کد خبر: ۱۰۲۳۶۳
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۱۸ - ۳۰ اسفند ۱۳۹۱

ديلي تلگراف: براي سفر اوباما به اسرائيل خيلي دير شده است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
روزنامه دیلی تلگراف نوشت اگر اوباما فکر می کند می تواند اسرائیلی ها را به حمایت از تلاش هایش برای صلح خاورمیانه ترغیب کند اشتباه کرده است.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب Entekhab.ir ؛ به نوشته شماره امروز این روزنامه انگلیسی در اینترنت روز چهارشنبه که باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا برای اولین بار از زمانی که وارد کاخ سفید شده است به اسرائیل می رود کارهای زیادی برای انجام دادن دارد.

وی دوران ریاست جمهوری خود را چهار سال پیش آغاز کرد، در آن زمان به دلیل رویکرد تازه اش برای حل اختلافات بلند مدت در منطقه انتظارات زیادی وجود داشت بخصوص پس از سخنرانیش در قاهره که خواستار آغاز رابطه جدید واشنگتن با جهان عرب شده بود.

اما امیدها برای این که اوباما بتواند مقامات اسرائیل و فلسطین را به پذیرش شرایط صلح ترغیب کند از بین رفت و یکی از دلایل آن نیز رابطه تیره اوباما با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر انعطاف ناپذیر اسرائیل بود. از طرف دیگر، موج انقلاب های عربی که به شدت دورنمای سیاسی در دو سال گذشته را تغییر داده است، بیشتر موجب بی رغبتی رئیس جمهور آمریکا برای دخالت در مشکلات منطقه شده است.

نویسنده مقاله افزود نبود رهبری قدرتمند و کارآمد در اولین دور ریاست جمهوری اوباما موجب شد که شبه نظامیان اسلام خواه از این موقعیت بهره برداری کنند.
در همین چارچوب تصمیم اوباما برای سفر به اسرائیل گرچه بسیار دیر شده است اما مورد استقبال قرار گرفت زیرا گفته می شود که کاخ سفید سرانجام از خطرات سیاست های اخیر اوباما آگاه شده است.
اما اگر اوباما فکر می کند می تواند راه خود را برای ترغیب اسرائیلی ها به حمایت از تلاش های صلح وی در خاورمیانه ادامه دهد، سخت در اشتباه است. ممکن است قدرت نتانیاهو به دلیل انتخابات اخیر اسرائیل تضعیف شده باشد اما وی توانسته است دو فرد تندرو را برای پست وزارت جنگ و مسکن منصوب کند و در نتیجه انتظار می رود آنها برنامه بحث برانگیز شهرک سازی اسرائیل را ادامه دهند.
از طرف دیگر از آنجایی که فلسطینی ها تا وقتی که شهرک سازی ادامه یابد از از سرگیری گفتگوهای صلح خودداری می کنند، چشم انداز رسیدن به یک موفقیت در این زمینه همچنان تاریک است.
نویسنده این مقاله در پایان نوشت هر دو طرف باید بدانند تا زمانی که آمریکا متعهد به حل اختلاف آنها است، آنها فرصت حل این اختلاف را دارند، اما پیش بینی می شود تا پایان این دهه آمریکا در زمینه تولید انرژی خودکفا شود و دیگر مجبور نیست برای فراهم کردن نفت و گاز مورد نیاز خود به خاورمیانه تکیه کند. در آن زمان واشنگتن دیگر نیازی نمی بیند در این اختلافات لجوجانه دخالت کند.
نظرات بینندگان