کد خبر: ۱۰۰۷۶۴
تاریخ انتشار: ۲۱ : ۱۰ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۱

ایران به دنبال کاکائوی ساحل عاج

آمار دقیقی از تعداد بیکاران در این کشور در دست نیست اما تخمین زده می‌شود نرخ بیکاری در این کشور ۴۰ تا ۵۰ درصد باشد. ۴۲ درصد مردم زیر خط فقر زندگی می‌کنند و نرخ تورم در سال ۲۰۰۷ میلادی ۱٫۸ درصد بود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ایسنا: نخست وزیر و وزرای اقتصاد، خارجه و حمل و نقل کشور آفریقایی ساحل عاج در دیدار با سفیر کشورمان و عضو هیئت رئیسه خانه صنعت و معدن ایران، بر توسعه روابط اقتصادی و تجاری دو کشور تاکید کردند.

در این دیدار دانیل کابلان دونکان، نخست وزیر ساحل عاج ضمن بیان علاقمندی کشورش در توسعه روابط اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران خواستار نزدیکتر شدن همکاری‌ها و افزایش سطح مناسبات تجاری بین دو کشور شد.

نخست وزیر این کشور آفریقایی تصریح کرد: ساحل عاج نیازمند نفت است و از صادرات نفت ایران به کشورش استقبال می‌کند.

دونکان افزود: بازار ساحل عاج می‌تواند بازار مناسبی برای نفت و صنایع وابسته به آن برای ایران باشد.

نخست وزیر این کشور آفریقایی گفت: ما علاوه بر نفت، علاقمندیم تا از تکنولوژی بالای ایرانی‌ها در کشورمان بهره‌مند شویم و آماده‌ایم تا دانه کاکائو، چوب، چوب پنبه، نارگیل و سایر محصولات کشاورزی را در بازار ایران عرضه کنیم.

او درباره افزایش تجارت بین دو کشور گفت: ما برای توسعه همکاری‌ها خواستار لغو روادید فی مابین و حذف تعرفه گمرکی برای محصولات وارداتی و صادراتی هستیم تا تجار و تولید کنندگان دو کشور موانعی بر سر توسعه روابط نداشته باشند.

عضو هیئت رئیسه خانه صنعت و معدن ایران نیز ضمن استقبال از پیشنهادات نخست وزیر ساحل عاج به بیان توانمندی‌های تولیدی کشورمان در بخش‌های مختلف به خصوص در انتقال تکنولوژی و صنایع وابسته به مواد غذایی پرداخت و بر لزوم همکاری‌های بیشتر تاکید کرد.

یونس ژائله گفت: در شرایط کنونی و با وجود بسترهای مناسب و بازارهای بالقوه و وجود مزیت‌های تجاری منحصر به فرد برای دو کشور باید سرعت بیشتری به توسعه روابط داده شود تا دو کشور از این مزیت‌ها بهره مند شوند.

او در این دیدار که در پایتخت ساحل عاج صورت گرفت، افزود: از آنجا که ساحل عاج بزرگترین کشور تولیدکننده کاکائو در دنیا است، ایران به عنوان کشوری پیشرو در صنعت شیرینی و شکلات خاورمیانه برنامه‌های درازمدتی را برای توسعه روابط با ساحل عاج دارد.

کشور ساحل عاج با وسعت ۳۲۲ هزار و 460 کیلومتر مربع در ساحل شمالی خلیج گینه و اقیانوس اطلس واقع شده‌است. این کشور از غرب به کشورهای لیبریا و گینه، از شمال به کشورهای مالی و بورکینافاسو، از شرق به کشور غنا و از جنوب به اقیانوس اطلس محدود می‌شود. از سال ۱۹۸۳ پایتخت ساحل عاج از آبیجان به یاموسوکرو تغییر کرد با این حال هنوز سفارتخانه‌های کشورهای مختلف در آبیجان قرار دارند.

تولید ناخالص داخلی این کشور ۳۲٫۸۶ میلیارد دلار است. ۶٬۹۰۷٬۰۰۰ نفر است که ۶۸ درصد آنها در بخش کشاورزی مشغول به کارند.

آمار دقیقی از تعداد بیکاران در این کشور در دست نیست اما تخمین زده می‌شود نرخ بیکاری در این کشور ۴۰ تا ۵۰ درصد باشد. ۴۲ درصد مردم زیر خط فقر زندگی می‌کنند و نرخ تورم در سال ۲۰۰۷ میلادی ۱٫۸ درصد بود.

محصولات صادراتی این کشور شامل کاکائو، قهوه، الوار، نفت، پنبه، موز، آناناس، روغن خرما و ماهی است که به کشورهای فرانسه (۱۸٫۳ درصد)، هلند (۹٫۷ درصد)، آمریکا (۹٫۱ درصد)، نیجریه (۷٫۲ درصد) و آلمان (۴٫۲ درصد) صادر می‌شود.

محصولات وارداتی این کشور شامل سوخت، کالاهای اساسی و مواد غذایی است که از کشورهای نیجریه (۲۷٫۶ درصد)، فرانسه (۲۵٫۴ درصد) و چین (۴٫۳ درصد) وارد می‌شود.
نظرات بینندگان