کد خبر: ۱۰۰۴۴۸
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۶ - ۱۹ اسفند ۱۳۹۱

موز کیلویی ۵۵۰۰ تومان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
قیمت موز در بازار به دلیل عدم اختصاص ارز مرجع در دو ماه اخیر سیر صعودی داشته و وجود دلالان حتی در میادین مرکزی نیز به این افزایش قیمت دامن زده است، تا موز به کیلویی ۵۵۰۰ تومان برسد.

به گزارش فارس، در حالی قیمت موز در بازار به کیلویی ۵۵۰۰ تومان رسیده است که اخیراً وزیر جهاد کشاورزی از قطع ارز مرجع برای واردات میوه خبر داده است.

گزارش میدانی حاکی است ، قیمت هرکیلوگرم موز در مغازه‌های میوه فروشی تهران به کیلویی ۵۵۰۰ تومان بیشتر و در میادین میوه و تره بازار تهران نیز کیلویی ۴۵۰۰ تومان عرضه می‌شود.

بر اساس این گزارش مسئولان اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان عدم اختصاص ارز مرجع را دلیل اصلی افزایش قیمت موز عنوان می‌کنند.

وزیر جهاد کشاورزی نیز اخیراً از مصوبه‌ای مبنی بر اختصاص نیافتن ارز مرجع برای واردات هرگونه میوه خبر داده است. 

اين گزارش حاکی‌است دلالی نیز به بخش عمده‌ای از افزایش قیمت موز دامن زده است، به گونه‌ای که در میادین میوه و تربار مرکزی تهران، محصول موز مستقیم به دست خریداران عمده نمی‌رسد، زیرا دلالانی ‌هم در داخل میدان منتظر هستند، تا موز رسیده از آن طرف مرز را در نیمه‌های شب خریداری کنند و در زمان مراجعه خریداران به قیمت بالاتری بفروشند.

بنا بر اين گزارش معمولاً دلالان موز را به قیمت ۴ هزار تا ۴۲۰۰ تومان خریداری می‌کنند و به قیمت ۴۵۰۰ تومان به خریداران عمده می‌فروشند و سرانجام به قیمت ۵۵۰۰ تومان سر از مغازه‌های داخل تهران در می‌آورد.
نظرات بینندگان