arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۵۶۱۰
تاریخ انتشار: ۴۹ : ۱۴ - ۲۲ فروردين ۱۳۹۲

فرمانده سپاه: " الکسا محوری " آفت احتمالی رسانه‌های انقلابی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تأکید کرد: انشاءالله سال ۹۲ سال نتیجه گرفتن مردم از مقاومت، ایستادگی و حرکت جهادی و سال دست‌یابی به "آسانی" و "یسر" خواهد بود. 

 سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران با حضور در خبرگزاری تسنیم از بخش‌های مختلف این خبرگزاری بازدید کرد.

وی پس از بازدید از تحریریه و بخش‌های مختلف خبرگزاری تسنیم، طی سخنانی در جمع مدیران، کارکنان و خبرنگاران این خبرگزاری با تبریک آغاز سال نو، با اشاره به اهمیت رسانه در عصر حاضر اظهار داشت: در عصر  کنونی که با جنگ نرم سهمگین زورگویان و مستکبران عالم با اصل اسلام و نظام جمهوری اسلامی مواجه هستیم، حضور رسانه‌های متعهد و انقلابی و مواجهه آنان با سناریوهای پیچیده دشمنان اسلام در عرصه رسانه، بسیار ضروری و حیاتی است.

• سرمایه‌گذاری سنگین صهیونیسم بین‌الملل در حوزه رسانه به منظور انحراف افکار عمومی

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های سنگین برخی کشورهای استکباری و بخصوص صهیونیسم بین‌الملل در حوزه رسانه‌ به منظور انحراف افکار عمومی جهان از مسیر حق به سمت یک مسیر شیطانی، خاطرنشان کرد: غرب و بخصوص صهیونیسم بین‌الملل به دنبال آن است که با منحصر کردن دریچه‌ها و کانال‌های اطلاع‌رسانی در دنیا، حقایق را وارونه جلوه داده و از یک سو جنایات تاریخی و ضدبشری خود را پنهان کرده و از سوی دیگر با ارائه اخبار کذب با تکنیک‌های روز القای پیام و  مهندسی پیام، افکار عمومی دنیا را علیه آزادگان جهان که مقابل اقدامات استکباری و ضدانسانی آنان می‌ایستند، تحریک کند.

• وظیفه سنگین رسانه‌های انقلابی در مقابله با توطئه‌های ضداسلامی و ضدبشری مستکبرین

سردار جعفری با اشاره به سخنی از رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه "امروز مهمترین ابزار جنگ بین قدرتها در دنیا رسانه است و امروز تأثیر رسانه‌ها و تلویزیونها و هنرها و این شبکه‌هاى عظیم اطلاع‌رسانىِ اینترنتى و... از سلاح و از موشک و از بمب اتم بیشتر است" گفت: مجموعه‌‌های رسانه‌ای متعهد و انقلابی، امروز وظیفه بسیار سنگینی را در مقابله با توطئه‌های ضداسلامی و ضدبشری مستکبرین دارند و انشاءالله با استقامت بر مسیر حق خود و تلاش مضاعف در این پیچ تاریخی، بر سناریوهای رسانه‌ای غرب غلبه خواهند کرد.

• "بازدید محوری"، "تیراژ محوری" و "آلکسا محوری" آفت احتمالی رسانه‌های انقلابی

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود که به بیان توصیه‌هایی خطاب به مجموعه‌های رسانه‌ای کشور اختصاص داشت، با  اشاره به آیه شریفه "یا ایها الذین آمنوا اتقوالله و قولوا قولا سدیدا"، ( اى اهل ایمان از خدا بترسید و سخن حق و صواب بگوئید) تصریح کرد: رسانه‌ها باید دقت کنند که خبر و گفتاری که منتشر می‌کنند، صحیح و با واقعیت و حق همراه باشد و اگر گزارش و خبری تهیه کردند که صرفاً هدف از آن جذب مخاطب یا بالا بردن رتبه در سایت‌هایی مانند آلکسا باشد، شامل این آیه نخواهند.

• رسانه‌ها با زردنگاری، "مرجعیت" و "اعتبار" را فدای کلیک و بازدید نکنند

فرمانده کل سپاه همچنین با تأکید بر ضرورت روی آوردن به کار حرفه‌ای رسانه‌ای و پرهیز از روزمرگی و زردنگاری، گفت: متأسفانه مشاهده می‌شود که حتی برخی رسانه‌های خوش‌سابقه، با نادیده‌ گرفتن ارزش "مرجعیت" و "اعتبار" برای یک رسانه، صرفاً به منظور جذب مخاطب، به زردنگاری و عدم ملاحظه ملزومات یک "رسانه‌ راهبردی و مرجع" روی آورده و اعتبار خود را مخدوش می‌سازند.

سردار جعفری ادامه داد: رسانه‌های ما بایستی این موضوع را حتماً مدنظر قرار بدهند که اگر به یک رسانه مرجع، راهبردی، جریان‌ساز و حرفه‌ای تبدیل شوند، قطعاً مخاطب زیادی نیز به آنها رجوع کرده و خط فکری و رفتاری خود را بر اساس مواضع آن رسانه تنظیم خواهد کرد، اما اگر "مخاطب" و به اصطلاح رسانه‌های مجازی "کلیک" به هدف اصلی یک رسانه تبدیل شود، آن رسانه  کم‌کم از مرجعیت ساقط شده و در میان‌مدت، مخاطبان خود را نیز از دست خواهد داد.

* اگر تقوا سرلوحه کار خبرنگاران و اصحاب رسانه باشد، امداد الهی شامل حالشان می‌شود

جعفری همچنین خطاب به فعالان رسانه‌ای در کشور گفت: تقوا و ایمان شما به این ویژگی برجسته بستگی دارد که هر خبر و گزارش و مصاحبه‌ و ... که تهیه و منتشر می‌کنید، مبتنی بر واقعیت و حق و در راه رضای خدا و در راستای دستیابی به اهداف والای انقلاب اسلامی باشد و اگر چنین باشد، خداوند متعال کمک‌تان خواهد کرد.

وی با تأکید بر اینکه اگر فعالان رسانه‌ای در کشور به اصول پایبند باشند، اصلاح در کارهایشان صورت می‌گیرد و قطعاً پیشرفت خوبی کسب می‌کنند، تصریح کرد: افراد زیادی هستند که به تنهایی و از لحاظ فردی، انسان‌هایی با ایمان صالح هستند اما اگر این افراد، با پیوستن به یکدیگر، یک مجموعه با ایمان و متعهد و صالح را تشکیل دهند، اثرگذاری آن بی‌نظیر و چشم‌گیر خواهد شد.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره مجدد بر اینکه کار در هر سازمان و بخصوص خبرگزاری باید برای رضای خدا، با نیت خالص و توام با تحمل سختی‌ها و دشواری‌ها در مسیر حق باشد، ادامه داد: انقلاب اسلامی و حکومت اسلامی به وجود آمد تا کارها با نیت صالح و در مسیر حق و برای حق باشد.

سردار جعفری همچنین تأکید کرد: انتظاری که مقام معظم رهبری از مجموعه‌های ارزشی و متعهد دارند، این است که در عرصه‌های جنگ نرم و جنگ سخت در چارچوب اصول و اهداف والای انقلاب اسلامی حرکت کنند.

• تأکید رهبر معظم انقلاب بر عنصر "انگیزه" به عنوان عنصر پیش‌برنده در مجموعه‌های متعهد

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برخی آسیب‌های احتمالی پیش‌روی مجموعه‌های متعهد، اظهار داشت: مقام معظم رهبری می‌فرمایند که در کارهای خوب علاوه بر "طراحی" و "اجرای خوب" به یک عامل سوم و بسیار مهم نیز نیاز است که آن همانا "انگیزه" است. درواقع اگر کاری خوب شروع و اجرا شود ولی بعد ازگذشت 6 ماه و یا یک سال به دلایل مختلف، اعم از فشارها و ناملایمتی‌ها کُند و یا متوقف شده و به آن هدف مورد نظر نرسد، به دلیل نقص در عامل سوم یعنی "انگیزه" است.

سردار جعفری با تأکید بر اینکه "انگیزه‌"ای که از آن یاد کردیم، بستگی مستقیم به "ایمان" دارد، افزود: اگر ایمان ضعیف باشد، افراد در مسیر طولانی و سخت دچار مشکل و انحراف می‌شوند.

• سال 92 سال نتیجه‌گیری از ایستادگی و حرکت جهادی است

سردار جعفری در بخش دیگری از سخنان خود  سال 92 را سال نتیجه گرفتن مردم از مقاومت و ایستادگی و حرکت جهادی توصیف کرد و گفت: امیدواریم سال جدید، سالی باشد که بعد از ایستادگی در مسیر حق، به "آسانی" و "یُسر" مورد نظر دست‌یابیم، چرا‌که این همان وعده خداوند است.

• سربلندی مردم در فتنه‌ها، نصرت‌های الهی را به دنبال دارد

سرلشکر جعفری با اشاره به فتنه 88 خاطرنشان کرد: مردم ما از فتنه 88 و آزمایش الهی سربلند بیرون آمدند و عملکرد بسیار خوبی را در همه عرصه‌ها از خود نشان داده‌اند که یکی از آنها حضور باشکوه در 22 بهمن سال گذشته بود و همه این‌ها نزد خداوند متعال از نصرت‌های خاصی برخوردار است.
نظرات بینندگان