arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۰۹۴۹
تاریخ انتشار: ۱۱ : ۱۱ - ۲۲ اسفند ۱۳۹۱

وزیر علوم: گزارش روزنامه ایران کاملا غیرمنصفانه بود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
جزئیات مصاحبه دکتری، دلگیری از ممنوعیت حضور دو معاون وزارت علوم در کمیسیون آموزش، اظهارنظر درباره نظرسنجی از متقاضیان دکتری و چند موضوع دیگر، از مهمترین مواردی بود که وزیر علوم در دیدار پایان سال 91 در پاسخ به پرسش برخی خبرنگاران مطرح کرد.

کامران در حاشیه نشستی که با روسای دانشگاهها داشت، پاسخگوی برخی از پرسشهای خبرنگاران شد.

ماجرای دلگیری وزیر علوم از کمیسیون آموزش مجلس
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پاسخ به پرسش مهر درباره علت عدم حضورش در شورای سنجش و پذیرش دانشجو، به مواردی در این زمینه اشاره کرد و با بیان اینکه بیش از 20 جلسه کارشناسی در خصوص تعیین تکلیف برگزاری کنکور در سال 93 توسط وزارت علوم، سازمان سنجش و کمیسیون آموزش مجلس برگزار شده، گفت: در فضای فعلی کشور علاقه ای به طرح این موضوعات ندارم اما باید بگویم دعوت کردن از فردی دو وجه دارد. یک موقع فردی را دعوت می کنند و از وی می پرسد که آیا می تواند تاریخ مد نظر را برای حضور بپذیرد یا خیر، نه اینکه نامه ای نوشته و در آن اعلام شود که ساعت 10 صبح روز شنبه در جلسه کمیسیون آموزش باید حضور یابم.

وی ادامه داد: کمیسیون آموزش برای معاونان من از جمله رئیس سازمان سنجش و معاون آموزشی به صورت جداگانه نامه دعوت در جلسه این کمیسیون را ارسال کرده و من را هم طی نامه ای دیگر دعوت کرده بود و من حتی از ارسال نامه برای معاونانم بی اطلاع بودم اما به این دلیل که نمی توانستم در آن ساعت حضوری در کمیسیون آموزش داشته باشم به صورت کتبی به دبیرخانه کمیسیون اعلام کردم که امکان حاضر شدن در این جلسه را ندارم.

دانشجو افزود: در عین حال به دو معاونم تاکید کردم که حتماً در جلسه مذکور حاضر شوند، باید بگویم معاونانم به مراتب بیشتر در جریان جزئیات این موضوع قرار دارند، اما وقتی رئیس سازمان سنجش در جلسه کمیسیون آموزش حضور یافت به وی گفتند " چون وزیر علوم نیامده ما با شما کاری نداریم" و وی را از جلسه بیرون کردند، حتی به معاون آموزشی من که نزدیک مجلس بود زنگ زدند و اعلام کردند " به این دلیل که وزیر علوم نیامده شما هم در جلسه کمیسیون آموزش حاضر نشوید".

رئیس شورای سنجش و پذیرش دانشجو در ادامه، با گله از این رفتار اعضای کمیسیون آموزش با معاونانش، اظهار داشت: آیا این رسم دعوت است؟ این رفتارها  کجای آداب و رسوم ایرانی قرار دارد؟ همیشه گفته می شود مجلس در راس امور است اما در راس امور بودن هم شئوناتی دارد؛ حتی اگر این موارد را کنار بگذاریم اصلاً در دعوت کردن باید نظر شخص مقابل را هم پرسید نه اینکه بگویند باید فلان ساعت در فلان مکان حضور داشت، این که دعوت نیست بلکه اسمش احضار است.

وی با تاکید بر اینکه با نمایندگان مجلس تعامل بالایی دارد، گفت: گاهی اوقات برخی نمایندگان بدون وقت قبلی پشت درب اتاق من حاضر می شوند، من اگر در اتاقم باشم و جلسه ای نداشته باشم حتماً به مدت 10 تا 15 دقیقه پاسخگویشان هستم اما حتی اگر جلسه هم داشته باشم به حکم اینکه این نمایندگان به هر حال نماینده مردم هستند به آنان اعلام می کنم که تا بعد از پایان جلسه منتظر باشند اما کمیسیون آموزش مجلس برخلاف اینکه با من تعامل مناسبی دارد معاونانم را به جلسه راه نمی دهند.

کامران دانشجو در مقابل این رفتار اعضای کمیسیون آموزش مجلس، تصریح کرد: رئیس فعلی مجلس وزیر علوم دولت نهم بوده و هر تصمیمی که جای من بگیرد و در صحن علنی مجلس هم تصویب شود، به آن احترام می گذارم؛ من زاهدی را به عنوان یک کارشناس خبره آموزش عالی قبول دارم، به تصمیماتش در این باره احترام می گذارم و چه اشکال دارد که خودشان قانون را تصویب کنند.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: با این حال، دوستان کمیسیون آموزش هر کجا که بگویند می روم و با آنان درباره مسائل آموزش عالی صحبت می کنم، درباره آخرین وضعیت طرح سنجش و پذیرش دانشجو هم باید بگویم کار تمام شده بود، نظراتمان را برای دولت فرستادیم و حتی اینکه چه کسی باید در صحن مجلس از این طرح دفاع کند را هم معلوم کرده بودیم.

جزئیات مصاحبه آزمون دکتری
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره آخرین تغییرات در مصاحبه دکتری و انتقاد برخی داوطلبان از تاکیدات گروههای آموزشی بر داشتن مقالات علمی، گفت: نمی توان در این زمینه استقلال را از دانشگاهها گرفت و قائل به این نیستیم که به دانشگاهها بگوییم چه بپرسند و چه نپرسند، من خودم در مصاحبه های دکتری حضور دارم و برخی متقاضیان را در رشته خودم ( مکانیک ) می سنجم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ادامه داد: در این مصاحبه ها از تجربیات داوطلبان در آن رشته مورد نظر، مقالات، موضوعاتشان، مکان چاپ شدنشان، توانایی و خلاقیت متقاضیان در رشته مورد علاقه شان پرسیده می شود، بخشی دیگر از این مصاحبه به سوالات عمومی مثل اینکه داوطلبان به کلاسی مثل کلاس زبان می روند یا خیر، همچنین در خصوص گذراندن برخی دروس در مقطع فوق لیسانس اختصاص دارد.

دانشجو در پاسخ به این پرسش که آیا برای اعتراضات داوطلبان بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور دکتری 92 تمهیداتی اندیشیده شده یا خیر به مهر گفت: از میان 217 هزار داوطلبی که در آزمون دکتری شرکت کردند باید قبول کرد که نزدیک به 200 هزار نفرشان قبول نمی شوند و برای این افراد قطعاً قبول نشدنشان سوال می شود، به هر حال این افراد فوق لیسانس هستند و دانش آموز پنجم دبستانی نیستند، پس ادعای دانشجوی دکتری شدن را دارند.

وی گفت: ما با کمک شما خبرنگاران که گاهی اوقات یک سوزن به ما می زدید و گاهی هم دست نوازش بر سرمان می کشیدید توانستیم تا حدی ظرفیت را افزایش دهیم اما من تاکید کردم که اگر اعتراضی وجود داشت حتماً روسای دانشگاهها به آن رسیدگی کنند و اگر خودم موردی را مشاهده کنم قطعاً همانند سال گذشته به آن ورود خواهم کرد.

این مقام مسئول وزارت علوم درباره نظرسنجی که در آزمون دکتری برگزار شده در روز 18 اسفند از داوطلبان درباره تفکیک جنسیتی پرسیده شده بود، تصریح کرد: من از محتوای این پرسشنامه بی اطلاع بودم و اگر به این جمع بندی برسیم که پرسشنامه مذکور مخدوش است قطعاً نتایج آن منتشر نخواهد شد.

به گزارش مهر، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری درباره قانونی شدن ضبط مصاحبه های دکتری که پیشنهاد رئیس کمیسیون آموزش مجلس بود، اظهار داشت: هر کس هر پیشنهادی دارد می تواند در این زمینه ارائه دهد اما این مورد قانونی نشده که آن را اجرا کنیم، ضمن اینکه اکثریت استادان و مدیران دانشگاهی ما فرهیخته و منصف هستند که اجازه نمی دهند در مصاحبه های دکتری حقی از کسی ضایع شود.

دانشجو در این باره با بیان اینکه نمی توان استقلال دانشگاهها را سلب کرد، ضبط مصاحبه ها را تنها در یک صورت امکانپذیر دانست و گفت: در صورتی که خلاف این موارد ثابت شود و داوطلبی نسبت به مصاحبه و مواد آن اعتراضی داشته باشد و اعتراضاتش ثابت شود ما ورود خواهیم کرد.

قانونی نبودن امضا نشدن احکام بورسیه های مجرد
کامران دانشجو در ادامه پاسخگویی به پرسشهای خبرنگاران، در پاسخ به شائبه اقدام رئیس سازمان امور دانشجویان در خصوص امضا نکردن احکام بورسیه های مجرد، به مهر گفت: وزارت علوم در این زمینه هیچ قانونی ندارد و اگر خلافی صورت گرفته حتماً برخورد خواهد شد؛ به نظر شخصی من، اگر دانشجویی متاهل شود بهتر است و برای خانمها هم قائل به این هستیم که متاهل باشند اما امضا نکردن احکام بورسیه ها همانطور که معاون بورس سازمان امور دانشجویان مطرح کرده هیچ جنبه قانونی در وزارت علوم ندارد.

نقدی دیگر به گزارش روزنامه دولت
وزیر علوم در پاسخ به پرسشی دیگر در خصوص انتشار گزارشی در روزنامه دولت و انتقاد از عملکرد دانشگاه آزاد و رئیس جدیدش، اظهار داشت: من از این منظر که برادرم رئیس دانشگاه آزاد است سخنی نمی گویم اما به عنوان مسئول آموزش عالی کشور و یک عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد می گویم که این گزارش کاملاً غیرمنصفانه و با بی انصافی نوشته شده بود اما با توجه به اینکه مقام معظم رهبری تاکید کردند نباید فضای کشور را در آستانه انتخابات مشوش کرد، در این خصوص سکوت می کنم.
نظرات بینندگان