کد خبر: ۱۰۰۶۶۴
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۱۸ - ۲۰ اسفند ۱۳۹۱

مدارک لازم برای دور زدن فيلترينگ

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

پس از اينكه اخوان بهابادي، دبير شورايعالي فضاي مجازي در 7 بهمن ماه از ارائه VPN قانوني در كشور خبر داد، استفاده از ساير VPNها در كشور غيرقانوني شد.

 

در اين زمينه پايگاهي که با آدرس vpn.ir براي ثبت نام و کسب اطلاعات درباره وي‌پي‌ان‌هاي قانوني در نظر گرفته شده است.

 

در اين سايت آمده که «شبکه‌هاي اختصاصي و امن براي انتقال اطلاعات سازمان‌ها روي بستر شبکه عمومي اينترنت به عنوان بخشي از کسب و کار سازمان‌هاي بزرگ، موضوعي است که امروزه قابل صرف نظر کردن نيست و اخلال در سرويس‌هاي مبتني بر اين نوع شبکه‌ها، هزينه‌هاي زيادي را براي سازمان‌ها در پي خواهد داشت.»

 

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت، از سوي ديگر استفاده از سرويس دهنده‌هاي غيرمطمئن مي‌تواند هزينه‌هاي سنگيني را بابت نشت اطلاعات به سازمان‌ها تحميل کند. لذا مقرر شده است در راستاي ساماندهي به سرويس VPN مورد نياز سازمان‌ها و شرکت‌ها و حمايت از حقوق استفاده‌کنندگان و نيز جلوگيري از ايجاد اخلال در سرويس کاربران قانوني اين تکنولوژي‌ها، طرح ارائه VPN رسمي و قانوني اجرايي شود.

 

در مرحله اول ثبت نام براي اين خدمات کليه متقاضيان حقوقي اعم از سازمان‌ها، موسسات، دانشگاه‌ها، نمايندگي‌هاي خارجي و شرکت‌ها بايد درخواست خود را در اين سايت ثبت کنند و بعد از بررسي و تاييد درخواست متقاضيان و تعيين تکنولوژي‌هاي مختلف مورد نياز اين بخش‌ها، مجوز دريافت سرويس از تامين‌کنندگان تاييد صلاحيت شده براي آنها صادر خواهد شد.

 

بر اين اساس در مرحله نخست کليه اشخاص حقوقي متقاضي دريافت خدمات رسمي VPN تا تاريخ 5 اسفندماه سال جاري فرصت دارند تا براي ثبت نام به سايت www.VPN.ir مراجعه کنند و تاريخ ثبت نام اشخاص حقيقي متقاضي نيز متعاقبا اعلام خواهد شد.اما در اين پايگاه براي علاقه‌مندان استفاده از اين خدمات شرايطي در نظر گرفته شده که قبل از ثبت نام لازم است افراد نسبت به پذيرش اين موارد متعهد شوند.

 

شرايط استفاده از VPN قانوني

 

همچنين در شرايطي که براي استفاده از VPN قانوني در نظر گرفته شده آمده است:

 

- اين ثبت نام صرفا براي ارتباط بين داخل و خارج از کشور است و شامل VPNهاي داخلي نيست؛

 

- اين VPN جهت دور زدن فيلترينگ نيست و در صورت استفاده براي اين منظور، سوءاستفاده محسوب شده و پيگرد قانوني خواهد داشت. متقاضيان براي گذر از فيلترينگ مي‌بايست با کميته مصاديق مذاکره داشته باشند.

 

- در حال حاضر، اين پيش ثبت نام تنها براي متقاضيان حقوقي اعم از سازمان‌ها، موسسات، دانشگاه‌ها، نمايندگي‌هاي خارجي و شرکت‌ها صورت مي‌پذيرد.

 

- با توجه به اينکه ارتباطات بعدي با متقاضيان از طريق پست الکترونيک و پيام کوتاه خواهد بود، مسئوليت عدم تکميل صحيح اين موارد برعهده متقاضي خواهد بود.

 

- پس از تکميل مراحل پيش ثبت‌نام و دريافت کد رهگيري، لازم است تا مدارک خواسته شده به آدرس دبيرخانه ارسال گردد و چنانچه تا دو هفته اين امر صورت نگيرد، پيش ثبت نام صورت گرفته ملغي خواهد شد.

 

اما پس از پذيرش اين شرايط داوطلبان مي‌توانند به مرحله بعدي ثبت نام وارد شوند که در اين بخش پرسش‌هايي مانند حقيقي يا حقوقي بودن فرد، استان و شهرستان محل سکونت او و همچنين دليل نياز و علاقه او به بهره‌مندي از VPN مطرح شده است و پس از پاسخگويي به اين سوالات فرد مي‌تواند با تکرار کد امنيتي ذکر شده به مرحله بعد راه پيدا کند.

 

اطلاعاتي که بايد تکميل شوند

 

در مرحله بعدي ثبت‌نام نيز اطلاعاتي از جمله نام سازمان، شناسه ملي سازمان، واحد استفاده کننده در سازمان، نام مقام مجاز سازمان، پست الکترونيکي سازمان، تلفن سازمان، نام نماينده تام‌الاختيار، سمت نماينده تام‌الاختيار، کد ملي، پست الکترونيکي و تلفن همراه نماينده تام‌الاختيارمورد پرسش قرار مي‌گيرد.

 

تلفن ثابت و کد پستي نماينده تام‌الاختيار، آدرس، آي‌پي‌هاي معتبر سازمان (Valid IP) نيز برخي ديگر از مدارک مورد نياز براي ثبت نام وي پي ان قانوني به شمار مي‌روند. در اين ميان متقاضيان لازم است ابتدا نسبت به پيش ثبت نام از طريق گزينه ثبت نام در سيستم اقدام نموده و اطلاعات اوليه سازمان متقاضي را وارد کنند.

 

پس از طي مراحل پيش ثبت نام و دريافت فرم‌هاي ثبت نام، لازم است تا اين فرم‌ها با مهر و امضاي سازمان به آدرس دبيرخانه ارسال شود. پس از دريافت فرم‌هاي ثبت نام توسط دبيرخانه و بررسي‌هاي اوليه، نحوه ارسال ساير مدارک و ثبت نام قطعي از طريق پست الکترونيک و پيام کوتاه به نماينده تام الاختيار سازمان اطلاع‌رساني خواهد شد. با توجه به اينکه ارتباطات بعدي با متقاضيان از طريق پست الکترونيک و پيام کوتاه خواهد بود، در تکميل دقيق اين موارد دقت لازم صورت گيرد.

 

نحوه ثبت نام اوليه اشخاص حقوقي

 

بنا بر اعلام سايت VPN نحوه ثبت نام اوليه اشخاص حقوقي در سه مرحله صورت خواهد گرفت و افراد پس از تاييد تعهد اوليه بايد نسبت به تعيين استان و شهرستان، علت نياز به VPN و ثبت اطلاعات تکميلي و در نهايت تاييد و چاپ فرم تعهدنامه و فرم مشخصات اقدام کنند. پس از طي مراحل پيش ثبت نام و دريافت فرم‌هاي ثبت‌نام، اين فرم‌ها با مهر و امضاي سازمان به دبيرخانه شرکت ارتباطات زيرساخت تحويل شود.

 

پس از آن که دبيرخانه شرکت ارتباطات زيرساخت فرم‌هاي ثبت نام را دريافت کرد و بررسي‌هاي اوليه را انجام داد، نحوه ارسال ديگر مدارک و ثبت نام قطعي از طريق پست الکترونيک و پيام کوتاه به نماينده تام‌الاختيار سازمان اطلاع‌رساني خواهد شد. شرکت ارتباطات زيرساخت پس از صدور مجوز استفاده از VPN و تعيين فناوري‌هاي مختلف مورد نياز، براي راه اندازي و ارائه اين خدمات اقدام خواهد کرد.

 

تمامي پورت‌هاي VPN غيرقانوني در کشور بسته شد

 

همچنين پس از امكانات فراهم شده براي استفاده از VPNهاي قانوني، تمامي پورت‌هاي VPN فاقد مجوز در کشور بسته شده‌اند.براساس اين خبر، در چند روز گذشته دسترسي به تمام پورت‌هاي VPN که مجوز قانوني لازم را نداشتند، متوقف شد که احتمال مي‌رفت اين عدم دسترسي به دليل اختلال باشد.اما تا صبح ديروز عدم دسترسي به اين پورت‌ها ادامه داشت و ديروز سرويس‌دهندگان بازار VPN نيز به مشتريان خود اعلام کرده‌اند: تمامي پورت‌هاي آنان بسته‌ شده‌اند.

نظرات بینندگان