کد خبر: ۱۰۱۴۳۴
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۱۲ - ۲۵ اسفند ۱۳۹۱

ادامه درگیری لفظی میان کابل - واشنگتن و هشدار ژنرال دانفورد

این در حالیست که روزنامه نیویورک تایمر امروز نوشت ژنرال ژوزف دانفورد در یادداشت ارسالی خود به فرماندهان آمریکایی هشدار داده است که این احتمال وجود دارد اظهارات حامد کرزی بهانه ای بدست آنانی بدهد که تلاش دارند نیروهای بین المللی را مورد حمله قرار دهند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان تاخیر در تحویل  کنترل زندان بگرام از سوی آمریکا به نیروهای افغان را به ضرر روابط هردو کشور ارزیابی کرده است. در همین حال ژنرال ژوزف دانفورد، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان نیز هشدار داده است که ممکن است اظهارات اخیر رئیس جمهور افغانستان موجب افزایش حملات به نیروهای بین المللی گردد.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب ؛ انتظار می رفت در سفر اوایل این هفته خود به افغانستان، ژنرال ژوزف دانفورد کنترل زندان بگرام را به نیروهای افغان واگذار کند اما مقامات ناتو روز چهارشنبه اعلام کردند هردو طرف مذاکرات در این زمینه را ادامه خواهند داد.

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان روز گذشته بعد از دیدار با ژنرال ژوزف دانفورد هشدار داد هرگونه تاخیر در تحویلدهی کنترل زندان بگرام از سوی آمریکا به نیروهای افغان میتواند در روابط هردو کشور تاثیر منفی بگذارد.

گفته میشود آمریکا آزاد شدن برخی از زندانیان زندان بگرام از سوی دولت افغانستان را یک خطر امنیتی محسوب کرده و با آن مخالف است.

شماری از ناظران، اظهارات تنش برانگیز حامد کرزی در مورد سازش آمریکا و طالبان بعد از حمله اخیر طالبان در این کشور را ناخشنودی او از اختلافاتی که کابل و واشنگتن بر سر زندان بگرام دارند تعبیر کرده بودند.

این در حالیست که روزنامه نیویورک تایمر امروز نوشت ژنرال ژوزف دانفورد در یادداشت ارسالی خود به فرماندهان آمریکایی هشدار داده است که این احتمال وجود دارد اظهارات حامد کرزی بهانه ای بدست آنانی بدهد که تلاش دارند نیروهای بین المللی را مورد حمله قرار دهند.

ژوزف دانفورد در این یادداشت تاکید کرده است که" ممکن است حامد کرزی تدابیری را اتخاذ کند که برای برای نیروهای آمریکایی خطر آفرین باشد."

فرمانده نیروهای بین المللی در یادداشت خود افزوده است که " روابط دولت افغانستان و آمریکا در وضعیت دشواری قرار گرفته و احتمال دارد طالبان از این وضعیت به نفع خود استفاده کنند."

دو روز پیش از این هشدار ژوزف دانفورد، یک فرد ملبس به یونیفورم نیروهای افغان در یک حمله در ولایت وردک، هفت سرباز آمریکایی را بقتل رساند و یک روز بعدتر نیز پنج نظامی آمریکایی نیز در سقوط یک هیلی کوپتر در ولایت قندهار افغانستان کشته شدند.

اظهارات اخیر حامد کرزی با واکنش شدید احزاب سیاسی مخالف او در افغانستان نیز روبرو شده است.

شورای همکاری احزاب، متشکل از عمده ترین احزاب سیاسی افغانستان، روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در کابل این اظهارات را غیر مسئولانه خواند.

نظرات بینندگان