arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۲۲۶۱
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۰۰ - ۳۰ اسفند ۱۳۹۱

واکنش روسیه به انتخاب نخست‌وزیر دولت انتقالی سوریه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
الکساندر لوکاشویچˈ سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه از اقدام تشکل معارضان سوری موسوم به ائتلاف مخالفان در تعیین نخست وزیر دولت انتقالی برای سوریه ابراز تاسف کرد. به گزارش ایرنا به نقل از وزارت امور خارجه روسیه، لوکاشویچ روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد: روز دوشنبه تشکل معارضان سوری موسوم به ˈائتلاف مخالفانˈ، ˈحسن هیتوˈ سوری مقیم آمریکا را به عنوان نخست وزیر دولت انتقالی سوریه تعیین کرد.

وی افزود: این فرد باید به عنوان رییس دولت انتقالی، اراضی تحت کنترل معارضان سوری را اداره کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه افزود: این اقدام تشکل ائتلاف مخالفان به روند حل و فصل سیاسی بحران سوریه هیچ کمکی نمی کند و مغایر با توافقنامه ژنو است و از انجام آن عمیقاً متأسف هستیم.

لوکاشویچ با انتقاد از تعیین نخست وزیر دولت انتقالی از طرف معارضان سوری در نشست استانبول گفت: تصمیم اتخاذ شده در این نشست، بی ثباتی در سوریه را تشدید می کند و امکان تجزیه این کشور را افزایش می دهد.

وی افزود: نه تنها کسانی که از دولت قانونی بشار اسد حمایت می کنند، بلکه بسیاری از ساختارهای معارضان نیز در گرفتن این تصمیم شرکت نداشتند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: این اقدام تشکل ˈائتلاف مخالفانˈ و به ویژه اظهارات روز گذشته ˈحسن هیتوˈ نشانگر انحراف این تشکل از برنامه اعلام شده از سوی رهبری آن برای آغاز مذاکرات ملی است.

لوکاشویچ در پایان بیانیه خود تنها راه حل و فصل مسالمت آمیز بحران سوریه را توقف خشونت ها و توافق میان دولت سوریه و معارضان در باره سرنوشت این کشور مطابق با توافقنامه ژنو دانست و از طرف های درگیر در سوریه دعوت به پذیرفتن این راهکار کرد.

روسیه در ماههای اخیر تلاش های گسترده ای را برای آغاز مذاکرات مستقیم میان دولت سوریه و معارضان سوری به عمل آورده است.

ˈسرگئی لاوروفˈ وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه در دیدار با ˈهیثم مناعˈ هماهنگ کننده تشکل مخالفان سوری موسوم به ˈشورای ملی سوریهˈ در خارج از این کشور با انتقاد از ممانعت کشورهای غربی به سرکردگی آمریکا و متحدان آنها در منطقه خاورمیانه از آغاز مذاکرات آشتی ملی درسوریه گفت.

روسیه خلاف غرب و برخی کشورهای عربی منطقه خاورمیانه و همسایه سوریه، با هر گونه مداخله خارجی در امور داخلی این کشور مخالف است و بر ضرورت حل و فصل مسایل توسط مردم سوریه از راه مذاکره و گفت وگوی فراگیر ملی و بدون تحمیل خواسته های اردوگاه غربی - عربی ضد سوری تأکید دارد.مسکو در چارچوب این دیدگاه تاکنون با پشتیبانی پکن، سه قطعنامه ضدسوری شورای امنیت سازمان ملل را وتو کرد و به رغم گذشت حدود دو سال از ناآرامی ها، بر موضع اصولی خود در این زمینه مبنی بر مخالفت با مداخله خارجی غرب و متحدان عربی اش در امور داخلی سوریه پایبند است. مقامات ارشد روس ضمن محکوم کردن اقدام غرب و متحدان عربی در ارسال کمک های مالی و تسلیحاتی گسترده به گروه های مخالف مسلح دولت سوریه، بارها اعلام کرده اند که مخالفان مسلح دولت در این کشور، تروریست های حرفه ای اجیر شده وابسته به القاعده و دیگر شبکه های تروریستی افراطی هستند.


نظرات بینندگان