arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۰۲۸۰
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۵ - ۱۸ اسفند ۱۳۹۱

آیا هیگل حامی ایران خواهد بود؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سازمان صهیونیست آمریکا، رأی اعتماد کنگره به چاک هیگل را یکی از شکست‌های آمریکا، غرب و اسرائیل و در مقابل پیروزی ایران، حماس و حزب الله دانست.

به گزارش انتخاب به نقل از فارس، سازمان صهیونیست آمریکا به عنوان یکی از بزرگترین سازمانهای صهیونیستی جهان، تلاش بسیاری را به کار گرفت تا چاک هیگل را که نامزد وزارت دفاع آمریکا شده بود، از گردونه انتخاب خارج کند. این سازمان صهیونیستی بیانیه های متعددی را در این باره منتشر کرده و لابی گری های فراوانی را با بسیاری از نمایندگان کنگره و نیز نهادهای دیگر مانند کاخ سفید به اجرا درآورد.

با همه این تلاشها، هیگل از کنگره رأی اعتماد گرفت و وزیر دفاع آمریکا شد. این امر خشم سازمان صهیونیست آمریکا را برانگیخته است . اما در این میان آنچه حائز اهمیت است، اینکه آیا رویکرد چاک هیگل واقعاً ضدصهیونیستی خواهد بود؟ و آیا به راستی عملکرد هیگل در راستای منافع ایران و حزب الله و حماس شکل خواهد گرفت؟

اگرچه مرور زمان پاسخ منفی این سؤالات را روشن خواهد کرد، اما هم اکنون نیز بسیاری از شواهد ادعای این سازمان صهیونیستی را بی اساس می کنند. در واقع سازمان صهیونیست آمریکا و برخی دیگر از سازمانهای صهیونیستی در دور دوم ریاست جمهوری آمریکا، از این ترفند برای تعهد دوباره وزرای اوباما به اهداف و منافع صهیونیستی بهره گرفتند.

جالب توجه است که برنامه هیگل و تردید صهیونیست ها در انتخاب وی، روی جان کری نیز پیاده شد و وی را وادار ساخت تا سیاستی مبتنی بر حمایت صریح تر و محکم تر از صهیونیسم را در پیش بگیرد. این امر در ماجرای اعتراض کری به اردوغان که صهیونیسم را «جنایت بشری» نامید، به اثبات رسید.

مسئله دیگری که تردید این سازمان مهم صهیونیستی را بی پایه می سازد، ساختار حکومت در آمریکاست. بر این مبنا هیگل تنها مهره ای در این ساختار است که باید در خطوط مشخص شده لایه های برتر این کشور حرکت کند و از این رو اجازه خروج از سیاست های کلی این ساختار را ندارد. آیا با نفوذ سازمانها و گروههای صهیونیستی قدرتمند در ساختار حکومت آمریکا، می توان انتظار رویکردی مستقل از چاک هیگل و امثال وی را داشت؟

با این حال سازمان صهیونیست آمریکا به انتقاد از سایر سازمانهای صهیونیستی برای انفعال در مورد هیگل، پرداخته و انتخاب وی را گامی منفی برای آمریکا، غرب و اسرائیل ارزیابی کرده است.

به گزارش فارس سازمان صهیونیست آمریکا در بیانیه ای ادعا کرد: «کنگره با 51 رأی موافق، چاک هیگل را به سمت وزیر دفاع آمریکا انتخاب کرد که این تصمیم، مرحله ای اسفناک و نگران کننده را برای آمریکا رقم زد.» این سازمان مهم صهیونیستی افزود: «انتخاب چاک هیگل شکست تمامی سازمانهای حامی اسرائیل بود. سازمانهایی مانند آیپک، کمیته یهودیان آمریکا، انجمن ضدافترا، بنای بریث، شورای دموکراتیک یهودیان و...در برابر این تصمیم، وادار به تسلیم شدند.

اگرچه برخی از آنها نسبت به این امر مخالفت کردند، اما جای تأسف است که بیشتر آنها کاملاً منفعلانه عمل کردند. به عنوان نمونه آیپک نتوانست مأموریت خود را به درستی انجام دهد. این سازمان حتی صراحتاً به انتخاب هیگل اعتراض نکرد. سازمان هایی مانند انجمن ضدافترا نیز در بیانیه ای اظهار داشت که هیگل آنچنان که می گویند بد نیست و ترس از وی پذیرفته نیست، چون وی مجبور است دستورات اوباما را اجرا کند.»  

سازمان صهیونیست آمریکا همچنین ادعا کرد: «در حالیکه سازمانهای عمده حامی اسرائیل نتوانستند کاری از پیش ببرند، ایران و حماس از انتخاب هیگل حمایت کردند. حتی گروههای چپ یهودی مانند «جی استریت» و «آمریکا برای صلح»، نیز از هیگل دفاع کردند. در این میان فقط سازمان صهیونیست آمریکا بود که با تمام قوا در مقابل انتخاب هیگل موضع گرفت.

این در حالیست که هیگل هیچ گونه علم و آگاهی در مقابل مسائل بین المللی نداشته و در طول 15 سال همواره به سیاست های حمایت گرانه آمریکا انتقاد کرده است.» سازمان صهیونیست آمریکا انتخاب هیگل را یک امر سیاه و سفید خواند و نوشت: «انتخاب هیگل خاکستری نبود که بتوان در آن امتیازی نیز به دست آورد بلکه فقط سیاهی و زیان از آن منتج خواهد شد. در واقع کسانی که مخالف دستیابی ایران به سلاح هسته ای و نیز اسلام گرایان تروریست هستند و دغدغه حمایت از اسرائیل را در سر دارند، می دانند که انتخاب هیگل بدترین اتفاق ممکنی بود که می توانست رخ دهد. اقدام آمریکا در مقابل ایران که به جای حمله نظامی به تحریم اقتصادی بسنده کرده است و  همچنین شناسایی گروههای تروریستی مانند حزب الله و حماس نتیجه وجود رویکرد اشخاصی مانند هیگل است.»

نظرات بینندگان