کد خبر: ۱۰۲۰۱۹
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۱۶ - ۲۸ اسفند ۱۳۹۱

کشوری که بورس‌های جهان را تکان داد/قبرس به جهنم می‌رود!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وضعیت دشوار قبرس به عنوان پنجمین کشوری که در آستانۀ سقوط اقتصادی قرار دارد، بسیاری از بورس‌های آسیایی را امروز نگران کرد.

هرچند برخی، اظهارات ژاک لوک ملانشون، نمایندۀ پارلمان اروپا را کمی اغراق آمیز می‌دانند، اما سقوط بورس‌های آسیا و اروپا در روز دوشنبه بر این واقعیت صحه نهاد که قبرس در آستانۀ سقوط قرار دارد. به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اینترنتیروزنامۀ تریبون، ملانشون گفته بود: "قبرس همانند یونان به جهنم سقوط خواهد کرد".
به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامۀ اقتصادی لزاکو، به دنبال اعلام تصمیم اروپا مبنی بر قرار دادن مالیات بر دارایی‌های بانک‌های قبرس، این مسئله سبب کاهش شاخص بورس در بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی شد. از سویی این مسئله نگرانی بسیاری از سرما‌یه گذاران در منطقۀ یورو را به همراه داشته است.
بورس آسیا روز دوشنبه جزء اولین بازارهایی بودند که به این خبر واکنش نشان دادند. بورس توکیو در روز دوشنبه شاهد کاهش 2.71 درصدی بود. شاخص نیکی نیز با کاهش 340.32 امتیازی به 12.220.63 رسید که گفته می‌شود در پائین‌ترین سطح در مقایسه با 10 ماه گذشته بوده است.
گفته می‌شود سرمایه‌گذاران ژاپنی به دلیل کاهش رشد منطقۀ یورو و افزایش ارزش ین، متعاقب اعلام برنامۀ نجات اتحادیه اروپا برای قبرس سهام خود را فروختند.
گفتنی است بسیاری از وام‌دهندگان شرکت‌کننده در بستۀ نجات قبرس(اعم از بروکسل و صندوق بین‌المللی پول) برای کاهش سهم‌شان در این بستۀ 10 میلیارد یورویی از دولت قبرس خواستند که مالیات 6.75 درصدی( از 100 هزار یورو تا 9.9% یعنی بیش از رقم مذکور) بر روی دارایی بانکها قرار دهند. این اولین بار در تاریخ اروپاست که چنین تصمیمی برای نجات یک کشور از بحران در نظر گرفته می‌شود. قرار دادن مالیات بر پس‌اندازهای شهروندان قبرسی، سبب خشم آنها شده است. مقامات اروپایی اعلام کردند که این تنها گزینه برای نجات کشور بحران‌زده‌ای همچون قبرس بوده است.
بستۀ مذکور و نوسانات بازارهای جهانی متعاقب این تصمیم و تمهیداتی که برای نجات این کشور در نظر گرفته شد، بار دیگر بیانگر بحران بدهی‌ها در منطقۀ یورو است؛ بحرانی که طی ماههای اخیر اندکی از سوی بازارهای جهانی به فراموشی سپرده شده بود و این گمانه وجود داشت که تلاشهای جهانی در حال بهبود بخشیدن به روند موجود است.
بحران قبرس روز دوشنبه بر ارزش پول‌ها نیز تأثیر نهاد. ارزش ین در مقابل یورو شاهد کاهش قابل توجهی بود(هر یورو به میزان 121.75 ین)، در حالیکه این رقم در روز جمعه 124.61 ین بود. بهای نفت در بازارهای جهانی نیز کاهش یافت. هر بشکه قیمت نفت خام سبک با کاهش 1.15 دلاری 92.27 دلار معامله شد. بحران قبرس در بازارهای بورس اروپا، نیز سبب کاهش شاخص‌ها شد. بازار بورس فرانکفورت، پاریس، مادرید و میلان نیز روز دوشنبه فعالیت خود را با کاهش شاخص آغاز کردند.
نظرات بینندگان