arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۲۰۶۷
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۱۹ - ۲۸ اسفند ۱۳۹۱

قالیباف: شرمنده ازدحام در مترو هستم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
شهردار تهران شب گذشته با حضور در برنامه زنده تلویزیونی تهران 20 که درمحل باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد به تشریح عملکرد شهرداری تهران در سال 91 و برنامه های سال آینده شهرداری تهران پرداخت.

به گزارش  تهران سما" دکتر محمد باقر قالیباف  ضمن تبریک سالروز ولادت حضرت زینب (ع) و روز پرستار، در خصوص مفهوم عدالت در شهر تهران اظهار کرد: عدالت از بعد عملی، عینی و تحققی در حوزه مسایل اقتصادی، اجتماعی و قضایی معنا دارد اما آنچه مردم درحوزه مسایل مدیریت شهری به آن توجه دارند این است که شهرداری به عنوان یک نهاد عمومی غیر دولتی که با پول مردم ارائه می شود، امکانات شهر را به عدالت و آنچه حق هر کسی است دراختیار آنها قرار دهد.

وی افزود: این یک امر اسلامی انسانی و لازمه زندگی جمعی و لازمه اداره هر حکومت، نظام و مدیریت است.

فاصله شمال تا جنوب و شرق تا غرب را کم کردیم / روند پیشرفت در جنوب و شرق تهران پرشتاب است

شهردار تهران در ادامه به توسعه نامتوازن شهر تهران از گذشته های دور تاکنون اشاره کرد و گفت: شمال تهران در مقایسه با جنوب آن و غرب تهران  در مقایسه با شرق، برخوردار تر است و توسعه بیشتری یافته  است. وعده های متعددی نیز برای کاهش این فاصله پیش از این داده شده بود اما در نهایت این فاصله بیشتر شده بود. من در اولین روزهای حضور خود در شهرداری به مردم گفتم که ادعایی برای کاهش این فاصله ندارم اما قول مِ دهم که اجازه ندهم این فاصله افزایش یابد.

قالیباف تصریح کرد: امروز شاخص ها و باور مردم نشان می دهد که در این فاصله در حوزه ماموریت ها و وظایف شهرداری نه تنها افزایش نیافته بلکه کمتر هم شده است. شرق و جنوب تهران ، روند پرشتاب تری نسبت به شمال و غرب پیدا کرده اند و البته تاب شمال و غرب نیز نه کاسته بلکه نسبت به گذشته نیز افزایش یافته است.

سال 91 سال پر رونقی برای شهر تهران بود / تحقق 100 درصدی بودجه 91 ، احداث پل صدر و حل معضل زباله های کهریزک، از شاخص های توجه به نیروی کار و سرمایه داخلی بود

شهردار تهران با تاکید بر این که سال 91 سال خوبی برای ما بود اظهار کرد: امروز که در پایان سال قرار داریم، غصه چیزی را نمی خورم چراکه هر آنچه که در پایان سال 90 به عنوان برنامه با کمک شورای شهر برای تهران تنظیم و تصویب کردیم، به جرات می گویم به انجام رسیده و با لطف خدا، همراهی مردم و همکاری شورای شهر و همکاران در مجموعه شهرداری، سال پررونقی را در بخش  های مختلف پشت سر گذاشتیم.

وی با بیان اینکه به دنبال نامگذاری سال  91 از سوی مقام معظم رهبری به نام تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی اتفاقات خوبی درشهر تهران رخ داد به برخی از شاخص های آن اشاره کرد و گفت: 100 درصد بودجه شهرداری تهران در سال جاری محقق شد و این جز با جذب سرمایه گذاری داخلی ممکن نبود. در حوزه نیروی کار چه نیروهای فنی و دانشگاهی و چه کارگران ساده نیز توفیقات بزرگی یافتیم.

قالیباف همچنین طراحی و اجرای پل صدر را تولید ملی در حوزه مدیریت شهری نام برد و اظهار کرد: این سازه منحصر به فرد توسط ترکیبی ازمهندسان جوان و مهندسان با تجربه کشورمان طراحی و به اجرا درآمد و در زمره سازه های بزرگ عمرانی دنیا محسوب می شود که افتخاری برای جامعه مهندسی کشورمان دردنیاست.

شهردار تهران حل معضل جدی زباله در کهریزک و احداث تصفیه خانه شیرابه زباله دراین مکان را یکی دیگر از افتخاراتی دانست که با سرمایه و دانش داخلی به ثمر نشسته است و اظهار کرد: حرکت طبق برنامه و به ثمر نشستن پروژه های برنامه ریزی شده، سال پر خیر و برکتی برای شهر تهران رقم زد اما هیچ مدیری نباید از کاری که انجام می دهد قانع باشد.

 شرمنده ازدحام موجود در مترو هستم

وی با بیان اینکه دوست داشتم در برخی زمینه ها مانند توسعه مترو رشد بیشتری حاصل می شد خاطر نشان ساخت:  توسعه مترو نسبت به گذشته رشد خوبی داشته است اگر قبلا سال 5/2 کیلومتر تونل مترو احداث مِ شد هم اکنون سالی 17 کیلومتر احداث می شود که این خیلی خوب است.

شهردار تهران به سفر دو هفته پیش خود با مترو و ازدحام مسافران در واگن ها اشاره کرد و گفت: من شرمنده ازدحام و فشار موجود در مترو هستم و دوست داشتم می توانستیم با همراهی عزیزان و با اعتبار بیشتر، واگن های بیشتری برای مترو می خریدیم. هم اکنون 150 کیلومتر تونل و بیش از 85 ایستگاه داریم که سرمایه عظیمی است و می تواینم هر 2 دقیقه یکبار یک قطار به ایستگاه بفرستیم اما فاصله حرکت قطارها اکنون 5 تا 5/4 دقیقه است. در حال حاضر 3 میلیون مسافر با مترو جا به جا می شود که اگر تعداد قطارها افزایش یابد، به 6 میلیون می رسد و این به معنای وارد شدن فشار کمتر به مردم است. این یکی از آرزوهای من بود که بتوانیم خدمت بیشتری به مردم شریف، نجیب و قانع بکنیم.

قالیباف افزود: آرزو داشتم امسال می توانستیم 30 کیلومتر مترو بسازیم و واگن های بیشتری وارد می کردیم ، امیدوارم این مساله تحقق یابد.

وی در ادامه سخنان خود توسعه حمل و نقل عمومی را به عنوان یکی از دغدغه های تهران نام برد و گفت: 60 درصد بودجه شهرداری تهران به توسعه حمل و نقل اختصاص یافته است. توسعه حمل و نقل عمومی به غیر از سرویس دادن به مردم، چالش های دیگر شهر از جمله ترافیک را نیز حل می کند. راه چاره معضل ترافیک، توسعه حمل و نقل عمومی و ایجاد محدودیت برای ماشین های شخصی است، تجربه دنیا نیز این موضوع را نشان می دهد.

شهردار تهران به موضوع آلودگی هوا و به خطر افتادن جان مردم نیز اشاره کرد و گفت: برای کاهش آلودگی هوا نمی توانیم جان مردم را به باد بسپاریم که اگر آمد نفسی بکشند و اگر نیامد مردم، سموم تنفس کنند؛ این مدیریت و عقلانیت نیست.

قالیباف تصریح کرد: مساله آلودگی هوا تنها متوجه شهرداری تهران نیست و نیازمند اقدامی همه جانبه و همراهی دولت، مجلس و مردم است و شهرداری تهران نیز باید به آن توجه داشته باشد.

وی به توسعه خدمات در حوزه حمل و نقل در آینده نزدیک اشاره کرد و گفت: کمتر از 2 ماه دیگر بیش از 500 دستگاه اتوبوس دو کابین واردشه و خطوط اتوبوس های تندرو توسعه می یابند. در بهار 92 نیز خط 3 مترو از جنوبی ترین نقطه در تقاطع آزادگان ساوه تا مصلی بهره برداری می شود.

برای ایجاد اوقات فراغت سالم و بانشاط، دست نیاز به سوی نخبگان و هنرمندان دراز می کنیم

شهردار تهران در ادامه ایجاد روابط اجتماعی سالم و تبلور اسلامیت را ازضروریات جامعه دانست و اظهار کرد: من به عنوان شهردارفقط نباید به آسفالت نگاه کنم، من نیز گناهکار در معضلات پیش آمده در جامعه هستم . وقتی دسترسی به مواد مخدر برای جوان ،راحت تر از دسترسی به مسجد، زمین ورزشی و کتابخانه باشد، من مسوول هستم.

وی با تاکید براینکه انسان ها مهم هستند، نه شهر تصریح کرد: ما شهر را برای انسانها می خواهیم ، پیشرفت را برای تعالی و رشد انسانها می خواهیم و این، وقتی اتفاق می افتد که هم نیازهای مادی و توسعه کالبدی و هم موضوع فرهنگی، اجتماعی و تربیت اسلامی را مورد توجه قرار دهیم.

قالیباف انجام کارهای فرهنگی را، نه کاری دستوری بلکه کاری دلی نام برد که بخشی از آن اوقات فراغت و بخشی دیگر معرفت راشامل می شود و اظهار کرد: به تمامی نخبگان جامعه و هنرمندانی که می توانند اوقات فراغت سالم و با نشاط برای جامعه ایجاد کنند ، دست نیاز دراز می کنم. من مدعی نیستم که در شهرداری تهران قادر خواهیم بود همه ابعاد این مساله را حل کنیم اما قادریم بستر حرکتی درست را فراهم کنیم.

شهردار تهران دربخش دیگری از سخنان خود به توسعه فضای سبز و 2 برابر کردن سرانه فضای سبز تهران طی این دوره مدیریت شهری اشاره کرد و گفت: تلاش می کنیم فضای سبز توسعه نرمالی داشته باشد اما در مناطقی با بافت فشرده و فرسوده قطعه زمین مناسبی برای سرمایه گذاری جدی در حوزه فضای سبز وجود ندارد.

وی کاشت 7 میلیون اصله نهال در سال جاری در تهران را از اقدامات انجام شده در حوزه فضای سبز نام برد و افزود: کمربند شتهر تهران نیز در حال توسعه است و تاکنون به مرز2 هزار هکتار رسیده  همچنین دریاچه چیتگر نیز تفرج گاهی خوب برای شهروندان محسوب می شود که این دریاچه در روز ولادت حضرت زهرا (س) در اردیبهشت 92 افتتاح خواهد شد.

با توسعه بازارهای میوه و تره بار، فشار اقتصادی را از دوش مردم بر می داریم
قالیباف در ادامه سخنان خود و پرداختن به مساله توان مالی شهروندن، درپاسخ به مجری برنامه که پرسید آیا امسال در آجیل عیدتان پسته هم دارید یا خیر گفت: اگر بگویم پسته نداریم حرف گزافی است، حتما هست.

وی در ادامه با اشاره به وجود 150 بازار میوه و تره بار در شهر تهران اظهار کرد: حتما شهروندان تاکید می کنند که اگر میادین میوه و تره بار نبود خرید میوه برای بسیاری از خانواده ها ممکن نبود. تلاش ما بر سرویس دهی مناسب، توزیع مناسب و کنترل قیمت ها در میادین است که استانداردهای آن را نسبت به گذشته ارتقاء داده ایم.

شهردار تهران گفت: در هر محله تلاش کرده ایم بازارهای میوه و تره بار احداث کنیم تا بتواینم بخشی از فشارهای اقتصادی را توسط این بازارها ،از دوش مردم برداریم.
انحراف از بودجه درشهرداری به یک درصد رسیده است

قالیباف در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه از سنوات گذشته تا زمان حضور من در شهرداری، دولت 30 تا 33 درصد هزینه های شهرداری تهران را تامین می کرده گفت: هم اکنون سهم دولت از تامین هزینه های شهرداری به 5 تا 6 درصد کاهش یافته و 95 درصد هزینه شهر را مردم تامین می کنند .درآمدهای شهرداری نیز با برنامه ریزی های انجام شده رشد یافته است.

وی به بررسی حسابرسی شهرداری توسط دستگاه های ذیربط و ارائه میزان درآمد و هزینه ها هر 6 ماه یکبار به شورای شهر  اشاره کرد و گفت: سال 85 و در اولین حسابرسی شهرداری بعد از حضور بنده در این مجموعه و در جریان بررسی اسناد حسابرسی چند سال گذشته، شفافیت و تایید صلاحیت حساب توسط مسولان ذیربط و حسابرسان ندیدم ، اسناد و مدارک آن نیز موجود است.

شهردار تهران افزود: بعد از حضور در شهرداری ، در اولین ملاقات با رهبر معظم انقلاب ایشان به مساله شفافیت مالی در شهرداری تاکید کردند و ما نیز آن را در اولویت کاری خود قرار دادیم. امروز نیز وضعیت درآمدها، هزینه ها، محل هزینه، نحوه هزینه و.. به طور روزانه در سایت شهرداری تهران قابل دسترسی و مشاهده است و بصورت مکتوب برای شورای شهر هم ارسال می کنیم.

قالیباف افزود: درطول 7 سال گذشته بودجه شهرداری حتی با یک روز تاخیر به شورای شهر ارائه نشد. هم اکنون بودجه 92 نیز به میزان 10 هزارو 450 هزار میلیارد تومان درشورای شهر تصویب و درشهرداری ابلاغ شده است.

وی حرکت براساس برنامه در خصوص هزینه ها و جلوگیری از دوقطبی شدن را مساله ای مورد توجه در شهرداری عنوان کرد و گفت: این از افتخارات ماست که از برنامه انحراف نداریم. بعضا می بینید دیوان محاسبات انحراف 60 تا 70 درصدی از تفریغ بودجه را در بخش های  مختلف دولتی اعلام می کند اما انحراف از بودجه ما در سال های اول 25 تا 30 درصد بود که اکنون به 3 ، 2 یا یک درصد رسیده است.

شهردار تهران به کاهش مفاسد اقتصادی در شهرداری نیز اشاره کرد و افزود: از دلایل این امر این است که طبق برنامه کارها را دنبال کردیم. اولویت بندی نیز انجام داده و اولویت را به مناطق محروم دادیم. بودجه مناطق محروم تا 11 برابر نسبت به گذشته افزایش یافته تا عقب ماندگی ها جبران شود.

36 درصد درآمدهای شهرداری پایدار است

قالیباف وضعیت شهرداری درحوزه درآمد و هزینه ها را روند خوبی ارزیابی کرد و گفت : زمانیکه درآمد شهرداری تهران حدود 2 هزار میلیارد تومان بود ، 15 درصد آن را درآمدهای پایدار تشکیل می داد و امروز که درآمد شهرداری به 10 هزار میلیارد تومان رسیده است 36 درصد آن درآمدهای پایداراست و این نشان می دهد شهر در حوزه اقتصاد شهری و برنامه ریزی روند خوبی دارد.

وی هزینه های جاری شهرداری را کمتر از 20 درصد و هزینه های توسعه ای و زیرساختی را 80 درصد عنوان کرد و گفت: این درحالی است که معمولا در دیگر دستگاه ها ، هزینه جاری بیشترین سهم را به خود اختصاص می دهد.

شهردار تهران تصریح کرد: در سال 91 و 92 با وجود تحریم ها و مشکلات اقتصادی پیش آمده ، نگران بحث اقتصادی و اجرای پروژه ها نبودیم چراکه با برنامه ریزی دقیق و مشخص کار را پیش بردیم.

تدوین برنامه 5 ساله برای مدیریت شهری آینده / مهم نیست در کدام سنگر ، هر کجا که باشم خدمتگزارم

قالیباف در ادامه با اشاره به قرار داشتن در آخرین سال فعالیت این دوره مدیریت شهری و انتخابات شوراهای اسلامی کشور همزمان با انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: دو سیاست را در پایان دوره دنبال می کنیم اول اینکه هیچ پروژه ای نیمه تمام در تهران نماند و دیگراینکه با توجه به تجربیات به دست آمده دراین چندسال، برنامه ای 5 ساله برای مدیریت بعدی شهر تهران تدوین می کنیم.

وی درپاسخ به مجری برنامه که گفت با این حساب تمایلی برای ادامه کار درشهرداری ندارید اظهار کرد: چنین حرفی نزدم . من بچه جبهه هستم و آماده کار و فعالیت. مهم نیست سنگرش کجا باشد مهم این است که کاری درست و خوب را تحویل دهیم ، هرکجا که باشد خدمتگزارم.

شهردار تهران همچنین با اشاره به حضور مسافران و برخی شهروندان در تعطیلات نوروز در تهران گفت: برنامه های تفریحی متنوع و تورهای زیارتی و سیاحتی برای شهروندان تدارک دیده شده است تا عید خوبی داشته باشیم البته از 5 فروردین ماه ایام فاطمیه آغاز می شود و رعایت این موضوع را نیز در برنامه های نوروزی خواهیم کرد.

قالیباف درخصوص مهمترین برنامه های شهرداری در سال 92 نیز گفت: افتتاح بزرگراه امام علی (ع) از شمال شهر تا حرم حضرت عبدالعظیم (ع) در روز ولادت حضرت علی (ع) در 13 رجب سال آینده و افتتاح دریاچه چیتگر درروز ولادت حضرت زهرا (س) از جمله برنامه شهرداری است.
نظرات بینندگان