arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۱۱۵۳
تاریخ انتشار: ۵۸ : ۱۲ - ۲۳ اسفند ۱۳۹۱

آغاز سفرهای نوروزی از عصر فردا

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس پلیس راهور با اعلام آغاز به کار گشتهای ویژه کنترل ترافیک پلیس راه گفت: پیش بینی می کنیم سفرهای نوروزی سال 92 از عصر فردا آغاز شود.

به گزارش مهر، سردار دکتر اسکندر مومنی روز چهارشنبه در نشست خبری با اعلام راه اندازی گشتهای ویژه کنترل ترافیک پلیس راه اظهار داشت: این گشت ها در بزرگراه ها و آزادراههای بین شهری از طرح نوروزی کار خود را آغاز می کنند و علاوه بر تسهیل گره های ترافیکی با رانندگان حادثه‌ساز برخورد خواهند کرد. وظیفه این گشت ها تسهیل ترافیک و جلوگیری از ارتکاب تخلفات حادثه‌ساز است.

وی ادامه داد: در طرح نوروزی خودروی تست سلامت در تمامی استان ها فعال بوده و از رانندگان پر خطر تست سلامت می گیرد.

رئیس پلیس راهور با اعلام اینکه طرح نوروزی از 24 اسفند تا 17 فروردین ماه با حضور نیم میلیون نفر از نیروهای تمامی دستگاه ها اجرا می شود، تاکید کرد: پیش بینی می کنیم از بعد از ظهر فردا سفرهای نوروزی آغاز شود.

ایجاد محدودیت های ترافیکی در نوروز

مومنی با اشاره به اینکه در ایام نوروز محدودیت هایی در جاده های کشور ایجاد می شود، افزود: در شروع تعطیلات محدودیتهایی در خروجی کلانشهرها به منظور تسهیل ترافیک ایجاد شده و در موج دوم سفرها و بازگشت مسافران محدودیت هایی ایجاد خواهیم کرد. ایام نوروز با مابقی سال متفاوت است چراکه بزرگترین و پرحجم ترین عملیات ترافیکی کشور در این ایام است. جاده ها در این مدت دارای شرایط خاص هستند و رانندگان باید به یکدیگر کمک کنند.

وی ادامه داد: رانندگان باید دارای صبر و حوصله بیشتری باشند و در ایام نوروز حداقل 4 برابر زمان عادی برای سفر وقت در نظر بگیرند.

نداشتن معاینه فنی و تخلفات حادثه ساز خط قرمز پلیس در طرح نوروزی

رئیس پلیس راهور نداشتن معاینه فنی و تخلفات حادثه ساز را خط فزمز پلیس در طرح نوروزی دانست و تاکید کرد: اینکه می گوییم خط قرمز پلیس نداشتن معاینه فنی و تخلفات حادثه ساز است، شعار نیت و با استفاده از گشتهای ویژه و حضور نیروها در جاده ها ساختار اجرای طرح هایمان را فراهم کردیم. رانندگانی که اصرار بر ارتکاب دو تخلف حادثه ساز دارند بدانند که خودرویشان 72 ساعت توقیف و از سفر محروم می شوند.

ابطال دفترچه رانندگان دارای تصادف منجر به فوت جر

مومنی در رابطه با برخورد با تخلفات رانندگان حمل و نقل عمومی بار و مسافر گفت: اگر رانندگان اتوبوس های غیر شهری در تصادفات منجر به فوت و جر مقصر شناخته شوند دفترچه یشان باطل می‌شوند و اگر مرتکب تخلفات حادثه ساز شوند باید در دوره های بازآموزی شرکت کنند.

محرومیت بیش از 6 هزار و 700 راننده در ایام نوروز

به گفته وی در ایام نوروز 6 هزار و 792 راننده به علت کسب 30 نمره منفی گواهینامه یشان باطل و از رانندگی در ایام نوروز محروم شده اند این در حالی است که 18 هزار و 650 راننده نیز در آستانه محرومیت قرار دارند که این آمار در مقابل 30 میلیون راننده قانون مدار زیاد نیست.

رئیس پلیس راهور از تجهیز جاده چالوس به دوربین ثبت تخلفات خبر داد و گفت: در طرح نوروزی 92 جاده چالوس نیز به دوربین مجهز می شود و تاکنون توانستیم 40 درصد از راه های اصلی کشور را تحت پوشش دوربین ها قرار دهیم.

افزایش نرخ جرایم رانندگی هر سه سال یکبار

رئیس پلیس راهور با بیان اینکه هر سه سال یکبار بر اساس قانون نرخ جرایم رانندگی افزایش می یابد تصریح کرد: قانون مشخص کرده است جرایم رانندگی هر سه سال یکبار باتوجه به نرخ تورم افزایش یابد.

افزایش هزار تیم گشتی در طرح نوروزی

مومنی افزود: در طرح نوروزی امسال هزار تیم گشتی به نیروهای راهور اضافه شده و 5 هزار نیروهای کمکی نیز از سایر نیروهای پلیس اضافه می شوند. طرح نوروزی حاصل کار جمعی تمامی پلیس ها در نیروی انتظامی است.

کاهش 45 درصدی شماره‌گذاری خودروها

وی با اشاره به آخرین آمارهای شماره گذاری خودروها تصریح کرد: در 11 ماهه نخست امسال 800 هزار خودروی نوشماره پلاک شده است که 45 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است. در همین مدت 36 هزار خودروی وارداتی شماره گذاری شده اند که نسبت به سال قبل دو درصد رشد داشته است این در حالی است که شماره گذاری موتورسیکلت 49 درصد و اسقاط خودروها نیز 30 درصد کاهش داشته است.

رئیس پلیس راهور با اعلام اینکه در نوروز سال 90، یک‌هزار و 200 نفر کمتر کشته شدند، گفت: پیش بینی می کنیم تعداد کشته های رانندگی امسال به کمتر از 19 هزار نفر برسد.

استانهای رکوردار کاهش تلفات

مومنی افزود: در سال 90 استان های خراسان رضوی، فارس، خوزستان، اصفهان و کردستان بیشترین کاهش کشته را داشته اند در حالیکه استان های آذربایجان غربی، خراسان شمالی، کرمان، چهارمحال بختیاری و مرکزی دارای بیشترین افزایش تلفات بودند.

معرفی دستگاه های مقصر در تصافات به مراجع قضایی

وی با بیان اینکه در سال جاری، 2 هزار و 239 مورد تصادف رخ داد که دستگاه ها در آن مقصر بودند، اظهار داشت: دستگاه های مقصر در تصادفات به محاکم قضایی معرفی شدند.

به گفته رئیس پلیس راهور در طرح نوروزی سال جاری سرعت غیرمجاز، انحراف به چپ و عدم توجه به جلو عامل 80 درصد تصادفات نوروزی بود. امسال 30 درصد تصادفات نوروزی بین ساعت 16 تا 20 رخ داده است.

نظرات بینندگان