کد خبر: ۱۰۱۵۹۳
تاریخ انتشار: ۲۸ : ۰۰ - ۲۶ اسفند ۱۳۹۱
کمبود داروهای بیهوشی در ایران به مرز هشدار رسید

داروی بیهوشی نداریم؛ نمی‌شود با چکش بیمار را بیهوش کرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس داروخانه‌های ۱۳آبان در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه برای مواجه با نبود داروهای بیهوشی چه تدبیری اندیشیده شده است، گفت: باید آرام آرام شروع به دعا کنیم زیرا اگر این دارو‌های بیهوشی تامین نشوند اتاق‌های عمل تعطیل می‌شوند.

به گزارش انتخاب؛ این منتخب انتخابات سازمان نظام پزشکی خاطرنشان کرد: تکلیف این وضعیت را باید وزیر بهداشت روشن کند.

وی به خبرگزاری ایلنا گفته است : «در چند روز گذشته درخواست‌هایی نسبت به اخذ این داروهای بیهوشی شده است اما متاسفانه به دلیل نبود آن‌ها چیزی تحویل نشده است.»

رئیس داروخانه‌های ۱۳آبان گفت: «اگر تمام شرایط برای عمل جراحی مهیا باشد ولی داروی بی‌هوشی نباشد عملا هیچ کاری نمی‌توان انجام داد.»

وی با تاکید براینکه بدن بیمار را که نمی‌توان زنده زنده با چاقوی جراحی برید، افزود: ‌ وقتی بدلیل نبود داروی بی‌هوشی عمل‌های جراحی انجام نشود ممکن است بیمار از بین برود.

غلامی با اشاره به اینکه تمامی این داروهای بیهوشی ازخارج کشور وارد می‌شوند، افزود: تحریم و مشکلات ارزی از دلایل کمبود داروهای بیهوشی در کشور است.

پیش از این، رئیس انجمن بیهوشی ایران، در مورد کمبود داروی بیهوشی در ایران هشدار داده و تأکید کرده بود که داروی بیهوشی یک بحث استراتژیک است و وقتی دچار کمبود شود عوارض شدیدی متوجه بیماران می‌شود.

محمدمهدی قیامت گفته بود که «نه تنها نگران کیفیت خدمات هستیم بلکه نگران جان بیماران شده‌‌ایم.»

رئیس انجمن بیهوشی ایران، افزوده بود: «داروهای بیهوشی کمیاب شده‌‌اند و مجبور شده‌‌ایم از داروهای نسل قبل استفاده کنیم. نگران سلامت بیماران نیازمند عمل جراحی هستیم اما متأسفانه مسئولان در این زمینه پاسخگو نیستند.»

نظرات بینندگان