کد خبر: ۱۰۱۶۹۴
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۲۱ - ۲۶ اسفند ۱۳۹۱

احمدی نژاد معلومات دینی خود را از کجا آورده است؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مجله مهر: انسان کامل، رجعت، بهار، صلح کل، بیداری انسانی، اصطلاحاتی هستند که درادبیات این روزهای رئیس جمهور جایگاه ویژه دارند. تعابیری که او استفاده می کند و برداشتی که وی از مفاهیم دینی دارد انتقاد علما را برانگیخته است. انتقاداتی که بعد از آن پیام تسلیت به هوگو چاوز و نوید به «رجعت» چاوز، به اوج خود رسید تا  آیت الله احمد جنتی بگوید کاش برخی که این مسائل را مطرح کنند 4 تا کتاب می‌خواندند و 4 روز به حوزه علمیه می‌رفتند و بین مسائل نقلی و عقلی تفاوت قائل می‌شدند. رجعت از مسائل نقلی است و با دلیل نقلی ثابت می‌شود و نیاز به حدیث و استناد به قرآن دارد.

و در ادامه هم کنایه زد که این درجه دولتی نیست که به سینه هر کس که بخواهد بچسباند. کنایه او به نشان فرهنگ بود که محمود احمدی نژاد در جشن استقبال از نوروز به مشایی داده بود و در تعریف او گفته بود که «مهندس مشايي داراي انديشه و نظريه در زمينه‌هاي گوناگون به خصوص در مسائل بنيادين جهاني، انساني و مديريت جهان است و بنده بر خود وظيفه ديدم به نمايندگي از ملت ايران از ايشان به نمايندگي از فرزندان شايسته ملت تقدير كنم».

پژوهش هایی در حوزه راه و ساختمان

به نوشته سایت ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد دوران تحصيلات ابتدايي، راهنمايي و متوسطه خود را در تهران گذرانده و در سال 1354 با کسب رتبه 132 کنکور سراسري، تحصيلات عالي خود را در رشته مهندسي عمران دانشگاه علم و صنعت آغاز کرده است.

وی در سال 1365 در مقطع کارشناسي ارشد همان دانشگاه پذيرفته شده و در سال 1368 به عضويت هيات علمي دانشکده عمران دانشگاه علم و صنعت در آمده و در سال 1376موفق به دريافت مدرک تحصيلي دکتراي مهندسي و برنامه ريزي حمل و نقل از دانشگاه علم و صنعت شده است. براساس این اطلاعات او هیچ تحصیلاتی در حوزه علوم دینی و دروس حوزوی ندارد و مقالات علمی و پژوهش هایی که انجام داده است در زمینه راه و حمل و نقل و مدیریت ساختمان است نه دروس دینی.شرکت در مجالس مذهبی و دیگر هیچ

درباره فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی او هم تنها نکته مرتبط با بحث های دینی احمدی نژاد را در «شرکت او در مجالس مذهبی و سیاسی» می توان یافت. فرماندار ماکو، فرماندار خوي، مشاور استاندار کردستان، مشاور فرهنگي وزير فرهنگ و آموزش عالي در سال 1372، استاندار استان اردبيل در سال هاي 1372 تا 1376، عضو هيات علمي دانشکده عمران دانشگاه علم و صنعت از سال 1368 تا کنون، شهردار تهران از سال 1382 تا 1384 تمام پست های احمدی نژاد تا قبل از ریاست جمهوری اش است.

شاید بنا به همین سوابق علمی و تجربی او بوده که حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان چندی پیش در یادداشتی پرسید که اگر از مردم ایران بخواهند «فردي را به عنوان يك اسلام شناس برجسته انتخاب كنند تا درباره آموزه هاي ديني از وي راهنمايي بخواهند، آيا جناب آقاي احمدي نژاد را انتخاب مي كردند؟!» و ادامه داد: «حالا تصور بفرمائيد كه همين مردم قرار است با حضور در انتخابات سراسري يك كارشناس خبره و برجسته را براي «مديريت جهان»! برگزينند. در اين صورت چه كسي را انتخاب مي كردند؟ آقاي احمدي نژاد را؟! در فرض سوم، قرار است مردم باز هم در انتخابات سراسري ديگري شركت كرده و فردي را انتخاب كنند كه بتواند «اولياءالله» و مردان بزرگ اين مرز و بوم را شناسايي كرده و به ملت معرفي كند. آيا اين تخصص را در آقاي احمدي نژاد مي ديدند و ايشان را برمي گزيدند؟!»

سحر شده است

آیت الله احمد جنتی تنها چهره از حامیان قرص احمدی نژاد نیست که این روزها از او چنین گلایه می کند. آیت الله مصباح یزدی که زمانی شکر خدا را به جای آورده بود «که‌ زمينه انتخاب‌ چنين‌ شخصيتي‌ براي‌ اين‌ دوره خاص‌ از انقلاب‌ را فراهم‌ کرد و آيندگان‌ به‌ اين‌ نتيجه‌ خواهند رسيد که‌ انتخاب‌، مشحون‌ به‌ کرامات‌ و معجزات‌ بود» اردیبهشت ماه 90 در یک سخنرانی گفت که «بعضی‌ها گفتند این فرد اصلاً از اول منحرف بود و اینها همه کلک و این شعارها را برای فریب مردم بود. کسان دیگری در نقطه مقابل گفتند همین الان هم دارد راست می‌گوید و اشتباه نمی‌کند. قضاوت‌های دیگری هم بینابین بود، ولی کم‌کم چیزهایی ظاهر شدند که اصلاً قابل توجیه نیستند و هیچ منطقی آنها را تأیید نمی‌کند. نه برهان عقلی تأیید می‌کند، نه دلیل شرعی و نه اقتصادی و نه کار سیاسی است»

و بعد هم ادامه داده بود که «بهره هوشی این شخص به تصدیق دوست و دشمن از حد متعارف بالاتر است، پس چگونه شیفته یک شخص عادی می‌شود؟ آن هم شیفتگی‌ای که چنین حرکات نامعقولی از او سر بزند! یک وقتی به برخی از دوستان نزدیکم گفتم که بیش از ۹۰ درصد معتقدم که او سحر شده است! این وضعیت ابداً طبیعی نیست».حجاب را با الهم عجل لولیک الفرج از بین می برند

علی مطهری نماینده مردم تهران که در انتخابات مجلس هشتم از فهرست رایحه خوشی‌های خدمت -طیف حامیان احمدی نژاد- به مجلس راه یافت همیشه از منتقدان فرهنگی دولت بود. او اواخر مجلس هشتم در نطق معروفی  با اشاره به مسئله حجاب و عفاف گفت که احمدی نژاد و مشایی مسئله حجاب را قبول ندارند و مخالف نظریه اسلام در مورد حجاب هستند. او گفت: دولتی ها حجاب را با الهم عجل لولیک الفرج و با چهره دینی و حزب اللهی از بین می برند.

احمدی نژاد 20 اسفند در مراسم استقبال نوروز گفت 28 سال است که مشایی را می شناسد و این آشنایی را جزو عنایات اصلی خدا می داند.

چند روز بعد مطهری گفته بود که آقای مشائی تئوری وحدت ادیان را به شکل غلط آن مطرح و به وسیله آقای احمدی‌نژاد ترویج کرد. شما در سخنان این دو نفر زیاد می‌بینید که می‌گویند اسلام یعنی عدالت و آزادی و توحید و عشق به همه انسانها، و سایر ادیان هم همین را می‌گویند و تفاوتی بین اسلام و مسیحیت و یهودیت و سایر ادیان نیست. در واقع تلاش می‌کنند مرز میان مسلمان و کافر را از میان بردارند و احکام مربوط به رابطه مسلمان و غیرمسلمان را منتفی کنند. به عبارت دیگر معتقد به «صلح کل» هستند. بنابراین با رویکرد فرهنگی آقای احمدی‌نژاد واقعا باید هم به آقای مشائی نشان درجه یک فرهنگ بدهند.

او گفت که احمدی نژاد مرید آقای مشائی است.
نظرات بینندگان