arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۱۱۸۲
تاریخ انتشار: ۵۸ : ۱۳ - ۲۳ اسفند ۱۳۹۱

فروش کالای 280 میلیون تومانی به قیمت یک میلیون و 350 هزار در حراجی هدایای احمدی نژاد!

با یک جستجوی ساده در اینترنت کافی است متوجه شوید که درباره فقط این یک قلم واقعاً چه چوب حراجی به اموال رئيس جمهور زده شده است!
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مجله مهر: در دومین مرحله مزایده هدایای اهدا شده توسط مقام‌های خارجی به رئيس جمهور ارزان‌ترین مورد یک خودنویس بود. اما قیمت واقعی هدایایی فروخته شده چقدر بوده و چطور قیمت پایه آنها برای حراج تعیین شده است؟

در رسانه‌ها آمده بود که در دومین مرحله فروش خیریه هدایای رئیس جمهوری ارزان‌ترین مورد خودنویسی با برند MONT BLANC بوده است. 

بر اساس گزارش خبرگزاری‌ها، در این مراسم که با حضور معاون مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی کشور در کاخ سعدآباد سالن حافظیه برگزار شد این خودنویس به مبلغ یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان به فروش رفت. این خودنویس هم جز  هدایایی بود که در 8سال گذشته توسط مقام‌های خارجی به رئیس جمهور و خانواده اش اهدا شده بودند و احمدی‌نژاد آنها را به سازمان بهزیستی هدیه کرد تا با فروش شان هزینه‌های مددجویان تحت پوشش این سازمان تامین شود. 

با یک جستجوی ساده در اینترنت کافی است متوجه شوید که درباره فقط این یک قلم واقعاً چه چوب حراجی به اموال رئيس جمهور زده شده است!


 خودنویسی که تصویر آن در سایت بهزیستی منتشر شده سمبل فیلم عصر جدید اثر چارلی چاپلین است  که به صورت بسیار محدودی در جهان توسط شرکت مشهور MONT BLANC تولید شده است. در کل جهان از این خودنویس ۸۸ عدد تولید شده که یکی از آنها به دست رئيس جمهور ایران رسیده است. یک جستجو ساده برایتان مشخص می‌کند که قیمت پایه این خودنویس چیزی در حدود ۸۰ هزار دلار یا به  عبارتی ۲۸۰ میلیون تومان (با دلار ۳ هزار و ۵۰۰ تومانی) است!

خودکارهای لوکس که برای کلکسیون‌دارها به صورت محدود (Limited) تولید می‌شوند در مشخصات و گواهینامه خود شماره‌ای دارند که سریال آنها را مشخص می‌کند و صاحب آن گواهی خاص آن را دریافت می‌کند. 

سازمان بهزیستی در سایت خود برای این حراج تأکید کرده است که این خودنویس از نوع  Limited (تولید معدود) است. 

در سایت فروش اینترنتی Ebay در حال حاضر یک نفر خودنویس شماره ۶ از مجموع ۸۸ خودنویس تولید شده از این مجموعه را(MONTBLANC CHARLIE CHAPLIN FOUNTAIN PEN NIB #6/88) با قیمت پایه ۸۰ هزار دلار برای فروش قرار داده است. 

در خودنویس یادبود چارلی‌چاپلین طلای سفید ۱۸ عیار و الماس به کار رفته و به خاطر آنکه تنها در دست کلکسیون دارهاست قیمت آن حتی در برخی حراجی از  این هم فراتر رفته است.
 

اگر خیلی بگردید شاید بتوانید نوع استفاده شده از این نوع خودنویس (بعضی‌ها هم آن‌قدر در جهان پول‌دار هستند که با این خودنویس بنویسند!) را با قیمت ۴۰ هزار دلار (۱۴۰ میلیون تومان) پیدا کنید که باز هم با قیمت یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان فاصله بسیار زیادی دارد!

چرخ‌دنده‌های طراحی شده روی این خودنویس که به صورت خاصی طراحی شده‌اند و سمبل فیلم عصر جدید هستند هر کدام نشان دهنده بخشی از لباس مشهور چارلی چاپلین به حساب می‌آیند. 

تولید تنها ۸۸ عدد از این خودنویس هم به خاطر مرگ چارلی‌چاپلین پس از ۸۸ سال زندگی است.  سازمان بهزیستی اعلام کرده است که قیمت پایه هر کدام از هدایای رئيس جمهور را کارشناسان رسمی دادگستری و جمعی از خبرگان در زمینه آن نوع کالا تعیین کرده‌اند و در مزایده قرار گرفته‌اند. 

سؤال اینجاست که قیمت پایه این خودنویس چطور تعیین شده و به این مبلغ نازل به فروش رفته است؟ در حالی که مددجویان سازمان بهزیستی با فروش به قیمت هدایای رئیس جمهور می‌توانستند از امکانات بسیار بیشتری استفاده کنند. 

این خودنویس بنا بر اعلام سازمان بهزیستی ارزان‌ترین مورد از هدایای فروخته شده  و مشخص نیست در مورد هدایایی دیگر که بنابر اعلام رسانه‌ها گران‌ترین مورد آن یک سرویس طلا بوده چقدر چوب حراج به اموال رئیس جهور زده شده است! شاید لازم است که در چنین مزایده‌هایی نام خریداران مشخص شود تا هر نوع شبهه‌ای در این رابطه از بین برود.
نظرات بینندگان