کد خبر: ۱۰۱۵۰۲
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۱۵ - ۲۵ اسفند ۱۳۹۱

روحانی: در انتخابات همه به صحنه بیایند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بر ضرورت حضور کاندیداهای مختلف با گرایشات فکری متفاوت در انتخابات ریاست جمهوری،‌ به طوری که در مجموع بتوانند همه‏ افکار و گرایش‌های عمده جامعه را نمایندگی کنند، تأکید کرد.

به گزارش انتخاب به نقل از ایسنا، حجت‎الاسلام والمسلمین حسن روحانی در دیدار جمعی از فرهنگیان و نخبگان دانشگاهی، انتخابات ریاست‌جمهوری آتی را سرنوشت‌ساز و مهم دانست و گفت: باید توجه همه مردم نسبت به این انتخابات جلب شود. باید تلاش کرد تا احساس مسئولیت و مشارکت در مسائل اجتماعی کشور در همه‏ آحاد جامعه بیشتر شده تا شاهد نشاط سیاسی و اجتماعی در جامعه باشیم و مردم به بهترین وجه نسبت به آینده کشورشان تصمیم بگیرند.

این عضو مجلس خبرگان رهبری، با بیان اینکه "هیچ موجودی جز انسان حق انتخاب ندارد"،‌ حق گزینش در همه امور به‌ویژه در حوزه‏ سیاسی و اجتماعی را نشانه عظمت و کرامت انسان دانست و گفت: یکی از مظاهر تبلور این حق، انتخابات آتی ریاست‌جمهوری است.

روحانی با اشاره به تاخیر در شروع فعالیت‌های انتخاباتی اظهار کرد: امیدوارم این تاخیر موجب کم‌رونق‌شدن انتخابات نباشد، که قطعاً نخواهد شد و در فرصت باقی‌مانده و فضایی که در پیش‌رو داریم همه مردم به صحنه آمده و شاهد شور انتخاباتی باشیم و مردم احساس ‌کنند که روز سرنوشت‌سازی را پیش‌رو دارند.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با طرح این پرسش که چگونه می‌شود انتخابات پرشوری برگزار کرد؟، تصریح نمود: در صحنه انتخابات باید نمایندگان انواع گرایشات و افکار مهم جامعه حضور داشته باشند. باید همه جناح‌ها و احزاب به صحنه بیایند و کاندیدای مطلوب خود را معرفی کنند؛ چه اینکه تنوع کاندیداها حق انتخاب بهتری را به مردم می‌دهد.

وی با بیان اینکه هر اقدامی که بتواند مردم را مطمئن‌تر به سلامت انتخابات کند، امری لازم و ضروری است، گفت: سیاست‌های انتخاباتی در آینده نزدیک در دستور کار کمیسیون مجمع قرار می‌گیرد که در صورت نهایی شدن، خیلی از امور انتخاباتی شفاف‌تر شده و به دنباله آن روش‌ها و فرایندهایی به کار گرفته خواهد شد که از بروز بسیاری از شبهات جلوگیری خواهد کرد.

روحانی همچنین با بیان اینکه رقابت در انتخابات و در همه امور مهم سیاسی - اجتماعی، برای کشور مفید و حتی لازم است، اظهار کرد: برای ساختن کشور، همه باید دست به دست هم داده و تلاش کنیم تا به معنای واقعی از تمام ظرفیت کشور بهره ببریم.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از صحبتهای خود تصریح کرد: فردی که برنده انتخابات است، نماینده‏ همه مردم ایران خواهد بود و باید برآیند افکار کل ملت را نمایندگی کند؛ بنابراین باید فردی انتخاب شود که به این موضوع ایمان داشته باشد. از همین رو، ‌هر برخورد منفی‌ای که پس از پیروزی نامزدی در انتخابات با طرفداران نامزدهای دیگر، صرفاً به دلیل رأیشان صورت گیرد یا از افراد درباره آراء آنها پرسش شود، امری غیراخلاقی و غیرقانونی است.

روحانی، عمل به قانون را لازمه رسیدن به وحدت و انسجام دانست و تصریح کرد: تمام مشکلات از نقض قانون شروع می‌شود و وای به روزی که افرادی که مسئولیت سنگینی در کشور دارند، به قانون بی‌اعتنا باشند. انتظار مردم از رئیس‌جمهور آتی نیز اجرای درست قانون است و جلب اعتماد مردم تنها در سایه اجرای دقیق قانون امکان‌پذیر است.

وی با رد نگاه‌هایی که انتخابات را امری تشریفاتی می‌دانند، تأثیر آرای مردم در سرنوشت کشور را مهم ارزیابی کرد و گفت: حضور مردم پای صندوق آراء تقویت نظام و تأکید مجدد بر مشروعیت نظام است.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که بر اساس اصول مصرح قانون اساسی،‌ تمامی ارکان مدیریتی کشور براساس رأی مردم مشروعیت می‌یابند، حکومت را حق مردم دانست که این حق را از طریق آراء خود و از طریق انتخابات اِعمال می‌کنند.

به گفته وی، همه‏ شهروندان ایرانی از حقوق برابر برخوردار هستند و امکان اظهار نظر و مشارکت در حوزه‌های اجتماعی و سیاسی را به‌طور مساوی برخوردارند. از دیگر منظر نیز رعایت حق همه شهروندان بر حکومت واجب و لازم است.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی، با نعمت نامیدن «نقد و‌ انتقاد» نه تنها آن را حق مردم، بلکه وظیفه مردم خواند و گفت: دستیابی به پیشرفت و توسعه جامع و پایدار بدون آزادی اظهار نظر، غیرممکن است. آزادی بیان و مطبوعات و سایر رسانه‌ها عامل مهمی برای جلوگیری از فساد است.

روحانی در پایان با تاکید بر اینکه "مبارزه با فساد، با تضمین آزادی‏‌های سیاسی و مدنی مصرح در قانون، در حوزه رسانه‌ها، احزاب و تشکل‌ها و شفافیت نهادهای حکومتی و عمومی و نیز پاسخگویی در برابر مردم،‌ به نتیجه مطلوب خواهد رسید"، تصریح کرد: گسترش آزادی‌های مشروع برای پیشرفت کشور و افزایش سرمایه اجتماعی مهم و حیاتی است.
نظرات بینندگان