arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۱۴۸۰
تاریخ انتشار: ۱۶ : ۱۱ - ۲۵ اسفند ۱۳۹۱

درخواست سران انگلیس و فرانسه برای کمک تسلیحاتی به مخالفان سوریه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
نخست وزیر انگلیس و رییس جمهوری فرانسه در آستانه اجلاس سران اتحادیه اروپا، خواستار تسلیح شورشیان سوریه شدند.

به گزارش ایرنا، ˈدیوید کامرونˈ و ˈفرانسوا اولاندˈ عصر پنجشنبه و در بدو ورود به بروکسل دیدار کوتاهی با هم داشتند تا هماهنگی های لازم را برای طرح موضوع ارسال سلاح برای شورشیان سوری در اجلاس سران اتحادیه اروپا انجام دهند.

تلویزیون ˈآی تی ویˈ انگلیس گزارش داد که این دیدار به درخواست رییس جمهوری فرانسه انجام شد.

اولاند هنگام ورود به بروکسل نیز به خبرنگاران گفت: ما خواستار این هستیم که تحریم تسلیحاتی مخالفان سوریه از سوی اتحادیه اروپا لغو شود و این موضوع را با همکاران خود در اتحادیه مطرح خواهم کرد.

وی افزود: برای افزایش فشارها علیه دولت بشار اسد، ما باید به مخالفان نشان دهیم که آماده هرگونه حمایتی هستیم.

یک سخنگوی دفتر نخست وزیری انگلیس نیز اعلام کرد که کامرون و اولاند موضوع تسلیح مخالفان بشار اسد را در نشست روز جمعه سران اتحادیه اروپا مطرح خواهند کرد.

اتحادیه اروپا از سال گذشته سوریه را تحت تحریم تسلیحاتی قرارداده است که این تحریم شامل گروههای مسلح نیز می شود. انگلیس و فرانسه طی ماههای گذشته با اعمال فشار بر اتحادیه اروپا بخشی از این تحریم ها را لغو کردند تا بتوانند تجهیزات نظامی غیرکشنده را برای شورشیان ارسال کنند.

اکنون این دو کشور خواستار این هستند که اتحادیه اروپا بطور کامل تحریم ها را لغو کند تا بتوانند آشکارا انواع سلاح و تجهیزات کشنده را نیز برای مخالفان دولت سوریه ارسال کنند.

منابع خبری از مخالفت برخی از کشورهای تاثیر گذار اروپایی از جمله آلمان، اتریش و سوئد با این درخواست انگلیس و فرانسه خبر داده اند.

وزیران خارجه اتحادیه اروپا قرار است در ماه مه (اردیبهشت و خرداد) مجددا موضوع تحریم تسلیحاتی سوریه را بررسی کنند و مقامات انگلیسی و فرانسوی می گویند در صورت عدم لغو تحریم ها، ممکن است تصمیمات اتحادیه اروپا را وتو کنند.

این در حالی است که ˈسرگئی لاوروفˈ وزیر خارجه روسیه که به لندن سفر کرده بود، روزگذشته نسبت به ارسال سلاح و تجهیزات نظامی برای شورشیان سوری هشدار داد و تصریح کرد که مسکو با چنین اقداماتی مخالفت خواهد کرد.

وی تاکید کرد: مسلح کردن گروههای مخالف در سوریه نقض آشکار قوانین بین المللی خواهد بود.

وی گفت: قوانین بین المللی اجازه نمی دهد که سلاح و تجهیزات نظامی بطور مستقیم و غیرمستقیم در اختیار بازیگران غیردولتی قرار بگیرد. از نظر ما چنین اقدامی نقض حقوق بین الملل خواهد بود.

انگلیس هفته گذشته رسما اعلام کرد که تجهیزات نظامی غیرکشنده نظیر نفربر زرهی، دوربین دید در شب، تجهیزات جست و جو و امداد و نجات به ارزش بیش از 20 میلیون پوند برای مخالفان سوریه ارسال می کند.

ˈلوران فابیوسˈ وزیر خارجه فرانسه نیز امروز در گفت و گو با ˈرادیو فرانس انفوˈ گفت: دو کشور انگلیس و فرانسه بزودی خواستار لغو تحریم تسلیحاتی گروههای مخالف سوری خواهند شد.

وی با اشاره به رایزنی های منظم پاریس و لندن درباره اوضاع سوریه،افزود: اگر کشورهای اروپایی نتوانند در زمینه لغو تحریم تسلیحاتی سوریه به توافق برسند، انگلیس و فرانسه به تنهایی نسبت به شکستن تحریم های موجود اقدام خواهند کرد.
نظرات بینندگان