کد خبر: ۱۰۱۴۰۱
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۱۹ - ۲۴ اسفند ۱۳۹۱

"سن مصرف مواد مخدر در کشور به 10 سالگی رسید"

یک مدرس پيشگيري از اعتياد گفت: سن مصرف كنندگان مواد مخدر در كشور در حال حاضر به 10 سالگي رسيده است و اين مي تواند يك خطر بسيار جدي براي نسل جوان جامعه باشد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
یک مدرس پيشگيري از اعتياد گفت:  سن مصرف كنندگان مواد مخدر در كشور در حال حاضر به 10 سالگي رسيده است و اين مي تواند يك خطر بسيار جدي براي نسل جوان جامعه باشد.

به گزارش مهر، محمد دهقان شامگاه چهارشنبه در اختتامیه جشنواره عکس و فیلم سراب در گرگان افزود: مسئولان نيز بايد سعي كنند فضاهايي را براي مردم ايجاد كنند تا مردم در شرايط بد روحي بتوانند اوقات خود را درآنجا بگذرانند و متاسفانه امكاناتي كه امروزه براي مردم فراهم است قيمت آنها بيشتر از فروش مواد مخدر است.

وي ابراز داشت: روشي كه امروزه در جامعه  در رابطه با اعتياد براي مردم در نظر گرفته شده است در رابطه با پيشگيري، بحث آموزش است و البته  افزايش آموزش لزوما به تغيير رفتار در افراد منجر نمي شود و بايد سعي كنيم كارهاي خود را در حوزه رسانه افزايش دهيم .
 
دهقان تصريح كرد: البته بايد توجه داشت كار در حوزه رسانه نيازمند زمان زيادي است تا منجر به تغيير رفتار شود و هنرمند بايد در اين موضوع به صورت مستمر كار كند.
 
وي ادامه داد: كارها در حوزه رسانه و همسالان بیشتر شود چرا كه بيشتر افرادي كه به سمت مواد مخدر مي روند تحت تاثير فشارهاي همسالان است و بايد سعي كنيم افراد را به سمت كارهاي مفيد و مثبت سوق دهيم و راه درست را به مردم نشان دهيم.
 
وي با اشاره به اينكه يكي از كارهاي هنرمند، بهينه سازي اوقات فراغت جوانان است، اظهار داشت: هنرمند مي تواند با استفاده از ارائه محصولات فرهنگي در ارتباط با موضوعاتي همچون ارائه  اطلاعات حقيقي و درست، كاربردهاي خانواده در  حوزه پيشگيري  و ايجاد مهارت بين والدين و فرزندان در اين حوزه به جامعه كمك كند.
 
این مدرس با اشاره به تغيير شيوه مواد مخدر از سال 84  نسبت به حال گفت: در سال 84  دوسوم مواد مخدر ما از كشورهاي خارجي وارد كشور مي شد و فقط يك سوم آن در كشور توليد مي شد، اما متاسفانه در حال حاضر بخش عمده مواد مخدر در داخل كشور توليد مي شود و بيش از نيمي از معتادان ما را معتادان كراك و هروئين تشكيل مي دهند.
 
دهقان افزود: درحال حاضر بيش از يك ميليون معتاد در كشور داريم و در ايران در هر دو ساعت يك معتاد از دنيا مي رود.
 
وي تصريح كرد: در سال گذشته  بيش از هزارو 495 در ارتباط با كشف مواد مخدر شكل گرفت.
نظرات بینندگان