کد خبر: ۱۰۰۶۳۴
تاریخ انتشار: ۰۳ : ۱۴ - ۲۰ اسفند ۱۳۹۱

توافقات سایپا با وزارت صنعت درباره قیمت محصولات

مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا گفت: افزایش تولید محصولات و دو برابر شدن صادرات، هدف گذاری برای تامین ارز مورد نیاز از طریق صادرات و توسعه ساخت داخل خودروهای جدید و افزایش اشتغال از اهداف اصلی گروه خودروسازی سایپا است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا گفت: با وزارت صنعت، معدن و تجارت توافقاتی در خصوص قیمت محصولات صورت گرفته است البته تا زمانی که شرایط لازم فراهم نشود امکان کاهش قیمت خودرو وجود نخواهد داشت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سعید مدنی در مراسم رونمایی از سه محصول جدید گروه خودروسازی سایپا افزود: در حال حاضر قیمت تمام شده تولید خودرو بالا بوده و قیمت فروش این محصولات نیز با توجه به این موضوع تعیین شده است.

وی با بیان این‌که پیشنهاد می‌کنیم قیمت‌گذاری خودرو به خودروسازان واگذار شده و نظارت نیز از سوی سازمان‌های مسوول صورت گیرد خاطرنشان کرد: امیدواریم بانک‌ها به تخصیص اعتبارات مصوب صنعت خودرو مکلف شده و رفتار منطقی را نیز در روند گشایش اعتبار در پیش گیرند.

مدنی افزود: کنترل قیمت مواد اولیه داخلی در بورس کالا که از عوامل اصلی افزایش قیمت خودرو بوده است نیز از دیگر پیشنهادات ما برای کاهش قیمت خودرو است.

وی با بیان این‌که سازمان‌های مختلف مانند ناجا، محیط زیست، گمرک و ... باید مسائل مرتبط با صنعت خودرو را از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت پیگیری کنند، تصریح کرد: در حال حاضر این پیگیری‌ها به صورت جداگانه از سوی این دستگاه‌ها صورت گرفته و گاها موجب توقف خطوط تولید محصولات می‌شود، بنابراین این روند باید اصلاح شده و تنها از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام شود.

مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا ادامه داد: در سال جاری تاکنون عمده ارز مورد نیاز این گروه خودروسازی از بازار آزاد تامین شده و تنها توانسته‌ایم پنج درصد ارز مورد نیاز خود را از اتاق مبادلات تامین کنیم.

مدنی افزود: در چند سال گذشته به دلیل کنترل قیمت خودرو کاهش سود خودروسازان سرمایه‌گذاری لازم برای توسعه این صنعت صورت نگرفته است که باید در سال‌های آینده جبران شود.

وی خاطرنشان کرد: از سال 76 تا 91 در حالی که رشد تورم حدود 780 درصد بود اما قیمت خودرو تنها 64 درصد افزایش یافت.

مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا افزود: سه عامل اصلی برای کاهش قیمت خودرو، کنترل قیمت مواد اولیه، اصلاح شرایط گشایش اعتبار و اختصاص ارز مبادله‌ای به خودروسازان است که امیدواریم با تحقق این شرایط امکان کاهش قابل توجه قیمت خودرو فراهم شود.

وی ادامه داد: این معنا ندارد که در شرایطی که خودروسازان ناچار به ارائه تعدیلات منفی به بورس اوراق بهادار شده‌اند تولیدکنندگان مواد اولیه ماهانه تعدیل مثبت در این سازمان داشته باشند آن هم به بهای آن که قیمت محصولات خود را به شدت افزایش داده و صنعت خودرو را دچار مشکل کنند.

مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا گفت: افزایش تولید محصولات و دو برابر شدن صادرات، هدف گذاری برای تامین ارز مورد نیاز از طریق صادرات و توسعه ساخت داخل خودروهای جدید و افزایش اشتغال از اهداف اصلی گروه خودروسازی سایپا است.

وی ادامه داد: تنوع بخشی در بازارهای هدف صادراتی از جمله دیگر برنامه‌های این گروه خودروسازی است.

مدنی تصریح کرد: تعداد پرسنل شاغل در گروه خودروسازی سایپا در 10 سال اخیر از 17 هزار به 40 هزار نفر افزایش یافته است این درحالی است در همین مدت میزان تولیدات 6.4 برابر شده است که این موضوع نشانگر بالای بهره‌وری در تولید محصولات است.
نظرات بینندگان