arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۰۲۵۰
تاریخ انتشار: ۳۲ : ۰۹ - ۱۸ اسفند ۱۳۹۱

تصاویر دیدنی ناسا از نمک آب‌های روان در اطراف جهان

این نقشه‌های جالب به کارشناسان در بررسی چگونگی عملکرد اقیانوسهای زمین و امکان تغییرپذیری آنها کمک می‌کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ایسنا: تصاویر جدید فضاپیمای ناسا به نمایش داستان حرکت آب در اطراف جهان از آب شیرین سرچشمه گرفته از رود آمازون تا درز نامرئی که آب شور دریای عربی را از آب شیرین‌تر خلیج بنگال جدا کرده، پرداخته‌اند.

این تصاویر جالب از اولین داده‌های یک سال کامل شوری سطحی آب که توسط فضاپیمای دلو ناسا جمع‌آوری شده، بدست آمده است.

این نقشه‌های جالب به کارشناسان در بررسی چگونگی عملکرد اقیانوسهای زمین و امکان تغییرپذیری آنها کمک می‌کند.

در این نقشه که داده‌های شوری آبها را از دسامبر 2011 تا دسامبر 2012 نمایش داده، می‌توان مناطق با تمرکز بالاتر نمک را به رنگ قرمز و مناطق کم نمک‌تر را با رنگ آبی مشاهده کرد.

به گفته محققان، یکی از ویژگی‌هایی که با وضوح بیشتری در این نقشه‌ها تکامل یافته، یک منطقه بزرگ از آب بسیار شور در شمال اقیانوس اطلس است.

این ناحیه که شورترین محل در اقیانوس باز بوده، با بیابانهای روی خشکی قابل مقایسه بوده که در آنها بارش بسیار کم و تبخیر بسیار زیاد روی می‌دهد.

یک ماموریت با بودجه ناسا موسوم به پژوهش فرآیندهای شوری در منطقه بالای اقیانوس سال گذشته به شورترین بخش شمال اقیانوس اطلس برای بررسی دلیل این تمرکز بالای نمک و ارزیابی سنجشهای فضاپیمای دلو سفر کرده بود.

دانشمندان با بررسی این منطقه و تحلیل داده‌های دلو در نهایت این مناطق را مشابه اعلام کردند. امید می‌رود که این ماموریت بتواند اطلاعات چندین سال را فراهم کند.

هدف اولیه این فضاپیما برای سه سال برنامه‌ریزی شده اما محققان بر این باورند که ابزار آن می‌تواند برای مدت طولانی‌تر از آن داده‌های ارزشمند را ارائه کند.


نظرات بینندگان