arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۴۵۵۳
تاریخ انتشار: ۳۶ : ۱۵ - ۱۶ فروردين ۱۳۹۲

حدود 70 درصد کل صادرات خودروی کشور متعلق به سایپا است/ قیمت «تیبا» در اوکراین، عراق و آذربایجان

مهندس مدنی مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا گفت: گروه خودروسازی سایپا در سال 1391 بیش از 35 هزار دستگاه خودرو صادر کرده است که حدود 70 درصد کل صادرات خودرو کشور را تشکیل می دهد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سایپا نیوز: مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا با اشاره به صادرات سال 1391 گفت: بیش از 12 درصد از تولیدات سایپا در سال 1391 صادر شده و تا حدود زیادی به برنامه های کلان تدوین شده در وزارت صنعت، معدن و تجارت نزدیک شده است. به بیان دیگر از هر 8 دستگاه خودرویی که با برند سایپا تولید شده، یک دستگاه آن به خارج از کشور صادر شده است. با توجه به برنامه های کلان که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شده، خودروسازان تلاش می کنند بیش از 20 درصد از تولیدات خود را به صادرات اختصاص دهند. با پیش بینی های انجام شده سایپا امیدوار است در سال 1392 بتواند از هر 5 دستگاه محصول با نام و برند سایپا، یکی را صادر کند.

مدنی افزود: برنامه پلکانی گروه سایپا این است که تا سال 1394 به هدف صادرات 200 هزار دستگاه در سال دست پیدا کند. واقعیت این است که شرایط جدید و نیاز بنگاه های اقتصادی به ارز و برای پوشش دادن مایحتاج به ویژه در خصوص واردات برخی از مواد اولیه، باعث شد شرکت سایپا به سمت خودکفایی ارزی برنامه ریزی کند. با توجه به محدودیت های بین المللی تحمیل شده در سال 1391 مخصوصاً تلاش کشورهای غربی برای جلوگیری از همکاری بانک ها در بازگشت ارز حاصل از فروش محصولات ایرانی در بازارهای بین المللی،  رسیدن به آمار صادرات 35 هزار دستگاه و نزدیک شدن به اهداف صادراتی دستاورد چشمگیری است که حاصل زحمات شبانه روزی کارکنان خدوم گروه خودروسازی سایپا است. یش بینی شده است که در سال 1392 بیش از 100 هزار دستگاه خودرو به بازارهای هدفگذاری شده صادر شود. 

مهندس مدنی همچنین به جاری و ساری بودن فعالیت های صادراتی در تعطیلات آغاز سال 1392 اشاره کرد و گفت: در ایام نوروز امسال چهار هزار و 500 دستگاه خودرو از طریق گمرک استان ایلام به خارج از کشور صادر شد. صادرات خودرو از مرز بین المللی مهران بویژه در ایام تعطیلات نوروز ضمن انجام تعهدهای خودروسازان در بازار عراق، بستر لازم را برای ارزآوری حاصل از صادرات غیرنفتی نیز فراهم می کند و این تنها بخشی از فعالیت های گروه خودروسازی سایپا برای تحقق برنامه خوکفایی ارزی گروه خودروسازی سایپا تا سال 1394 است. مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا از پلیس راهور و همچنین گمرک ایلام تشکر و سپاسگزاری کرد.

در حال حاضر خودروی تیبا در عراق 8000 دلار، در اوکراین 8600 دلار و در آذربایجان 9750 دلار به فروش می رسد و خودروی ایکس100 با قیمت 6850 دلار به بازار عراق صادر می شود.
نظرات بینندگان