arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۲۱۱۶
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۰۲ - ۲۹ اسفند ۱۳۹۱

اقدام مشايي در دهه دوم فروردين 92

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
اسفنديار رحيم مشايي با اعلام اين خبر که منتظر سفرهای کاری جنبش که هماهنگی های آن را وزارت امور خارجه انجام خواهد داد هستیم و تاریخ دقیق این سفرها به زودی و پس از موافقت کشورها، از طریق وزارت خارجه به ما اعلام خواهد شد، گفت: نشست خبري بنده در دهه دوم فرودین ماه سال 92 برگزار مي شود.

اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دبیرخانه جنبش عدم تعهد در حاشیه جلسه هیئت دولت در گفتگو با خبرنگار نمنا با آرزوی موفقیت و سربلندی برای مردم ایران اظهار داشت: من امیدوارم هستم مردم عزیز ما با قلب پاک و دل روشنی که دارند، با ایمان و اعتقاد و غیرت و شرفی که دارند، در لحظه سال تحویل برای پیشرفت و عظمت خود، رهبری و کشورشان دعا کنند.

رئیس دبیرخانه جنبش عدم تعهد بهترین دعا در لحظه تحویل سال را تجدید بیعت با امام عصر(عج) دانست و درخصوص جلسه امروز هیات دولت اظهار داشت: باتوجه به اینکه این جلسه آخرین جلسه هیات دولت در سال 91 بود و تمامی اعضای هیئت دولت در آن حضور داشتند، علاوه بر اینکه یک جلسه کاری بود، جلسه ای بسیار روحانی و معنوی بود.

مشایی با اعلام اینکه در جلسه امروز تمامی معاونین و وزرا خواسته ها و آروزهای خود را مطرح کردند ، خاطرنشان کرد: من خواسته شخصی در بین خواسته ها و آرزوهای اعضای دولت ندیدم و عمده خواسته های آنها که معنوی و آرمانی بود، دعا برای عظمت ملت و کشور، رهبری و دولت بود.

رئیس دبیرخانه جنبش عدم تعهد در پاسخ به سوال خبرنگار نمنا درخصوص تشریح برنامه های این دبیرخانه در ایام تعطیلات عید نوروز اظهار داشت: دبیرخانه در ایام تعطیلات برنامه خاصی نخواهد داشت و ما تنها منتظر سفرهای کاری جنبش که هماهنگی های آن را وزارت امور خارجه انجام خواهد داد هستیم.

مشایی با اشاره به اینکه دبیرخانه قصد انجام کارهای اجرایی را ندارد، تصریح کرد: تاریخ دقیق این سفرها به زودی و پس از موافقت کشورها، از طریق وزارت خارجه به ما اعلام خواهد شد.

مشاور رئیس جمهور با اعلام آمادگی برای برگزاری نشست خبری خود بعد از ایام تعطیلات اظهار داشت: در دهه دوم فرودین ماه سال 92، امیدوار هستیم با هماهنگی آقای شیخان این نشست برگزار شود.

رئیس دبیرخانه جنبش عدم تعهد همچنین با اشاره به اینکه فضای بین المللی زمان تاسیس جنبش عدم تعهد با فضای کنونی حاکم بر دنیا تغییر کرده و این موضوع باعث کاسته شدن تحرک جنبش شده است، خاطرنشان کرد: جنبش عدم تعهد باتوجه به اینکه 120 کشور در آن عضو هستند، جایگاه خیلی مهمی دارد و می تواند در فرایند مسائل بین المللی بسیار تاثیر گذار باشد.

مشایی عدم وجود ساز و کارهای اجرایی در جنبش به عنوان یک دستگاه اقدام کننده را عامل مهمی در کم تحرکی این جنبش خواند و اظهار داشت: علی رغم علاقه ای که دولت ها برای بقا و دوام جنبش دارند و مشارکت قابل ملاحظه آنها نیز در نشست شانزدهم همین مطلب را نشان می دهد، ولی عملا ً آن انتظاری که از جنبش برای تاثیرگذاری در مسیر جامعه جهانی می رود، تاکنون مشاهده نشده است.

مشاور رئیس جمهور با اظهار امیدواری نسبت به اینکه ایران در دوره ای که ریاست جنبش را بر عهده دارد بتواند تحرک بیشتری در جنبش ایجاد کرده و اثربخشی و کارآمدی آن را افزایش دهد اظهار داشت: این انتظاری است که هم ملت بزرگ ایران از دولت و شخص ریاست محترم جمهوری دارند و هم کشورهای دیگر از ایران به عنوان یک کشور اثرگذار در عرصه بین الملل و یک کشور شاخص که توانسته است بعد از انقلاب اسلامی تاثیر بسیار جدی و استراتژیکی را در سطح جهانی و در مسائل عمومی جهانی داشته باشد، دارد و بنابراین سیاست ما در این دوره افزایش اثربخشی و کارآمدی بیشتر جنبش است.

مشایی با اشاره به اینکه جنبش عدم تعهد یک نهاد بین المللی است و می بایست خواسته های مشترک اعضاء در آن مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: اثربخشی و کارآمدی این جنبش نیز باید از طریق مشارکت دادن بیشتر اعضاء بدست آید و نمی شود در یک نهاد بزرگ جهانی به طور انفرادی عمل کرد، چراکه تاثیری نداشته و نتیجه بخش نخواهد بود.

مشاور رئیس جمهور با اشاره به اینکه دنیا هم اکنون نیازمند تحولات و تغییرات است، اظهار داشت: امروز اصلاح ساختار نهادهای بین المللی به عنوان یک خواست عمومی مطرح است و احساس ما این است که جامعه جهانی نیازمند آرامش بخشی ، مسالمت و ثبات بیشتر است و این موضوع به ما کمک می کند در قالب تصمیمات مشترک اقدام کنیم ، چراکه بستر کار نسبت به گذشته آماده تر است.

مشایی با اعلام اینکه دبیرخانه کنونی، دبیرخانه بین المللی نیست و تنها دبیرخانه ریاست جنبش عدم تعهد است و هر تصمیمی که گرفته می شود با موافقت کشورهای عضو انجام خواهد شد ، خاطرنشان کرد: از آنجا که جنبش عدم تعهد یک سازمان نیست و در ساز و کارهای آن تاکنون دبیرخانه تعریف نشده است ، ما هر تصمیمی که می گیریم نمی توانیم آن را اجرا کنیم، بلکه باید مورد توافق سایر اعضا نیز باشد.

رئیس دبیرخانه جنبش عدم تعهد با اشاره به اینکه تنوع اعضا و تفاوت در نگرش های سیاسی آنها و گرایش های متعددی که دارند باعث زمان بر بودن ایجاد هماهنگی میان اعضاء شده است، افزود: چه بخواهیم چه نخواهیم، بعضی از این کشورها اگرچه عضو جنبش عدم تعهد هستند، اما به لحاظ سیاسی ، اقتصادی و تحت فشارهای مختلف تعهداتی را در طول سالیان پذیرفته اند که ما فکر می کنیم این تعهدات نجات آنها را به دنبال نخواهد داشت و بیشتر آنها را در محاصره سیاست های قدرت های بزرگ قرار داده است.

مشاور رئیس جمهور در ادامه افزود: با وجود مخالفت هایی که به دنبال این بوده است که ما تحرک لازم را در جنبش نداشته باشیم، اما با این حال فکر می کنم ، ملت ها در دنیا علاقمندند زیر بار سلطه هیچ قدرتی نباشد و اگر ما در مورد حقوق خودمان و ملت های دیگر مقاومت کنیم، عملاً دست زیاده خواهان را کوتاه کرده و این کار تنها از طریق مشارکت و همکاری بین المللی امکان پذیر است و نه اقدامات فردی.
نظرات بینندگان