arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۲۰۷۲
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۱۹ - ۲۸ اسفند ۱۳۹۱

دانشجو دچار سرنوشت دستجردی می‌شود؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : خبر نوشت: نامه محمود احمدی نژاد به کامران دانشجو وزیر علوم برای درخواست برکناری روسای دانشگاه های تهران و تربیت مدرس، شباهت زیادی با روند برکناری مرضیه وحید دستجردی وزیر سابق بهداشت دارد

حواشی وزارت علوم چند وقتی است که در ظاهر به کام محمود احمدی نژاد نیست. دو هفته پیش روزنامه ایران با انتشار گزارشی عملکرد فرهاد دانشجو رئیس دانشگاه آزاد و برادر وزیر علوم را زیر سوال برد و با انتقاد از وعده های عملی نشده وی در دانشگاه آزاد گزارش داد : «با گذشت یک سال از مدیریت فرهاد دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی که هشتم اسفندماه سال گذشته اتفاق افتاد تاکنون کارنامه مثبتی از وی در این دانشگاه به ثبت نرسیده است.»

انتقاد بی سابقه روزنامه «ایران» ارگان رسمی دولت از برادر وزیر علوم دولت دهم و رییس کنونی دانشگاه آزاد اسلامی در حالی بود که اظهارنظر های غیررسمی مبنی بر مخالفت محمود احمدی نژاد برای ریاست فرهاد دانشجو در دانشگاه آزاد با گزارش روزگذشته روزنامه «ایران» رنگ واقعیت بیشتری به خود گرفت. چرا که سال گذشته پس از امتناع احمدی نژاد از امضای حکم ریاست فرهاد دانشجو، دستور او برای عضویت عبدالله جاسبی، رییس پیشین دانشگاه آزاد اسلامی در شورایعالی انقلاب فرهنگی و امتناع احمدی نژاد برای برگزاری جلسه مشترک با فرهاد دانشجو گمانه زنی هایی درباره مخالفت دولت با ریاست فرهاد دانشجو را افزایش یافت.

اما روزنامه «ایران» در گزارش هفته گذشته خود قدم بالاتری برداشت و در گزارش خود عنوان کرد: «هرچند دانشجو گزینه دولت و رییس جمهور برای ریاست در دانشگاه آزاد نبود و وی با لابی های سیاسی و بعد از گذشتن از فیلتر افراد خاص بر مسند ریاست دانشگاه آزاد تکیه زد اما پایان دادن به ریاست سه دهه ای جاسبی که به اهتمام دولت انجام شد با ریاست دانشجو به ثمر ننشست.»

شباهت نامه احمدی نژاد به کامران دانشجو و مرضیه وحید دستجردی
گام اول وزیر علوم برای برکناری مرضیه وحید دستجردی وزیر سابق بهداشت و درمان نامه نگاری و درخواست برای برکناری رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران بود. دستجردی اما به این درخواست برکناری از سوی رئیس جمهور تن نداد و با کابینه خداحافظی کرد. حالا به نظر می رسد کامران دانشجو در دوراهی سختی مانده است.

از وزارت علوم خبر می رسد، درخواست برکناری روسای دانشگاه های تهران و تربیت مدرس که هرکدام از روسای آنها جز نزدیک ترین افراد به کامران دانشجو محسوب می شوند، سناریویی مانند برکناری وزیر بهداشت است. به طوریکه به گفته اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اگر کامران دانشجو از درخواست احمدی نژاد تبعیت نکند، همچون مرضیه وحید دستجردی باید با کابینه دولت دهم خداحافظی کند.

با برکناری احتمالی وزیر علوم کابینه از حد نصاب نمی افتد
تمرد از دستور احمدی نژاد برای برکناری روسای دانشگاه ها، می تواند تاریخ را در دولت دهم تکرار کند. مسئولان وزارت علوم معتقدند دستور احمدی نژاد شباهت زیادی با دستور اش به مرضیه وحید دستجردی دارد و به نظر می رسد تمرد دانشجو از دستور احمدی نژاد منجر به برکناری او می شود. حتی این برکناری هزینه ای نیز برای دولت ندارد و منجر به از حد نصاب افتادن دولت نیز نمی شود؛ از بین 18 وزارتخانه فعلی دولت، 10 نفر از وزرا از ابتدای دولت در سمت خود باقی هستند و نه وزیر تاکنون تغییر کرده‌اند که اگر کامران دانشجو از دولت برکنار شود، کابینه نیازمند رای اعتماد مجدد مجلس نیست. چرا که وزارتخانه‌های ادغام شده در زمره برکناری محسوب نمی شوند.
نظرات بینندگان