کد خبر: ۱۰۰۴۵۵
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۱۴ - ۱۹ اسفند ۱۳۹۱

لاریجانی: غربی‌ها ایران را عصبانی نکنند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس مجلس با بیان اینکه غربی‌ها نباید از نجابت جمهوری اسلامی ایران سوءاستفاده کنند، گفت: غربی‌ها نباید ایران را عصبانی کنند.

به گزارش انتخاب به نقل از تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در کنگره نکوداشت سیدجمال الدین اسد آبادی "بیدارگر مشرق زمین" در شهرستان اسد آباد با اشاره به  مسئله هسته‌ای ایران گفت: ما بارها گفته‌ایم که به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم و رهبر انقلاب نیز بسیار فرمودند. اما در مذاکرات اخیر که می‌گویند مفید بود، مدیر کل آژانس فوری علیه ایران حرف می‌زند و بعد از آن اتحادیه اروپا نیز این حرفها را تکرار می کنند، ما معتقدیم این سخنان امانتداری نیست.

رئیس مجلس با بیان اینکه غربی‌ها نباید از نجابت جمهوری اسلامی ایران سوءاستفاده کنند، گفت: غربی‌ها نباید ایران را عصبانی کنند. آنها در خفا چیزی می‌گویند و در رسانه ها چیز دیگری.

لاریجانی ادامه داد: برخی از سیاستمداران دغل کار آمریکا در ارزیابی های اخیر خود اعلام کرده‌اند که تحریم‌ها اثر کرده و برای این که ایرانیان بپذیرند باید فشار را بیشتر کنیم، در حالی که این سخنان دغل کاری است. اگر تحریم‌ها اثر کرده چرا از مذاکره حرف می زنید.

وی تصریح کرد: این که رهبر معظم انقلاب با فتانت و تیز هوشی این موضوع را درک کرده و اعلام کرده اند بسیار خوب بود. آمریکایی ها در پشت صحنه حرف دیگری می زنند، ولی در بیرون می گویند می خواهیم مذاکره کنیم تا اراده ها را شل کنند.

رئیس مجلس ادامه داد: بعضی از افرادی که قدری سطح نگری و سستی در اراده دارند، ممکن است با این گفتگوها شل شوند و لذا آمریکایی‌ها حرف از مذاکره می زنند.

لاریجانی همچنین با بیان اینکه برای من افتخاری است که در همایش جذاب سید جمال الدین اسدآبادی شرکت کرده‌ام، گفت: معتقدم باید برای نکوداشت سید جمال الدین اسد آبادی همایش‌های در سطح ملی و بین المللی برگزار شود. چرا که وی ابعاد شخصیتی زیادی دارد و توانسته در سرنوشت مسلمین در دو قرن اخیر تاثیر بگذارد.

رئیس مجلس با بیان اینکه سید جمال الدین اسد آبادی شخصیت نادری بود و کمتر نظیر او را داریم، گفت: سید جمال همه عمر خود را در مهاجرت، مجاهدت ، تعلیم و آموزش دادن گذراند و با بزرگان کشورهای اسلامی ارتباط داشت.

لاریجانی با اشاره به اینکه سید جمال‌الدین اسد آبادی انسان ویژه‌ای بود، گفت: شاید در تاریخ چند قرن اخیر در بین مصلحین اسلامی چنین شخصیتی نداشته ایم چرا که وی آدم چند بعدی و چند ساحتی بود و با زیرکی و فتانت زندگی می کرد. به همین دلیل گاهی به دلیل انتصاب ایشان به کشورها برخی دچار تردید می‌شدند.

وی افزود: نباید در مورد ریشه ایرانی سید جمال تردید کرد و یکی از دلایلی که او اسامی مختلفی را برای امضا استفاده می‌کرد، فتانت و زیرکی او بود و می‌خواست نشان دهد به همه جهان اسلام تعلق دارد .

رئیس مجلس افزود: سید جمال الدین اسد آبادی با ناسونالیسم نژادی مخالف بود و به نحوی به پان اسلامیسم اعتقاد دارد. اما با پان ترکیزم و پان عربیسم مخالف و معتقد بود که امت اسلامی باید یکی باشد.

وی تصریح کرد: اندیشه سید جمال الدین اسد آبادی این بود که امت اسلام جغرافیایی خاصی وابستگی ندارد و نمی خواست به منطقه ویژه ای مربوط شود. حتی تزار روسیه از او درخواست کرده بود که شیخ الاسلام روسی شود، اما مخالفت کرده بود و اتحاد اسلامی را دنبال می‌کرد.

نظرات بینندگان