کد خبر: ۱۲۳۵۳۷
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۷:۵۷
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
هر چند نهاوندیان هنوز به صراحت اعلام نکرده که ریاست اتاق ایران را به منظور قبول پست مسوول دفتر رییس جمهور رها می‌کند ولی گمانه‌زنی‌ها برای تعیین رییس جدید اتاق ایران آغاز شده است.

به گزارش ایسنا، مجیدرضا حریری، رییس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران درباره آغاز گمانه زنی‌ها برای انتخاب رییس جدید اتاق بازرگانی ایران در صورت پذیرش سمت مسوول دفتر رییس جمهوری از سوی نهاوندیان، بیان کرد:‌ در اتاق بازرگانی همواره 20 نفر از اعضای دولت حضور دارند و این 20 نفر همواره در اتاق ایران نیز حضور داشته واحتمال این که به هیات رییسه وارد شوند وجود دارد. از نظر منطقی این درست نیست که اعضای دولتی به عنوان هیات رییسه در اتاق ایران حضور داشته باشند.

وی با اشاره به پست مسوول دفتری رییس جمهور و با تاکید بر این که این پست یک شغل تمام وقت است، خاطرنشان کرد: از سوی دیگر ریاست اتاق ایران نیز شغلی است که باید تمام وقت در آن حضور داشت و نهاوندیان نمی تواند در یک زمان دو شغل تمام وقت را انجام دهد.

رییس کمیسیون واردات اتاق ایران با بیان این‌که این دو مسوولیت دو شان دولتی و بخش خصوصی را در برگرفته‌اند، خاطرنشان کرد: به نظر من خود نهاوندیان نیز با توجه به شناختی که ما از او داریم بعید است بخواهد هر زمان در این دو جایگاه قرار گیرد.

وی ادامه داد: اگر نهاوندیان بخواهد هر زمان در این دو سمت حضور یابد با مخالفت بخش خصوصی مواجه می‌شود. در حال حاضر ماموریت نهاوندیان در بخش خصوصی تمام شده است و اگر در اتاق هم حضور یابد صرفا می تواند به عنوان نماینده دولت بیاید.

حریری با تاکید بر این‌که هیات نمایندگان به دنبال این است که در اولین جلسه رسمی خود رییس اتاق ایران را انتخاب کند اظهار کرد:‌ در حال حاضر گزینه‌های متعددی برای تصدی گری در سمت رییس اتاق ایران وجود دارد.

رییس کمیسیون واردات اتاق ایران افزود:‌ اگر کسی می خواهد این سمت را تقبل کند باید اعلام آمادگی کرده و در انتخابات شرکت کند.

وی با تاکید بر این‌که در اتاق تهران سه گروه مشخص "تحول ‌خواهان"، "پیشگامان اقتصاد" و "فعالان توسعه" هر کدام نظری برای ریاست اتاق ایران دارند، بیان کرد: ولی اتاق تهران تنها یکی از اتاق‌هایی است که عضو اتاق ایران است و قطعا تمام اتاق‌های شهرستان‌ها نیز در این زمینه نظری دارند.

حریری افزود: تمام اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران و گروه‌های مختلف باید بر سر انتخاب یک نفر به اتفاق نظر دست یابند.

رییس کمیسیون واردات اتاق ایران درباره مشخصه فردی که به عنوان رییس اتاق ایران انتخاب می‌شود بیان کرد: اولین مشخصه این است که مورد وثوق بخش خصوصی باشد و اکثریت بخش خصوصی وی را به عنوان نماینده خود قبول کند. مشخصه دوم نیز این است که فرد جدید باید مورد قبول تمام بخش‌های نظام باشد.

وی در این زمینه گفت: مجموعه نظام جمهوری اسلامی ایران از اعم از سه قوه مجریه، مقننه و قضاییه نیز باید آن فرد را بپذیرند زیرا زمانی اتاق موفق است که رییس اتاق بتواند در تعامل مثبت با مجموعه نظام و بخش خصوصی قرار گیرد.

حریری گفت: در دوره ریاست جمهوری روحانی نقش اتاق بسیار پررنگ‌تر می‌شود و در بسیاری از تصمیم گیری‌ها نقش بسزایی خواهد داشت.

رییس کمیسیون واردات اتاق ایران در پایان با تاکید بر این‌که اتفاقی که در این دوره رخ داد و نهاوندیان اتاق بازرگانی را رها کرد و رفت نباید مجددا رخ دهد، خاطرنشان کرد: بخش خصوصی باید کسی را به عنوان رییس اتاق ایران انتخاب کند که بنگاه‌دار و فعال اقتصادی بخش خصوصی باشد که در دولت دیگری با پیشنهاد یک پست دولتی اتاق رها نکند و برود.

"انتخاب" نظراتی را كه حاوی توهین است، منتشر نمی كند

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین