کد خبر: ۱۰۰۵۶۱
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۱۲ - ۲۰ اسفند ۱۳۹۱

راز سرقت 270 هزار دلاري در دوربين مداربسته

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
راز راننده اتوبوس که با طرح نقشه زورگيري قصد سرقت 270 هزار دلاري داشت، با بررسي دوربين هاي مداربسته يک نمايشگاه خودرو فاش شد.

در اسفند ماه سال جاري فردي به هويت «طاهر . ب» ( 31 ساله ) که راننده اتوبوس‌هاي بين شهري است، با مراجعه به کلانتري 118 ستارخان مدعي شد که در روز يکم اسفند توسط چهار نفر مورد زورگيري قرار گرفته است .

پرونده مقدماتي با موضوع «سرقت به عنف» تشکيل و به دستور داديار شعبه اول دادسراي امور جنايي، پرونده جهت رسيدگي تخصصي در اختيار کارآگاهان پايگاه دوم پليس آگاهي تهران بزرگ قرار گرفت . با تشکيل پرونده مقدماتي در روز پنجم اسفند 91، راننده اتوبوس يک هفته پس از تشکيل پرونده يعني در روز دوازدهم اسفند 91 به پايگاه دوم پليس آگاهي تهران بزرگ مراجعه کرد.

طاهر . ب پس از حضور در پايگاه دوم آگاهي، در اظهارات خود به کارآگاهان گفت: « در حدود ساعت 19 روز يکم اسفند 91 ، در خيابان آزادي ـ تقاطع خيابان شهيد صالحي مورد حمله چند نفر ناشناس قرار گرفتم که نهايتا سارقان با استفاده از افشانه، اقدام به سرقت کيف دستي حاوي کارت ماشين، مدارک شناسايي، چند فقره چک و يک پاکت پول حاوي مبلغ 270 هزار دلار کردند « . طاهر . ب در ادامه اظهارات خود، در خصوص چک‌ها و مبلغ 270 هزار دلار سرقت شده از وي، به کارآگاهان گفت: چک‌ها و دلارهاي سرقت شده، متعلق به دو نفري است که از من درخواست کرده بودند تا اين چک‌ها و پول‌ها را، به صورت افرادي در شهرستان سردشت برسانم .

کارآگاهان پايگاه دوم پليس آگاهي، با توجه به نحوه پيگيري پرونده از سوي راننده اتوبوس به اظهارات وي مشکوک شده و در اولين مرحله از اقدامات خود به تحقيق از صاحبان اصلي چک‌ها و دلارهاي سرقت شده ( به گفته طاهر . ب ) پرداختند ؛ صاحب حقيقي چک‌ها پس از حضور در پايگاه دوم، در اظهارات خود عنوان داشت : «طاهر به من نيز گفته است که چک‌ها به سرقت رفته اما او مدعي شده بود که چک‌ها را به شيوه داخل خودرو و از داخل اتوبوس سرقت کره اند « ؛ در ادامه و با توجه به مشخص شدن برخي اظهارات ضد و نقيض طاهر ( راننده اتوبوس )، کارآگاهان ضمن شناسايي صاحب حقيقي 270 دلار سرقت شده، تحقيقات از اين شخص را در دستور کار خود قرارداده و اطلاع پيدا کردند که طاهر قصد داشته تا برگه و رسيدي دريافت کند که اين شخص به وي هيچگونه پولي به وي پرداخت نکرده است ؛ صاحب حقيقي دلارها که در زمينه تجارت پارچه فعاليت دارد، در اظهارات خود به کارآگاهان گفت : « زمانيکه از طريق تماس تلفني طاهر اطلاع پيدا کردم که وي مورد زورگيري چند نفر ناشناس قرار گرفته و سارقان اقدام به سرقت پول‌ها کرده اند، بلافاصله به محل کار طاهر مراجعه و به همراه طاهر، سوار اتوبوس شدم ؛ در حاليکه انتظار داشتم طاهر در خصوص سرقت پول‌ها صحبت کند، ناگهان وي به همراه برادرش با چاقو شروع به تهديد و ضرب و شتم من کرد و سعي داشت برگه و رسيدي را دريافت کنند که در آن عنوان کرده باشم پولي از سوي من به وي پرداخت نشده اما خوشبختانه با دخالت تعداد ديگري از رانندگان اتوبوس که متوجه درگيري من و طاهر شده بودند، موفق شدم تا بدون آنکه برگه و رسيدي به او و يا برادرش تحويل دهم، از اتوبوس پياده شوم « .

با توجه به اظهارات صاحبان چک‌ها و دلارها که همگي نشان از دروغ بودن اظهارات طاهر . ب داشت، کارآگاهان پايگاه دوم با مراجعه به محل زورگيري مورد ادعاي طاهر به تحقيق ميداني پرداختند ؛ در ادامه تحقيقات، کارآگاهان موفق به شناسايي يک نمايشگاه اتومبيل در محل شدند که دوربين‌هاي مداربسته آن کاملا تصاوير ساعت وقوع سرقت را ضبط کرده بودند .

بررسي تصاوير دوربين‌هاي مداربسته، طاهر را نشان داد که پس از پائين آمدن از پله‌هاي برقي پل عابر پياده به چهار نفر نزديک شده و پس از دقايقي صحبت، طاهر از محل دور شده و پس از گذشت مدتي مجددا و اينبار به همراه يک کيف دستي ( کيف دستي متعلق به صاحب 270 هزار دلار ) به همان چهار نفر مراجعه و در کمال تعجب، کيف حاوي پول‌ها را به آنها تحويل مي‌دهد و در حاليکه اين چهار نفر در مسير جنوب به شمال خيابان از محل خارج شدند، طاهر در مسير خلاف جهت آنها از محل دور مي‌شود .

سرهنگ کارآگاه مهـرداد يگانه، رئيس پايگاه دوم پليس آگاهي تهران بزرگ، با اعلام اين خبر گفت: «متهمان با توجه به دلايل و مدارک بدست آمده توسط کارآگاهان و مشخص شدن کذب بودن اظهارات متهم طاهر . ب، قرار قانوني دو ميليارد توماني از سوي داديار محترم پرونده صادر و متهم جهت انجام تحقيقات تکميلي در اختيار کارآگاهان پايگاه دوم پليس آگاهي تهران بزرگ قرار گرفته است».

نظرات بینندگان