arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۵۴۴۱
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۵ - ۲۱ فروردين ۱۳۹۲

رکود بازار خودرو و کاهش جزئی قیمت

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
نابسامانی بازار خودرو و بلاتکلیفی خریداران در مورد قیمت‌ها باعث رکود بازار و کاهش جزئی قیمت برخی خودروها در بازار شد، در این شرایط، خریداران بلاتکلیف بازار خودرو همچنان در انتظار عملی شدن وعده مسئولان برای کاهش قیمت‌ها هستند.

به گزارش انتخاب به نقل از فارس، فعالان بازار خودرو با انتقاد از بلاتکلیفی فروشندگان و خریداران و در نتیجه رکود بازار خودرو می‌گویند فروش شب عیدشان نسبت به سال گذشته با افت 90 درصدی همراه بوده است.

بلاتکلیفی در قیمت‌گذاری خودرو باعث شده تا برخی افراد که قبلاً نسبت به خرید خودرو اقدام کرده‌اند، حال با رکود بازار مواجه شده و باید خودروی خود را با قیمتی پایین‌تر از مبلغی که بابت خرید آن پرداخت کرده‌اند، عرضه کنند.

در این شرایط، خریداران نیز که با قیمت‌های نجومی برخی خودروها روبرو هستند همچنان منتظر عملی شدن وعده مسئولان برای کاهش قیمت‌ها هستند و فعلاً برای خرید خودرو دست نگه داشته‌اند. این در حالی است که هر سال، بعد از گذشت بازار شب عید، فروش خودرو در ماه‌های ابتدایی سال با رکود همراه بوده و امسال نیز این رکود چند برابر شده است.

در حال حاضر قیمت هر دستگاه پژو 206 تیپ 2 در بازار 33 میلیون تومان است که افت 500 هزار تومانی را نسبت به روزهای اخیر نشان می‌دهد. همچنین قیمت پژو 206 صندوقدار مدل V8 با افت یک میلیون تومانی به 42 میلیون تومان رسیده و در مقابل، مدل V9 این خودرو نیز با افزایش قیمت یک میلیون تومانی حدود 52 میلیون تومان در بازار معامله می‌شود.

قیمت پژو 405 نیز در روزهای اخیر کاهش 1.5 میلیون تومانی را در بازار تجربه کرده و در حال حاضر 24 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. در روزهای اخیر، قیمت پژو پارس هم با کاهش 2 میلیون تومانی به 32 میلیون تومان در بازار رسیده است.

* قیمت بازار، زیر قیمت کارخانه

در مورد تندر 90 مدل E1 ایران خودرو هم می‌توان به کاهش 500 هزار تومانی قیمت این خودرو و عرضه آن به قیمت 28.5 میلیون تومان در بازار اشاره کرد که 3 میلیون تومان پایین‌تر از قیمت کارخانه است.

تندر 90 مدل E2 ایران خودرو هم با کاهش قیمت یک میلیون تومانی، این روزها 31 میلیون تومان به خریداران عرضه می‌شود.

در مورد رانا هم می‌توان به افت 2.5 میلیون تومانی قیمت این خودرو طی روزهای اخیر اشاره کرد که در حال حاضر 29 میلیون تومان معامله می‌شود. افت قیمت سمند نیز در این روزها 500 هزار تومان بوده و قیمت این خودرو به 23.5 میلیون تومان رسیده است.

در عین حال، در مورد محصولات سایپا نیز می‌توان به کاهش یک میلیون تومانی قیمت تیبا و عرضه آن به قیمت 19 میلیون تومان در بازار اشاره کرد.

سایپا 111 مدل SX نیز با کاهش قیمت 500 هزار تومانی، این روزها 16.5 میلیون تومان معامله می‌شود. افت قیمت سایپا 131 و سایپا 132 مدل SX هم به ترتیب 300 و 500 هزار تومان بوده و این خودروها با قیمت 16.8 و 16.5 میلیون تومان در بازار معامله می‌شوند.

تندر 90 مدل E2 پارس خودرو نیز با کاهش قیمت  2 میلیون تومانی، حدود 32 میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود.

در عین حال، قیمت مگان با افت یک میلیون تومانی به 79 میلیون تومان رسیده است.

در مورد تیانا نیز باید به کاهش یک میلیون تومانی قیمت این خودرو و عرضه آن با قیمت 137 میلیون تومان در بازار اشاره کرد.

* افت قیمت خارجی‌ها

در مورد خودروهای خارجی نیز می‌توان به کاهش 4 میلیون تومانی قیمت اسپورتیج طی روزهای اخیر اشاره کرد که قیمت این خودرو به 149 میلیون تومان رسیده است.

افت قیمت سراتو و مزدا 3 نیز حدود 2 میلیون تومان بوده و این خودروها به ترتیب 105 و 118 میلیون تومان معامله می‌شوند.

در مقابل، در مورد هیوندایی I30 باید به افزایش 4 میلیون تومانی قیمت این خودرو اشاره کرد که در حال حاضر 92 میلیون تومان به خریداران عرضه می‌شود.

طی روزهای اخیر، سوناتا هم افت قیمت 5 میلیون تومانی را تجربه کرده به طوری که قیمت این خودرو به 145 میلیون تومان رسیده است.
نظرات بینندگان