کد خبر: ۱۰۰۴۴۶
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۵ - ۱۹ اسفند ۱۳۹۱

لایحه حمایت از خانواده تایید شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
شورای نگهبان 4 طرح و لایحه مصوب مجلس شورای اسلامی را مغایر قانون اساسی ندانست و دو مصوبه را مغایر موازین شرع و قانون اساسی خواند.

به گزارش مهر، صبح امروز از سوی شورای نگهبان اعلام شد كه 4 طرح و لایحه مصوبه مجلس از سوی این شورا مغایر قانون اساسی شناخته نشده است ، همچنین دو طرح نیز مغایرتی با قانون اساسی نداشته و اساسنامه سازمان توسعه و عمران دریا و سواحل نیز علیرغم اصلاح به عمل آمده دارای ابهام بوده و باید رفع ابهام شود.همچنین 9 مورد از پیشنهادات رئیس دیوان عدالت اداری نیز از سوی این شورا خلاف موازین شرع تشخیص داده نشد.
 
طرح تمركز وظایف و اختیارات مربوط به بخش كشاورزی در وزارت جهاد كشاورزی، لایحه حمایت از خانواده، لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در گروه 8 كشور در حال توسعه (گروه بی 8) و همچنین اساسنامه صندوق بیمه كشاورزی مصوباتی بود كه از سوی شورای نگهبان مغایر موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد. همچنین لایحه اصلاح قوانین تنظیم جمعیت خانواده به دلیل اینكه در تبصره 2 این ماده واحده باعث افزایش هزینه عمومی می شود و طریق تامین آن نیز معلوم نیست از سوی شورای نگهبان مغایر اصل75 قانون اساسی شناخته شد.
 
این شورا همچنین بعد از بررسی لایحه حمایت از كودكان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست نظر خود را این گونه اعلام كرد كه در بند الحاقی به ماده 6، عبارت "یا اعتقاد به یكی از ادیان مصرح در قانون اساسی" حذف گردد و بند هـ حذف شده، ابقا گردد والا اشكال دارد. این شورا همچنین در تبصره یك ماده 6 خواست كه واژه "می تواند" حذف شود والا اشكال دارد. این شورا همچنین ایراداتی را نسبت به برخی مفاد و تبصره های ماده 8، 10، 22 و 26 این قانون اعلام كرده است كه باید این موارد اضافه و یا حذف شود.
 
بعد از بررسی های شورای نگهبان اساسنامه صندوق بیمه كشاورزی مغایر با موازین قانون اساسی و شرع شناخته نشد. این شورا همچنین بعد از برسی اساسنامه سازمان توسعه و عمران دریا و سواحل كشور نظر خود را این گونه اعلام كرد كه علیرغم اصلاح به عمل آمده ابهام سابق این شورا كماكان به قوت خود باقی است و همچنین باید منظور از "رعایت حقوق اشخاص" روشن شود تا این شورا اظهار نظر نماید.
نظرات بینندگان