arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۲۳۰۲
تاریخ انتشار: ۲۳ : ۰۲ - ۳۰ اسفند ۱۳۹۱

رئیس بانک مرکزی: سال ۹۱ دشوارترین سال اقتصادی بود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی، نرخ تورم سال ۹۱ را بر اساس بررسی‌های انجام شده "کمتر از ۳۲ درصد" خوانده است. به گفته او بانک مرکزی در این سال به دلیل تحریم‌ها علیه ایران بیشترین فشار وارده را متحمل شده است.

محمود بهمنی، رئیس‌کل بانک مرکزی ایران، در گفتگو با خبرگزاری مهر سال ۹۱ را "دشوارترین سال اقتصادی" برای ایران خوانده است. به گفته او فضای اقتصادی ایران در دو سال اخیر بیش از هر زمان دچار "نااطمینانی، ریسک‌های غیرقابل پوشش و انتظارات تورمی" بوده است.

بهمنی به افزایش نرخ تورم در سال ۹۱ اشاره کرد و درباره دلایل آن گفت: «افزایش نرخ تورم در سال جاری ریشه در عوامل عرضه، یعنی کاهش تولید برخی از اقلام پرمصرف، کاهش واردات رسمی برخی اقلام واسطه‌ای و بروز مشکلاتی در تنظیم بازار کالاها و نظارت بر آنها و وضعیت تقاضا، یعنی افزایش نقدینگی، افزایش نرخ ارز و فعال شدن انگیزه‌های سفته بازی و احتیاطی در برخی بازارها دارد.»

رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرده است که بر اساس تحلیل‌های انجام شده پیش‌بینی می‌شود که تا پایان امسال نرخ تورم "کمتر از ۳۲ درصد" باشد.

به گفته بهمنی‌، بانک مرکزی در سال ۹۱ بیشترین تلاش خود را بر کنترل فشارهای تورمی، کاستن از شدت نوسانات در بازار ارز و روان‌سازی جابه‌جایی ارزی و تأمین نیازهای وارداتی متمرکز کرد.

رئیس کل بانک مرکزی اداره اقتصاد ایران در سالی که رو به پایان است را "تلاشی همه روزه برای دور زدن تحریم‌ها و تأمین نیازهای عمومی کشور" خوانده و گفت: «بانک مرکزی به دلیل قرار گرفتن در صف نخست این موانع، بیشترین فشار وارده را از بابت تحریم‌های خارجی متحمل شده و همزمان تلاش‌های بسیاری را مصروف حفظ ثبات اقتصادی و مالی کشور کرده است.»

رئیس‌کل بانک مرکزی ایران در گفت‌وگو با مهر پیش‌بینی نرخ تورم در سال آینده را به دلایلی از قبیل "نداشتن تصویر دقیقی از بودجه دولت، سیاست‌های تجاری و فضای تصمیمات سیاسی با دنیای خارج" غیرممکن دانسته است.
نظرات بینندگان