کد خبر: ۱۰۰۴۴۱
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۵ - ۱۹ اسفند ۱۳۹۱

مرغ منجمد هم قیمت را پایین نیاورد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
در حالی قیمت مرغ با توزیع مرغ‌های منجمد هم پایین نیامده است که ستاد تنظیم بازار مصوبه‌ای که نباید قیمت آن بیش از کیلویی ۵۷۰۰ تومان باشد را برای اجرا ابلاغ نکرده است.
 
 به گزارش فارس در حالی که ماهانه بیش از 160 هزار تن مرغ در کشور تولید می‌شود که حدود 20 هزار تن بیش از نیاز مصرف 140 هزار تنی کشور است، اما قیمت مرغ در یک ماه اخیر روند افزایشی پیدا کرد و به 6500 تومان رسید.این در حالی است که به گفته مسئولان مرکز پشتیبانی امور دام 120 هزار تن مرغ در کشور ذخیره‌سازی شده است. اصولاً ذخیره‌سازی با هدف تأمین نیاز در آینده و تعدیل قیمت در زمان ضرور انجام می‌شود.
 
طی دو هفته اخیر مرغ منجمد وارداتی و تولید‌ داخل نیز به بازار تزریق شد، اگر چه به صورت مقطعی و شاید هم به دلیل روانی، قیمت تا 5900 تومان پایین آمد، اما دوباره قیمت به کیلویی 6200 تومان افزایش یافته است. ستاد تنظیم بازار اخیرا مصوبه‌ای داشته است که قیمت مرغ در بازار از کیلویی 5700 تومان فراتر نرود و تولید کنندگان هم خواستار اجرای این مصوبه هستند و قیمت‌های بازار را بالا و غیر منطقی می‌دانند، اما تاکنون این مصوبه اجرا نشده است.
 
به هر حال نوسان قیمت مرغ در شرایطی که کشور ماهانه 20 هزار تن مازاد تولید و 120 هزار تن ذخیره‌سازی دارد، زنگ خطری برای متولیان تنظیم بازار است، تا با خانه‌تکانی ابزارهای مدیریتی خود بتوانند، نه تنها قیمت مرغ بلکه قیمت سایر اقلامی را که مقام معظم رهبری نیز تأکید فرموده و منتظر گزارش هستند، پایین آورند. اما در این میان قیمت تخم‌مرغ در شانه‌ای 7000 هزار تومان ثابت مانده است و ماهانه 85 هزار تن تخم‌مرغ در کشور تولید می‌شود که 20 هزار تن آن مازاد است.
 
در حال حاضر براساس تفاهم‌نامه سه جانبه وزارتخانه‌های صنعت و کشاورزی و اتحادیه مرغ‌تخم‌مرغ‌ گذار صادرات این محصول به کشورهای دیگر تا آذر 92 ماهانه 7500 تن ادامه می‌یابد. تاکنون بیش از 20 هزار تن تخم‌مرغ به کشورهای اطراف صادر شده است. همچنین بر اساس تفاهم‌نامه قیمت تخم مرغ نباید بیش از کیلویی 3700 تومان باشد.
نظرات بینندگان