کد خبر: ۱۰۰۸۱۸
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۸ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۱

گام دوم هدفمندی، بهار 92 اجرا می شود؟

اما در این باره محمد کردبچه با بیان این که لایحه بودجه سه دوازدهم بر مبنای بودجه 91 تهیه شده است، گفت: یک سوم مبلغ بودجه سال 91 حدود 45 هزار میلیارد تومان می شود اما از این که گام دوم در سه ماهه اول سال آینده اجرا شود یا خیر اطلاعی ندارم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
در حالی اجرای گام دوم قانون هدفمندسازی یارانه ها در لایحه بودجه سال آینده مطرح شده که در پی توافق دولت و مجلس اجرای گام دوم این قانون در سال جاری متوقف شد اما اکنون با توجه به تصویب لایحه سه دوازدهمی برای بهار سال آینده سوال این است که گام دوم قانون در سه ماهه ابتدایی سال 92 اجرا می شود؟

به گزارش انتخاب به نقل از ایسنا، براساس ردیف مربوط به هدفمندی‌ یارانه‌ها در لایحه بودجه سال 1392 کشور ، درآمد حاصل از اجرای این قانون در سال آینده مبلغ یک میلیون و 200 هزار میلیارد ریال تعیین شده است که از این مبلغ یک میلیون و 88 هزار میلیارد ریال به صورت ماهانه و متوازن از محل اصلاح قیمت‌های مواد یک و سه قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها که مربوط به حامل‌های انرژی و قیمت آب و کارمزد جمع‌آوری و دفع فاضلاب است تامین می شود.

همچنین مبلغ 112 هزار میلیارد ریال یارانه های نان، برق و سایر کالاها و خدمات درج شده در قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها خواهد بود.

اما در این باره محمد کردبچه با بیان این که لایحه بودجه سه دوازدهم بر مبنای بودجه 91 تهیه شده است، گفت: یک سوم مبلغ بودجه سال 91 حدود 45 هزار میلیارد تومان می شود اما از این که گام دوم در سه ماهه اول سال آینده اجرا شود یا خیر اطلاعی ندارم.

وی همچنین از زمان افزایش یارانه نقدی در سال آینده ابراز بی اطلاعی کرد.

بر این اساس در مورد میزان یارانه نقدی افراد در سال آینده دو سناریو وجود دارد.در حالت اول اگر 74.5 میلیون ایرانی که یارانه نقدی فاز اول قانون هدفمندسازی یارانه ها را دریافت می کنند در سال آینده یارانه داده شود، میزان یارانه نقدی حدود 100 هزار تومان خواهد بود.

اما با توجه به اظهارات رییس جمهوری مبنی بر این که مطالعاتی برای حذف برخی دهک ها از دریافت یارانه گام دوم هدفمندسازی یارانه ها انجام شده، اگر حدود 10 میلیون نفر یارانه گام دوم را دریافت نکنند، در سال آینده 74.5 میلیون ایرانی یارانه گام اول را دریافت می کنند و از این تعداد فقط به 64.5 میلیون نفر یارانه گام دوم تعلق می گیرد .بنابراین طبق محاسبات مابه التفاوت یارانه گام اول و دوم رقمی حدود 64 هزار تومان خواهد بود، بنابراین 10 میلیون نفر یارانه 45 هزار و 500 تومانی و 64.5 میلیون نفر یارانه‌ای حدود 110 هزار تومان دریافت خواهند کرد.

با در نظر گرفتن این‌که 74.5 میلیون ایرانی یارانه نقدی مرحله اول قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها را دریافت می‌کنند در سال آینده رقمی معادل 338 هزار و 975 میلیارد ریال صرف یارانه نقدی مرحله اول خواهد شد و با توجه به این که در راستای اجرای گام دوم قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها بنا شده 10 میلیون نفر ایرانی از گردونه دریافت حذف شوند مابقی این مبلغ تا سقف 900 هزار میلیارد ریال صرف یارانه نقدی مرحله دوم خواهد شد.

همچنین در صورتی که هیچ ایرانی از دریافت یارانه نقدی حذف نشود مبلغ یارانه نقدی در سال آینده حدود 120 هزار تومان به ازای هر ایرانی خواهد بود.

اما در مورد اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها در سال آینده، علی لاریجانی، با بیان اینکه اجرای فاز دوم هدفمندی در سال 92 منوط به بررسی‌های کمیسیون‌های تخصصی مجلس برای تصمیم‌گیری نهایی خواهد بود گفت: باید این موضوع در کمیسیون‌های تخصصی بررسی شود تا بعد از بررسی شرایط کشور، مجلس تصمیم‌گیری کند که اجرای فاز دوم به مصلحت کشور است یا خیر.

البته وی با تاکید بر این که قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در سال آینده اجرایی خواهد شد، گفته که با توجه به اجرای قانون هدفمندی در سال جاری طبیعتا دولت نیز در سه ماه اول سال آینده هدفمندی را اجرایی می‌کند.

در عین حال با توجه به اظهارات مشاور معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی، با توجه به این که بودجه سه دوازدهم بر مبنای بودجه سه ماهه ابتدایی 91 بسته شده است و گام دوم قانون هدفمندسازی در سه ماهه ابتدایی سال جاری اجرا نشد، امکان عدم اجرای آن در بهار 92 نیز وجود دارد.
نظرات بینندگان