کد خبر: ۱۰۱۷۵۴
تعداد نظرات: ۱۲ نظر
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۰۶ - ۲۷ اسفند ۱۳۹۱
مجید درخشانی آهنگساز و سرپرست گروه شهناز:

شجریان فقط با «شهناز» می خواند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
در روزهای گذشته، جدیدترین آلبوم تصویری «محمدرضا شجریان» به همراه گروه «شهناز» منتشر شد.

این اثر بعد از چند سالی نخستین اثر از این آوازخوان است که در ایران منتشر می‌شود و این در حالی است که او در این مدت برنامه‌های متعددی را در خارج از کشور به اجرا درآورده است.

در این روزها نیز تور موسیقایی‌اش با نام «دلبر صنم» به همراهی برادران پورناظری همچنان به اتمام نرسیده است، اما برگزاری کنسرت در ایران، فعلا آرزو است. با وجود این، انتشار این فیلم شامل اجراهای تصویری «رندان مست» و «مرغ خوشخوان» به کارگردانی محمدرضا هنرمند از سوی شرکت «دل‌آواز» خبر خوبی است که می‌توان به آن قناعت کرد.

البته او در پیامی تصریح کرده است: «مردم ایران همواره حامی هنر و هنرمندان بود‌ه‌اند و از هموطنان عزیز خواهشمندم که برای حمایت از هنر موسیقی از دانلود و کپی‌کردن این دو آلبوم موسیقی خودداری کنند.» به همین بهانه گفت‌وگویی با «مجید درخشانی» داشته‌ایم که آهنگسازی این قطعات را برعهده داشته و علاوه بر آن سرپرست گروه «شهناز» است:

درباره این اثر توضیح می‌دهید و این‌که این دو دی‌وی‌دی شامل چه قطعاتی است؟
این اثر مربوط به اجرای پنج‌سال پیش گروه شهناز با همراهی محمدرضا شجریان است که فیلم شب اول اجرا آمده است و اتفاقا آقای «لطفی» نیز در آن برنامه حضور داشتند. این دو اثر مجموع دو آلبوم «رندان مست» و «مرغ خوشخوان» است که آلبوم رندان مست اثری است که اکثر قطعات آن را من آهنگسازی کرده‌ام و علاوه بر آن قطعه‌ای از «حسام‌السلطنه» نیز آمده است که تنظیمش را من انجام دادم. بخش دوم این اثر «مرغ خوشخوان» است که آقای شجریان خود آن را آهنگسازی کرده است و تنظیم قطعات بر عهده من بوده است؛ به هر حال این اثر از سال‌ها پیش آماده انتشار بود که به دلایل بیهوده امکان آن میسر نشد.
در این کنسرت از سازهای ابداعی آقای شجریان استفاده شده است؟
نه. این نخستین کنسرت ما با همراهی آقای شجریان در ایران است و آن زمان هنوز این سازها رونمایی نشده بودند؛ ‌تنها سنتور باس ساخته شده بود که آن را هم در این کنسرت استفاده نکردیم.
می‌توان انتشار این اثر را به‌منزله شروع مجدد فعالیت‌های آقای شجریان در ایران دانست؟
ما که به این مسئله امید بسیار داریم، اما باید منتظر ماند و دید چه می‌شود.
منظورم برگزاری کنسرت است. ایشان در این مدت در پروژه‌های متفاوتی حضور داشته‌اند و هم‌اکنون نیز تور موسیقایی‌شان ادامه دارد. امکان اجرای برنامه در ایران توسط ایشان هست و اصلا آیا خود ایشان تمایلی به این ماجرا دارند؟
من نمی‌توانم از طرف ایشان صحبت کنم، ‌فقط می‌دانم ایشان بسیار دوست دارند تا کنار مردم باشند. ارتباط‌داشتن با شنونده و مخاطب در موسیقی همواره رکن مهمی است و می‌تواند روی آثار تاثیر بگذارد و ایشان نیز برای این مسئله اهمیت بسیاری قائل هستند؛ ‌به‌خصوص که ایشان خودشان را خواننده‌ای مردمی می‌دانند.
در این سال‌ها اما گروه «شهناز» ‌در برگزاری کنسرت‌های موسیقی بسیار کم کار بوده و در کمتر برنامه‌ای که آقای شجریان در خارج از کشور برگزار کرده‌، ‌حضور داشته است. چرا؟
گروه شهناز همچنان به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد و در نشست‌هایی که با استاد شجریان داشته‌ایم، ‌ایشان همواره بر حضور این گروه تاکید داشتند و زمان حضورشان در ایران قطعا نشست‌هایی را برگزار می‌کنیم. آقای شجریان می‌گوید زمانی که بخواهد در ایران برنامه‌ای اجرا کند، ‌حتما همراه با این گروه خواهد بود و نه هیچ گروه دیگری. شاید دلیلی که این گروه کم کار به نظر می‌رسد، ‌این است که اصولا این گروه بدون حضور آقای شجریان هیچ معنایی ندارد و به همین خاطر ما نخواسته‌ایم تا برنامه‌ای با خواننده دیگر داشته باشیم، اما دلیل این‌که ما در خارج از کشور برنامه اجرا نمی‌کنیم، ‌این است که گروه ما، ‌گروه بزرگی است و امکان سفر برای ما وجود ندارد. گروه شهناز از آن گروه‌هایی است که تنها در ایران می‌تواند فعال باشد.
پس با این حساب فعلا شاهد هیچ برنامه‌ای از این گروه نخواهیم بود.
سال آینده برنامه‌هایی برای اجرای کنسرت در دبی داریم.
آقای شجریان در پیامی که همراه این اثر به انتشار درآمده است، ‌خواسته است تا مردم از کپی‌کردن این اثر پرهیز کنند. چرا چنین احتمالی می‌رفت؟ ‌
چندی قبل کنسرتی که ایشان در دبی اجرا کرده بود با کیفیت پایین در آمریکا منتشر شد که در سطح وسیعی در ایران نیز به انتشار در آمد، ‌اما خوشبختانه آلبومی که هم‌اکنون منتشر شده است، ‌اثری است که «محمدرضا هنرمند» ‌کارگردانی آن را برعهده داشته است و با وجود آن‌که معمولا کنسرت‌های موسیقی سنتی یکنواخت است، ‌او به گونه‌ای این اثر را کارگردانی کرده است که از تنوع بسیار بالایی برخوردار است و من خودم آن را بسیار درخشان می‌دانم.

منبع: بهار
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۷:۳۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۷
42
18
فكر كردم با كدوم شهناز ميخونه !!!!
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۴۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۷
130
15
شجريان كيه بابا سالار عقيلي رو عشق است
علي
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۵۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۷
13
107
زنده باد خسرو آواز ايران
استاد شجريان
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۷
14
89
درود بر استاد مردمی آواز ایران
کیانوش
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۳۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۷
16
71
انتخاب جان استفاده از واژه (( آواز خوان )) برای استاد شجریان اصلاً مناسب نیست. این واژه دارای بار معنایی منفی بوده و استفاده از آن برای خطاب به بزرگان موسیقی ایران پسندیده نیست. لطفاً در صورت امکان نسبت به اصلاح متن و استفاده از کلمه مناسب تر اقدام فرمائید.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۷
15
84
درود بر نفس مسیحایی ملت ایران استاد شجریان
کاش قدربزرگانمان رابیشتربدانیم
شاهرودی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۷
12
71
درود فراوان خداوند بر استاد بی بدیل موسیقی اصیل ایرانی استاد شجریان نازنین و دوست داشتنی
آرزوی موفقیت به ایشان و گروهشان میکنم امیدوارم روزی برسد که هنرمند ایرانی آزادانه در داخل کشور خود برای مردم خود هنرنمایی کند و این مهم شدنی نیست مادام که مسوولین مربوطه از مرکب جهالت پیاده شده و اجرای امور را به اهلش بسپارند
به امید آن روز
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۱۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۷
11
76
زنده باد آزاد مرد ايراني ابر استاد محمد رضا شجريان
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۷
12
65
درود براستاد شجریان باد .
رها
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۷
11
68
استاد دوست داريم
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۵۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۷
10
66
استاد شجريان......انتخاب ...........خواهشا رعايت نماييد. باتشكر
حامد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۳:۵۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۷
16
76
زنده باد دماوند موسیقی ایران : حضرت استاد محمدرضا شجریان
نظرات بینندگان