arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۱۹۳۷
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۰۸ - ۲۸ اسفند ۱۳۹۱

قیمت گذاری خودرو به سال 92 موکول شد

این عضو کمیسیون اصل 90 ضمن تأکید براینکه اعضا امروز تمام تلاش خود را بر نهایی شدن تعیین تکلیف قیمت خودرو به کار گرفتند، اضافه کرد: متأسفانه امسال قیمت نهایی خودرو مشخص نخواهد شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
یک عضو کمیسیون اصل 90 با اشاره به اینکه این کمیسیون در جلسه امروز خود با شورای رقابت نتوانست به توافق نظری دست پیدا کند، گفت: قیمت گذاری خودرو به سال 92 موکول شد.

مصطفی افضلی فر در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به اینکه متأسفانه به دلیل عدم اجماع اعضاء در جلسه امروز کمیسیون اصل 90 قیمت‌گذاری خودرو به سال آینده موکول شد، اظهارداشت: در روند این جلسه کمیسیون اصل 90، سازمان حمایت از مصرف کنندگان و شورای رقابت نتوانستند به توافق کلی در خصوص  نحوه قیمت گذاری خودرو دست پیدا کنند.
 
وی افزود: البته در این مسیر عدم ارسال به موقع  دستورالعمل شورای رقابت در قیمت گذاری خودرو نیز بی تأثیر نبود.
 
این عضو کمیسیون اصل 90 ضمن تأکید براینکه اعضا امروز تمام تلاش خود را بر نهایی شدن تعیین تکلیف قیمت خودرو به کار گرفتند، اضافه کرد: متأسفانه امسال قیمت نهایی خودرو مشخص نخواهد شد.
 
شورای رقابت روز گذشته شاخص تورم‌بخشی صنعت خودرو در شش‌ماهه دوم امسال برای خودروهای پراید، تیبا، سمند، رانا و پژو 405 را بر اساس ارز آزاد و مبادله‌ای اعلام کرد که براین اساس میانگین درصد تغییر هزینه تولید در بهمن ماه نسبت به شهریور ماه امسال مطابق دلار آزاد برای خودروهای پراید 37.6 درصد، تیبا 37.9 درصد، پژو 405 برابر 41.9 درصد، سمند 39.5 درصد و رانا 39 درصد اعلام شد.
 
همچنین بر اساس دلار مبادله‌ای، میانگین درصد تغییر هزینه تولید در بهمن ماه نسبت به شهریور ماه امسال برای خودروهای پراید 21.3 درصد، تیبا 20.8 درصد، پژو 405 برابر 17.9 درصد، سمند 20.8 درصد و رانا 22.9 درصد تعیین شد.
 
البته امروز برخی از مقامات مسئول در وزرات صنعت ضمن انتقاد از اینکه متاسفانه اعلام شورای رقابت تنها برای 5 مدل محدود از خودروها و تنها برای دو خودروساز بوده است، معتقد بودند مصوبه روز گذشته شورای رقابت علاوه بر اینکه مصرف کنندگان و تولید کنندگان را در هاله ای از ابهام قرار داده است، این وزارتخانه را نیز با یک سئوال بزرگ مواجه کرده که چگونه دستورالعمل غیر شفاف شورای رقابت را پیاده سازی کند.
 
به همین منظور امروز کمیسیون اصل 90 با تشکیل جلسه فوق العاده ضمن دعوت از تمام مسئولان مربوطه در قیمت‌گذاری خودرو در صدد تعیین تکلیف قیمت خودرو در روزهای پایانی سال 91 پرداخت که در نهایت نتوانست به اجماع نظری دست پیدا کند.
نظرات بینندگان