arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۲۳۲۸
تاریخ انتشار: ۲۳ : ۰۹ - ۳۰ اسفند ۱۳۹۱

حسینی : ذخایر ارزی کشور دربالاترین سطح است

وزیر اقتصاد و اموردارایی گفت : ذخایر ارزی کشور دربالاترین سطح است و مشکلی از این نظر وجود ندارد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سید شمس الدین حسینی شب گذشته در حاشیه بازدید از اداره خزانه داری کل کشور با بیان اینکه ما سال سخت و در عین حال موفقی را پشت سر گذاشتیم افزود : درآمدهای عمومی کشور در سال 91 یکصدو چهل و چهار هزار میلیارد تومان پیش بینی شده بود اما به دلیل تحریم ها ، کاهشی در بخش درآمدهای نفتی ایجاد و بخش قابل توجهی از درآمدهایی که محقق شد با تاخیر به دستمان رسید.

وی اضافه کرد : به دلیل ایجاد برخی مشکلات در نقل و انتقال ، تبدیل این درآمدها نیز به ریال دشوار شد و دغدغه اینکه کندی وصول درآمدها به بی انضباطی پولی منجر شود وجود داشت.

وزیر اقتصاد گفت : با توجه به این مسائل هدف گذاری موفقی انجام شد و در بهار سال 91 و لایحه بودجه ای که به مجلس ارائه شد پیش بینی کردیم که باید کشور را با مبلغی حدود 95 هزار میلیارد تومان اداره کنیم .

حسینی افزود : امروز مشخص شد که دست اندرکاران امور اقتصادی و خزانه داری کل کشور این موضوع را بسیار دقیق پیش بینی کردند زیرا امسال در  حدود یکصد هزار میلیارد تومان پرداخت های کشور است.

به گفته وزیر اقتصاد ،‌ با تلاش های صورت گرفته  بسیاری از پرداخت های ضروری سریع تر از سال های پیش انجام شده است.

وی اضافه کرد : شاید برخی بگویند پرداخت های عمرانی کم بوده است اما در مقایسه با آنچه که پیش بینی شده بود این پرداخت ها با ابتکارهایی از جمله فروش اوراق مشارکت و روش های دیگر ، بیشتر انجام شد.

سید شمس الدین حسینی افزود : خزانه کل کشور اکنون هیچ بدهی به بانک مرکزی ندارد و بدهی خود را به این بانک تسویه کرده است.

وزیر اقتصاد و امور دارایی با بیان اینکه امسال مازاد طراز ارزی داریم گفت : گرچه واردات در یازده ماه ابتدای سال 91 در حدود 48 میلیارد  و 400 میلیون دلار و از صادرات غیر نفتی 38 میلیارد دلاری کشور کمتر است اما اگر صادرات نفت و میعانات نفتی از نظر طراز پرداخت ارزی کشور با صادرات غیر نفتی جمع شود بیشتر از واردات است.

حسینی اضافه کرد : سال 91 ، سال پرزحمتی برای دستگاههای مختلف بود و کشور با رویه صرفه جویی در امور جاری و تلاش برای ایجاد منابع بیشتر درامور عمرانی حرکت کرد.

وی با بیان اینکه دشمنی و تند خویی برخی کشورها که در حقیقت ابر زحمت هستند نه ابر قدرت موجب ایجاد مشکل در به کارگیری و استفاده از منابع شده است تاکید کرد : این مشکل نیز با صلابت مردم رفع می شود.
نظرات بینندگان