کد خبر: ۱۰۱۵۹۵
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۰۸ - ۲۶ اسفند ۱۳۹۱

پیشنهاد ایران به آمریکا در مذاکرات مخفی: معاوضه ی اعضای القاعده با اعضای منافقین

ایران در اواسط سال ۲۰۰۲ و در حالی که برخی رهبران القاعده در این کشور بازداشت بودند، به آمریکا پیشنهاد معاوضه ی اعضای القاعده را با تروریست های گروهک منافقین داده است، اما آمریکا حاضر به انجام این کار نشد!
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :شبکه خبری ان‌بی‌سی  آمریکا مدعی شد ایران در اواسط سال ۲۰۰۲ و در حالی که برخی رهبران القاعده در این کشور بازداشت بودند، به آمریکا پیشنهاد معاوضه ی اعضای القاعده را با تروریست های گروهک منافقین داده است، اما آمریکا حاضر به انجام این کار نشد!

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب Entekhab.ir ؛ در گزارشی که در وب‌سایت این شبکه آمریکایی منتشر شده، آمده است که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا،( سیا) در آن زمان درمورد تحویل گرفتن افراد القاعده از ایران با دولت ایران به طور مخفی مذاکره کرد.

یک مقام آمریکایی به این شبکه تلویزیونی گفته که وقتی ایرانیان پیشنهاد معاوضه ی اعضای القاعده بااعضای منافقین را دادند، کار را خراب کردند!

وی در توجیه این ادعای خود می گوید: ایرانی‌ها به ما گفتند "ما تنها زمانی حاضر به مذاکره هستیم که شما در مورد مجاهدین خلق کاری بکنید" و بهترین گزینه این بود که ما قید مجاهدین خلق را بزنیم.

این مقام آمریکایی بدون اشاره به جنایات این سازمان تروریستی علیه مردم ایران اضافه می کند: اما یک نفر باید خیلی آدم بدی باشد که این اراد را به ایران تحویل دهد!

البته این فرد در ادامه دلیل این دلسوزی آمریکا برای اعضای منافقین را لو می دهد . او می گوید: دلیل دیگر مخالفت آمریکا با این مسئله این بود که وزارت دفاع آمریکا در دوران جرج بوش تصور می‌کرد که می‌تواند از مجاهدین خلق علیه ایران استفاده کند!

رهبران القاعده، در بازداشت خانگی در ایران

جرج تنت، رئیس وقت سازمان سیا نیز در کتاب خاطرات خود به این مذاکرات پنهانی آمریکا و ایران اشاره کرده و آورده است: «اواسط سال ۲۰۰۲ متوجه شدیم که بخشی از بدنه رهبری القاعده به ایران نقل مکان کرده‌اند. این مسئله که بسیار مشکل‌ساز شده بود، به صبحت‌های مقدماتی با ایران و در نهایت مذاکرات رو در رو با مقام‌های ایران در بازه زمانی دسامبر ۲۰۰۲ تا اوایل سال ۲۰۰۳ ختم شد.»

در ادامه این خاطرات آمده است: «اگرچه ایرانیان با درخواست ما مبنی بر استرداد این افراد به کشورهای خود موافقت نکردند، در نهایت رهبران القاعده در ایران در حبس خانگی نگهداری شدند.»

جواد ظریف، نماینده وقت ایران در سازمان ملل نیز سال ۲۰۰۷ در گفت‌و‌گو با ان‌بی‌سی برگزاری این مذاکرات پنهانی را تأیید کرده بود.

همچنین دیوید فیلیپس، پروفسور دانشگاه کلمبیا، سال ۲۰۰۶ در کتاب خود «باخت در عراق: افتضاح بازسازی پس از جنگ» از جواد ظریف نقل قول کرده است که ایران گفته بود تنها زمانی حاضر به تحویل اعضای القاعده به آمریکا یا دولت‌های دیگر خواهد شد که واشینگتن نیز در مقابل رهبران ارشد مجاهدین خلق را به ایران تحویل دهد.
نظرات بینندگان