arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۰۹۱۰
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۱۰ - ۲۲ اسفند ۱۳۹۱

خاتمی:نمی‌شود نظر آنهایی که حصر شده‌اند را نادیده گرفت

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : به گزارش بهارنيوز، رييس‌جمهور سابق كشورمان در دیدار اعضاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن استماع نظرات و پرسش‌ها و دغدغه‌هاي دانشجویان به تشریح دیدگاه‌هاي خود پیرامون مسائل روز کشور پرداخت. خاتمی در این دیدار، انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران را جزو معدود انجمن‌ها و تشکل‌هاي دانشجویی و تقریبا تنها باقیمانده اصیل حرکت دانشجویی و اسلامی دانست که از حرکت دانشجویی مستقلی نمایندگی مي‌کند و دلبسته به ایران و اسلام و سرنوشت مردم است و در عین حال منتقد نیز هست و گفت:شان شما این بود که شما در محیط‌هاي بازتر باشید و شما دعوت کنید ما به آنجا بیائیم.

رييس دولت اصلاحات با ابراز تاسف از اینکه "روز به روز گره‌ها تنگ تر و بیشتر مي‌شود"، گفت: شهید مطهری روزی مي‌گفت نه تنها گروه‌هاي ضد اسلامی نظیر مارکسیست‌ها و دیگران باید آزاد باشند و حرفشان را بزنند حتی ما باید برجسته ترین استاد‌هاي آنها را دعوت کنیم بیایند در دانشگاههای ما درس بدهند البته در مقابلش هم باید آزادی باشد که بتوانیم حرف بزنیم و صحبت کنیم و نیز وقتی امام در پاریس بود به صراحت مي‌گفت "غیر اسلامی‌ها و مارکسیست‌ها و کسانیکه ما را قبول ندارند آزادند البته تا جایی که توطئه و فتنه نباشد" منتهی نباید توطئه و فتنه به گونه ای معنا شود که که هر چیزی را که عده ای نمی پسندند توطئه و فتنه به حساب آید و با آن برخورد شود! نه؛ توطئه و فتنه معناهای خاص خودش را دارد و هیچ حکومتی هم آن را تحمل نمی کند.

آقاي خاتمی افزود: زمانی گفتم و البته چوبش را هم خوردم که آزادی و دین اگر از هم جدا شوند هر دو زیان مي‌کنند و مراد از آزادی دقیقا آزادی اندیشه، آزادی بیان و آزادی تعیین سرنوشت بود. اگر آزادی و دین با هم باشند آزادی لطافت و تعالی پیدا مي‌کند. اگر دین به معنی واقع در جامعه در کنار آزادی و همزیست با آزادی باشد آزادی از ولنگاری و بی بند و باری رهائی پیدا مي‌کند.

رییس جمهور سابق كشورمان با بیان اینکه اینکه واگذاری مدیریت و گزینش دانشگاه به نهادهای غیر دانشگاهی و نهادهایی که نباید در سیاست دخالت کنند نشانه بیماری جامعه و مدیریت آن است، گفت: اگر مي‌گوئیم اصلاحات یعنی اینها باید اصلاح شود و روح انقلاب ما هم همین را مي‌گوید.
خاتمی با بیان اینکه وقتی نتوانستید فکر کنید و احساس خفقان کردید کم کم این فکر و نظر تبدیل مي‌شود به احساسات و عصبانی مي‌شوید و کم کم عصبانیت به نفرت مبدل مي‌شود و به جای بحث و گفت و گو روش‌هاي خطرناک دیگری پدید مي‌آید، گفت: همیشه از دل نظام‌هاي استبدادی این نفرت در آمده و مشکلات بزرگی ایجاد شده است.

خاتمی با انتقاد از رواج بداخلاقی‌ها گفت: فراموش نکرده ایم که در آخر مجلس گذشته گزارشی از کمیسیون اصل نود منتشر شد که عیناً تکرار دروغ‌ها و تهمت هایی که سه سال است زده مي‌شود بود. اگر اقدام آقای رئیس دولت یک بداخلاقی بود که بود ایشان لااقل یک نوار پخش کرد ولی آنها بدون حتی یک سند آن همه تهمت و افتراء زدند و کسی هم متعرض آنها نشد.

خاتمی با بیان اینکه اگر کسی بگوید این وضع خوب نیست و باید اصلاح شود باید او را ستود، نه این که ملامت کرد گفت: در جامعه خطر بروز چند بحران وجود دارد. یکی بحران اعتماد، یعنی جدایی مردم از حکومت که فاجعه آمیز ترین مسأله است. دیگری بحران اقتصادی است، شما مي‌بینید الان در چه وضعی هستیم چه امکاناتی از مملکت از بین رفت نه معیشت مردم درست شد نه عدالت نه امید به اینده زیاد تر شد و بحران انسانی و سرمایه انسانی یعنی سرمایه‌هاي انسانی که از بین مي‌رود و در مقابل گسترش فساد تباهی و مسائلی نظیر این و نا امنی اینها نتیجه نبود آن فضا است.

خاتمی خواستار استقلال دانشگاه‌ها از هر نیروی بیرونی، از جمله وزارت علوم شد و همچنین بر لزوم واگذاری کار علمی و مدیریتی به خود دانشگاه و حذف معیارهای امنیتی و خاص سیاسی در گزینش و سایر امور تاکید کرد. رییس جمهوری پیشین كشورمان در بخش دیگری از سخنانش به انتخابات آینده ریاست جمهوری پرداخت و گفت: انتخابات مبتنی بر چند پیش فرض است پیش فرض اول اینکه حاکمیت از آن مردم است یعنی مردم حاکم بر سرنوشت اند، والا انتخابات معنی ندارد یا امر تشریفاتی و زینتی است. خاتمی گفت: نمی شود دموکراسی را مردود دانست و باز هم مدعی شد که انتخابات مورد قبول است. و نمی توان به حاکمیت مردم بر سرنوشت اعتقاد نداشت و مدعی داشتن دموکراسی شد. نمی شود که همه این‌ها را قبول داشت، ولی آزادی‌هاي مطلوب که شرط و بستر وجود آن‌ها است نباشد.

خاتمی با تاکید بر ضرورت احساس مسؤولیت همگانی در انتخابات به خصوص در شرایط فعلی که از داخل و خارج خطرات بزرگی جامعه را تهدید مي‌کند، گفت: مطمئنا الان مسأله اقتصادی حاد ترین مسأله است، بخصوص که بنیاد‌هاي اقتصادی در جامعه ما لطمه دیده و معیشت مردم سخت شده است، اما من مي‌گویم هنر ما باید این باشد ارتباط بین شعارهای اساسی خودمان و این مسائل را پیدا کنیم. باید مشخص کنیم آیا وقتی مي‌گوییم جامعه مدنی حاکمیت قانون، احترام به حق حاکمیت مردم، آزادی، عدالت و ... آیا نتیجه آن کاهش فقر و بالا رفتن امید به آینده و احساس حرمت و امنیت بیشتر از سوی مردم نیست؟

رييس‌جمهور پبشين ايران افزود: باید بگوییم مراد ما از توسعه همه جانبه توأم با عدالت که شعار مهم اصلاح‌طلبان است چیست و چه آثاری در زندگی عینی و ذهنی جامعه پدید مي‌آورد. حاد بودن مسائل اقتصادی نباید موجب فراموشی شعارهایی شود که اگر عملی مي‌شد این وضع اقتصادی بد هم پیش نمی آمد. خاتمی با بیان اینکه اصلاح‌طلبان به جای شخص محور، برنامه محور و مطالبه محور باشند گفت: باید به جامعه مسائل را بگوئیم و اگر واقعا شرایطی باشد که یک حداقل اطمینان هایی وجود داشته باشد افراد و گروهها بیایند فکر مي‌کنم هم برنامه اش را داریم و هم افرادی که بتوانند بیایند و ممکلت را از این وضعی که هست نجات دهند.

وي در عین حال گفت: البته نمی‌شود در مهمترین مسأله که همانا انتخابات است نظر بسیاری از آنان که هزینه دادند و به حصر و حبس و محدودیت‌ها گرفتار شدند را نادیده گرفت. درست است که باید جهت فکر و فعالیت خود را جامعه و تلاش برای ارتقاء فکری و اعتلاء بینش و منش مردم قرار داد، اما در کشورهایی نظیر کشور ما اگر نگاه به قدرت نداشته باشیم نمی توان فعالیت مدنی و اجتماعی نیز داشت اگر دولت با شما معارضه داشته باشد، در مقابل شما خواهد ایستاد. اما شما و مردم در مورد تصمیم گیری من اصلا نگران نباشید. من یک فرد در مجموعه عظیم اصلاح‌طلبان هستم و نظر خودم را دارم و در عین حال در عمل به نظر جمع (که امیدوارم اجماعی باشد) احترام مي‌گذارم.
نظرات بینندگان