arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۱۵۶۳
تاریخ انتشار: ۲۴ : ۲۳ - ۲۵ اسفند ۱۳۹۱

این شعار ریشه دار است،با آن بازی نکنید

وحید نوروزی
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
چند روز قبل متوجه شدم بانک ملی شعار همیشگی خود را مبنی بر " هر جا سخن از اعتماد است نام بانک ملی ایران می درخشد" .  تغییر داده و شعار "اين بانك، ملي است" را انتخاب کرده است. یادم می آید چند سال قبل در مصاحبه حضوری مربوط به دکترای رشته مدیریت سلامت شهری سئوالی از من پرسیده شد که نقش برج میلاد در ارتقاء سلامت شهری چیست؟ در نگاه اول سئوال بی ربطی آمد اما دقایقی طولانی در خصوص عرق و تعصب ملی به نماد برج میلاد سخن گفتم و نقش آن را به سلامت روحی تمام ایرانیان در هر نقطه دنیا تعمیم دادم.وقتی نام برج میلاد کنار چند برج مهم دنیا در زمره برترین ها قرار می گیرد ناخود آگاه حسی زیبا و دوست داشتنی در هر نقطه دنیا به سراغ ایرانی می رود و این حس تعلق و غرور، بسیار شگفت انگیز است.

می دانیم که پس از استقرار مشروطيت هنگامي كه دولت از مجلس شوراي ملي اجازه استقراض خارجي خواست، احساسات ملي كه از وامهاي گذشته و رفتار بانكهاي بيگانه جريحه دار شده بود به هيجان آمد و نمايندگان مردم به منظور قطع نفوذ سياسي و اقتصادي بانكهاي مذكور و در ترميم وضع مالي خزانه ضمن مخالفت با استقراض خارجي تاسيس بانك ملي را خواستار شدند، و جمعي از بازرگانان و صرافان متعهد مشاركت در اين بانك  شدند و در سال 1285 با اعلاني كه مبين احساسات عمومي و علاقه مردم به تاسيس يك بانك اعتباري ملي در ايران بود، انتشار يافت .
در تاریخ آمده است که شور و اشتیاق ملی در حد وصف ناپذیر در ان هنگام در کشور عزیزمان در جریان بود و مردم عزیز ایران به بانک ملی افتخار می کردند.

دهها سال از این شور و شوق ملی می گذرد و هر گاه نام بانک ملی ایران و یا شرکت ملی نفت ایران شنیده می شود نا خودآگاه غروری بس شگرف ما را احاطه می کند و این دو بخش جداناشدنی از تاریخ معاصر کشور عزیزمان ایران هستند و من هم همانند تمام ملت ایران به این غرور ملی می بالم.

متاسفانه با اتفاقاتی که اخیرا در موضوع اختلاس کلان افتاد و عده قلیلی به این بانک خیانت کردند، مدیران بانک ملی اختمالا با این توجیه که "اعتماد" از بانک ملی رخت بر بسته به سمت عوض کردن شعار بانک ملی آمدند. متاسفانه باید گفت عوض کردن شعار نشان می دهد که مدیران ارشد بانک ملی دیگر برایشان محرز شده که اعتماد از بانک ملی فاصله گرفته است در حالی که قطعا اینگونه نیست و این تغییر شعار بی حرمتی به کارکنان خدوم بانک ملی است.

درست است که این بانک، ملی است اما نباید هویت بدست آمده آن را با جابجا کردن چند کلمه خدشه دار کرد. این بانک ملی است.این بانک صادرات است.این کشور ایران است.این استان آذربایجان است.این هواپیمایی هماست.این دریا خزر است. بانک ملی یعنی از روزی که به دنیا آمدی برای شناسنامه ات بایستی فیش بانک ملی بگیری.وقتی ازدواج می کنی برای دفترخانه فیش بانک ملی می گیرید.وقتی صاحب خودرو و ژاسژورت و ماشین می شوی فیش بانک ملی می گیری و در نهایت وقتی دار فانی را وداع می کنی با فیش بانک ملی شناسنامه ات را باطل می کنند.پس تمام اینها نشانه اعتماد مردم است و در ورای این اعتماد بیش از ۴۰ هزار نفر پرسنل زحمتکش و با تعصب در حال تلاش و کوشش هستند.

بانک ملی همانند شرکت ملی نفت میراث ملی است و بر تک تک ما واجب است حافظ میراث ملی خود باشیم. همچنانکه هوای ییلاقی تهران را نتوانستیم حفظ کنیم و این روزها نفس کشیدن در این هوای آلوده بسیار سخت و طاقت فرساست نباید تک تک میراث های خود را نابود کنیم.اگر بنده به عنوان کارشناس محیط زیست و متخصص آلودگی هوا در مورد این میراث ملی به زبان آمده ام از صمیم قلب به آن اعتقاد دارم و در برابر این اقدام در تغییر هویت بانک ملی ، به گونه ای خود را مسئول می دانم.

من عمیقا توصیه می کنم مدیران ارشد بانک ملی در انتخاب شعار جدید خویش و به فراموشی سپردن واژه "اعتماد" تجدید نظر کنند و آنچه را که کارمندان و زحمتکشان و بازنشستگان بانک ملی به آن عرق و تعصب دارند فدای مسائل کوچک نکنند. ای کاش شعار جدیدی هم اگر اصرار داشتند جایگزین کنند واژه اعتماد را لگدمال نمی کردند.اگر  بانك پاسارگاد می گوید" آنچه توانسته ايم ، لطف خدا بوده است" این اعتماد بزرگ به بانک ملی ایران و پرسنل خوب و زحمتکش آن هم لطف خداست و قاعدتا با خطای چند نفر در راس بانک ملی، نباید اعتبار ملی و میراث ملی ما خدشه دار شود.

 در خاتمه از دلسوزان و بازنشستگان و کارکنان صدیق بانک ملی تقاضا دارم نظرات من ناچیز را نقد و بحث بکشانند تا نظرات عمومی در این خصوص مورد توجه قرار گیرد. نام بانک ملی در قلب هر ایرانی است و هیچ فرد ایرانی نیست که حداقل چند بار در طول عمر خودبه بانک ملی نرفته باشد. بیاییم با هم تلاش کنیم تا "اعتماد" را در بانک ملی کشورمان حفظ کنیم. دور انصاف است " اعتماد" از بانک ملی خداحافظی کند و جایش را به "این بانک،ملی است" بدهد.
نظرات بینندگان