arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۰۴۴۰
تاریخ انتشار: ۰۳ : ۱۳ - ۱۹ اسفند ۱۳۹۱

درخواست «جان کری» از ایران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر خارجه آمریکا در دیدار با خانواده مأمور سابق «اف‌بی‌آی» که در سال ۲۰۰۷ ناپدید شد، از شرکای بین‌المللی و همچنین ایران درخواست کرد با آمریکا در یافتن این فرد همکاری کنند.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، «جان کری» روز جمعه به وقت محلی با خانواده «رابرت لوینسون» افسر سابق «اف بی آی» که در سال ۲۰۰۷ ناپدید شد دیدار کرد.

خانواده لوینسون مدعی هستند که این مأمور سابق اف بی آی در سال ۲۰۰۷ در ایران ناپدید شده‌اند و کری روز گذشته در دیدار با آنها از تمامی آنهایی که اطلاعاتی درباره مکان این افسر داشتند، درخواست کرد که این اطلاعات را آشکار کنند.

کری در بیانیه‌ای اعلام کرد: من امروز با همسر و پسر لوینسون دیدار کردم تا تأکید کنم که دولت آمریکا به یافتن لوینسون و بازگرداندن وی در صحت و سلامت به خانواده‌اش متعهد است.

در ادامه این بیانیه‌ آمده است: لوینسون همسر و همچنین پدر ۷ فرزند است و از زمانیکه ۶ سال پیش در جزیره کیش ایران ناپدید شد، تمامی جشن‌های تولد، سالگردها، مراسم ازدواج دیگر رخدادهای مهم را از دست داده است. او همچنین پدربزرگ دو کودک است که دومین آنها در غیبت وی به دنیا آمد.

در بخشی از بیانیه کری آمده است: آمریکا از حمایت شرکای بین المللی خود در تحقیق درباره این پرونده استقبال می‌کند و از دولت جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد که به وعده‌اش درباره کمک به یافتن لوینسون و بازگشت سالم او به خانواده‌اش عمل کند.

خانواده لوینسون می‌گویند که او پس از کناره گیری از پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی)، به عنوان کارآگاه خصوصی فعالیت داشت و در جریان تحقیق درباره قاچاق سیگار در سال ۲۰۰۷ به منطقه آزاد کیش سفر کرده بود که ناپدید شد اما مقامات ایران اعلام کرده‌اند که به هیچ عنوان از حضور لوینسون در جزیره کیش یا هر نقطه دیگری از خاک ایران اطلاعی ندارد.

بیانیه کری یک روز قبل از ششمین سالگرد ناپدید شدن لوینسون مطرح شد. سال گذشته اف بی آی پاداش یک میلیون دلاری برای هر نوع اطلاعاتی در ارتباط با لوینسون تعیین کرد.
نظرات بینندگان