arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۱۳۹۱
تاریخ انتشار: ۴۴ : ۱۹ - ۲۴ اسفند ۱۳۹۱

آقای رئیس جمهور آبروی چه کسی را برده اید؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
موسی قربانی در خبرآنلاین نوشت:

 حال باید از آقای دکتر احمدی نژاد پرسید که کجا آبروی مؤمنی را برده اید که اینجور در روزهای پایانی خدمت شما چوب حراج به آبروی شما زده اند و هر کس از راه می رسد به نیّت قربت حرفی و سخنی و ناسزائی نثار شما میکند .

آنچه در مورد حواشی سفر آقای احمدی نژاد به ونزئولا و شرکت در تشییع جنازه چاوز در رسانه های داخلی و خارجی ، محافل سیاسی ، مذهبی و تریبون ها مطرح شده خیلی بیشتر از واقعیت موضوع و میزان اهمیّت آن است و به نظر میرسد آنچه اتفاق می افتد بیشتر تقاصّی است که احمدی نژاد پس می دهد نه واکنش طبیعی رفتار خودش.

قیل از اینکه به بیان موضوع بپردازم توجه شما را به دو روایت از اصول کافی جلد دوم کتاب کفر و ایمان صفحه 265 جلب میکنم : عن ابی عبد اللّه (ع) قال رسول اللّه(ص) : لاتطلبوا عثراتِ المؤمنین فأنّ من تتبّع عثرات اخیه تتبّع اللّه عثراته و من تتبّع اللّه عثراته یفضحه و لو فی جوف بیته

امام صادق به نقل از پیامبر علیهما السلام فرمودند دنبال عیوب مؤمنین نباشید زیرا کسی که پیگیر لغزشهای برادر مؤمنش باشد خدا پیگیر لغزشهای او خواهد شد و کسی که خداوند دنبال عیوب و لغزشهای او باشد او را مفتضح و رسوا خواهد ساخت هر چند در خانه و بین خانواده اش.

در روایت دیگری امام صادق به نقل از جدّش پیامبر علیهما السلام می فرماید: من اذاع فاحشة کان کمبتدئها و من عیّر مؤمنا بشئ لم یمت حتّی یرکبه.

کسی که منکری را پخش وشایع کند مثل آورنده آن است و کسی که دیگران را بخاطر لغزش آنان سرزنش کند نخواهد مرد مگر اینکه در مورد خودش این کار خواهد شد.

منظور از این دو روایت این است که خداوند در برابر حقّ الناس و بردن آبروی مؤمن کوتاه نمی آید و تقاصّ مؤمن را می گیرد و این کار جز با ریختن آبروی کسی که آبروی دیگران را ریخته است شدنی نیست . این مطلب در مورد افشا گری در باره دیگران و کاری که کرده اند می باشد و اگر آنچه به دیگران نسبت داده میشود دروغ و تهمت باشد که موضوع بسیار شدیدتر است و در روایات به عنوان خروج از ولایت خدا و ورود به ولایت شیطان از آن یاد شده است که برای پرهیز از اطاله به آن نمی پردازم.

در قران هم در مورد تحقیر کردن و مسخره کردن دیگران وتجسس در باره آنان و غیبت کردن ، آیاتی وجود دارد که به نقل دو آیه از سوره حجرات اکتفا میکنم:

﴿الحجرات‏، 11﴾ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لاَ یَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسَى أَنْ یَکُونُوا خَیْراً مِنْهُمْ وَ لاَ نِسَاءٌ مِنْ نِسَاءٍ عَسَى أَنْ یَکُنَّ خَیْراً مِنْهُنَّ وَ لاَ تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لاَ تَنَابَزُوا بِالْأَلْقَابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإِیمَانِ وَ مَنْ لَمْ یَتُبْ فَأُولٰئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ‌

اى کسانى که ایمان آورده‏اید ، نباید قومى قوم دیگر را ریشخند کند ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و نباید زنانى زنانِ دیگر را ریشخند کنند ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و از یکدیگر عیب مگیرید ، و به همدیگر لقبهاى زشت مدهید ; چه ناپسندیده است نام زشت پس از ایمان . و هر که توبه نکرد آنان خود ستمکارند .

﴿الحجرات‏، 12﴾ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثِیراً مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَ لاَ تَجَسَّسُوا وَ لاَ یَغْتَبْ بَعْضُکُمْ بَعْضاً أَ یُحِبُّ أَحَدُکُمْ أَنْ یَأْکُلَ لَحْمَ أَخِیهِ مَیْتاً فَکَرِهْتُمُوهُ وَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَحِیمٌ‌ .

اى کسانى که ایمان آورده‏اید ، از بسیارى از گمانها بپرهیزید که پاره‏اى از گمانها گناه است ، و تجسس مکنید ، و بعضى از شما غیبت بعضى نکند ; آیا کسى از شما دوست دارد که گوشت برادر مرده‏اش را بخورد ؟ از آن کراهت دارید . پس از خدا بترسید ، که خدا توبه‏پذیر مهربان است .

اکنون که آیات و روایات را ملاحظه کردید تأکید میکند قصد سخن گفتن و نقد عملکرد احمدی نژاد در این سفر را ندارم همانطور که قصد دفاع از ایشان را هم ندارم و فقط خواستم بیان کنم این تهاجم وسیعی که به رئیس جمهور شده و حتّی کسانی که این عمل را نادرست هم نمیدانند به تقبیح آن پرداختند و در رسانه های خارجی ساعتها به تحلیل و تفسیر آن پرداختند و عکس احمدی نژاد و مادر چاوز را عکس منتخب سایهای خود قرار دادند ، این رفتارها و آبرو ریزی ها نمی تواند واکنش طبیعی یک رفتار ساده هرچند نادرست باشد بلکه این چوب خداست که صدا ندارد و تنها در مقام دفاع از مؤمن و تقاصّ آبروی ریخته مؤمن یا مؤمنین مورد استفائه قرار میگیرد.

حال باید از آقای دکتر احمدی نژاد پرسید که کجا آبروی مؤمنی را برده اید که اینجور در روزهای پایانی خدمت شما چوب حراج به آبروی شما زده اند و هر کس از راه می رسد به نیّت قربت حرفی و سخنی و ناسزائی نثار شما میکند .

در پایان به همه کسانی که نسبت به ریختن آبروی دیگران بی تفاوت هستند توصیه میکنم از سرنوشت دیگران و حوادث پیش آمده عبرت بگیرند و بدانند که خدا با کسی خویشاوندی ندارد و در برابر هتک حرمت مؤمنین و دفاع از آنان ک.تاه نمی آید و خودش فرمود: إِنَّ اللَّهَ لاَ یُخْلِفُ الْمِیعَادَ ( ال عمران 9) . قطعاً خداوند در وعده خود خلاف نمى‏کند.
نظرات بینندگان