arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۰۱۸۵
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۲۲ - ۱۷ اسفند ۱۳۹۱

تحریم‌های تازه‌ شورای امنیت علیه کره شمالی

شورای امنیت سازمان ملل امروز (پنجشنبه، 17 اسفند) تحریم‌های جدیدی علیه کره شمالی وضع کرد تا این کشور را برای انجام آزمایش هسته‌ای در روز 12 فوریه تنبیه کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
شورای امنیت با تصویب قطعنامه‌اتی جدید تحریم‌های جدیدی علیه کره شمالی وضع کرد.

به گزارش فارس، شورای امنیت سازمان ملل امروز (پنجشنبه، 17 اسفند) تحریم‌های جدیدی علیه کره شمالی وضع کرد تا این کشور را برای انجام آزمایش هسته‌ای در روز 12 فوریه تنبیه کند.

پیش نویس این قطعنامه که در آن فعالیتهای مالی کره شمالی و سفرهای این کشور هدف قرار گرفته است را آمریکا و چین تهیه کرده‌اند.

تمامی 15 عضو شورای امنیت به این قطعنامه رأی مثبت دادند.

وزارت خارجه کره شمالی گفته است دولت آمریکا مسئول تدوین این قطعنامه است.

تحریم های قبلی علیه کره شمالی، این کشور را با مشکلات اقتصادی عمده ای مواجه ساخته و به کمبود مواد اساسی در آن کشور منجر شده است.

این قطعنامه چند ساعت پس از آن مورد تصویب قرار گرفت که پیونگ‌یانگ با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد آمریکا در صدد حمله اتمی به این کشور است و هشدار داد که ارتش کره شمالی به حمله پیشگیرانه دست خواهد زد.

تنش‌ها با کره شمالی زمانی بالا گرفت که این کشور در روز 24 بهمن یک بمب اتمی 7 کیلو تنی آزمایش کرد که واکنش تند مجامع بین‌المللی را به همراه داشت.

شورای امنیت سازمان ملل بلافاصله پس از تأیید شدن خبرهای این آزمایش هسته‌ای اعلام کرد تا ساعاتی دیگر جلسه اضطراری تشکیل خواهد داد.

آزمایش هسته‌ای کره شمالی در راستای تهدیدهای پیشین این کشور انجام می‌شد که گفته بود قصد دارد در اعتراض به دور جدید تحریم‌های سازمان ملل سومین دور آزمایش هسته‌ای خود را انجام دهد.

نقطه آغاز تنش‌ها با کره شمالی زمانی زمانی بود که این کشور در دسامبر سال گذشته (آذر ماه) یک فروند موشک دوربرد به فضا پرتاب کرد. در حالی که پیونگ‌یانگ گفت پرتاب این موشک در راستای اهداف صلح‌آمیز این کشور و برای پژوهش‌های علمی در فضا بوده است، چین، روسیه، آمریکا، کره جنوبی و برخی کشورهای دیگر با انتشار بیانیه‌هایی این پرتاب را محکوم کردند.

شورای امنیت سازمان ملل که پیشتر کره شمالی را از پرتاب موشک‌های دوربرد منع کرده بود نیز در ژانویه سال جاری (برابر با بهمن ماه) با تصویب قطعنامه‌ای سازمان فضایی این کشور و تعدادی از مقام‌های آن را به فهرست تحریم‌های بین‌المللی اضافه کرد. کره شمالی مدت اندکی پس از تصویب این قطعنامه در واکنش به آن اعلام کرد سومین آزمایش هسته‌ای خود را انجام خواهد داد.

کره شمالی در سالهای 2006 و 2009 هم دو بمب اتمی آزمایش کرده است.
نظرات بینندگان