کد خبر: ۱۰۱۶۵۲
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۱۴ - ۲۶ اسفند ۱۳۹۱

تظاهرات معترضان عراقی به بغداد رسيد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ده‌ها هزار تن از مردم عراق با برگزاري تظاهراتي گسترده در پايتخت و چندين استان‌ ديگر اين کشور بار ديگر برکناري دولت نوري المالکي و انجام اصلاحات سياسي در عراق را خواستار شدند.

به گزارش پايگاه اينترنتي شبکه خبري الجزيره، ده‌ها هزار عراقي روز جمعه در تظاهراتي تحت عنوان "ياري امام اعظم ابوحنيفه" که در بغداد و چند استان ديگر عراق بار ديگر خواهان انجام اصلاحات سياسي در اين کشور شدند.

شرکت‌کنندگان در اين تظاهرات که در شش استان عراق برگزار شد پس از اقامه نماز جمعه در مقابل مسجد ابوحنيفه در منطقه الاعظميه بغداد تجمع کرده و سياست‌هاي نوري المالکي، نخست‌وزير عراق را محکوم کردند.

تظاهرکنندگان همچنين با سر دادن شعارهايي بار ديگر برکناري نوري المالکي از سمتش و لغو بندهايي از قانون اساسي عراق را خواستار شدند.

در اين تظاهرات که علاوه بر بغداد در استان‌هاي نينوا، الانبار، ديالي، صلاح الدين و کرکوک نيز برگزار شد، تظاهرکنندگان خواهان تسريع در روند پاسخگويي به خواسته‌هايشان و يا برکناري دولت و لغو قانون اساسي شدند.

اين تظاهرات در پاسخ به تظاهراتي بود که اخيرا طرفداران نوري المالکي برگزار کرده و طي آن مخالفت خود را با برخي از خواسته‌هاي تظاهرکنندگان معترض عراق به ويژه لغو قانون دادخواهي و عدالت و ماده چهارم قانون مبارزه با تروريسم اعلام کردند.

همچنين شبکه الجزيره اعلام کرد: تظاهرات مذکور در منطقه الاعظميه بغداد و اطراف که براي اولين بار برگزار شد با حضور شديد نيروهاي امنيتي بود و بنا به گفته شاهدان عيني در نهايت جمعي از تظاهرکنندگان با نيروهاي امنيتي مشاجره کرده و نيروهاي امنيتي اقدام به متفرق کردن تظاهرکنندگان کردند.

نيروهاي امنيتي عراق جمعه گذشته مسجد ابوحنيفه را محاصره کرده و مانع از حضور نمازگزاران در نماز جمعه اين مسجد که از بزرگترين مساجد اهل سنت در بغداد محسوب مي‌شود، شدند.

در استان الرمادي نيز شماري از علما و سران قبايل عراقي با تجمع در محل برگزاري تظاهرات بار ديگر بر مسالمت آميز بودن تظاهرات مردمي عراق تاکيد و اعلام کردند، در صورت استفاده نيروهاي امنيتي از زور براي متفرق کردن تظاهراتشان، براي دفاع از خود در برابر دولت عراق آماده‌اند.

در ميدان الحق در سامراء نيز هزاران عراقي با سر دادن شعارهايي نسبت به نتايج و پيامدهاي عملي شدن تهديدات دولت در خصوص سرکوب کردن تظاهرات مردمي با استفاده از زور هشدار داد.

از سوي ديگر، منابع امنيتي و پزشکي عراق نيز اعلام کردند: روز جمعه در حمله افراد مسلح که لباس نظامي به تن داشتند چهار تن از جمله تعدادي از نيروهاي بيداري عراق کشته شدند.

بنا به گفته اين منابع افراد مسلح به منزل خليل العجيلي، يکي از رهبران نيروهاي بيداري که با عوامل القاعده در استان ديالي مبارزه مي‌کرد حمله کرده و العجيلي و چهار تن از اعضاي خانواده وي را کشتند.

در موصل نيز منابع امنيتي عراق از کشته شدن دو تن از نيروهاي پليس عراق به ضرب گلوله دو فرد مسلح ناشناس خبر دادند.

بنا به گزارش خبرگزاري آلمان افراد مسلح به يک ايست بازرسي پليس در غرب موصل حمله کرده و پس از ترور دو تن از نيروهاي پليس گريختند.

عراق از حدود سه ماه گذشته تاکنون شاهد تظاهرات و تجمعات اعتراض‌آميز عليه سياست‌هاي نوري المالکي است که شرکت‌کنندگان در آن خواهان انجام اصلاحات سياسي و قانوني و در راس آن آزادي بازداشت‌شدگان عراقي، لغو ماده چهارم قانون مبارزه با تروريسم و لغو قانون دادخواهي و عدالت هستند.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان