arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۶۲۲۵
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۱۷ - ۲۶ فروردين ۱۳۹۲

گزارش مجلس از تخلفات ده‌ها میلیاردی گمرک

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس کمیسیون امور شوراهای مجلس از انتشار اولین گزارش کمیته مبارزه با مفاسد اقتصادی و ارتقای سلامت نظام اداری کمیسیون متبوعش درباره تخلف ده‌ها میلیاردی گمرک خبر داد.
 
امیر خجسته نماینده مردم همدان و رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، از تشکیل کمیته «مبارزه با مفاسد اقتصادی و ارتقای سلامت نظام اداری» در کمیسیون متبوعش خبر داد.

وی درباره علت تشکیل این کمیته در کمیسیون امور شوراها، گفت: کمیته مذکور در راستای تحقق فرمایشات رهبر معظم انقلاب درباره مبارزه همه‌جانبه با فساد و ارتقای سلامت نظام اداری بوده است.

رئیس کمیسیون امور شوراهای مجلس ادامه داد: همه اعضای کمیسیون با لبیک به فرمان رهبر معظم انقلاب و در راستای ارتقای سلامت نظام اداری، کار بررسی جدی و همه‌جانبه مظاهر مفاسد اقتصادی در کشور را تحت نظر قرار داده و اولین گزارش این کمیته درباره تخلف ده‌ها میلیاردی گمرک منتشر و برای قرائت در صحن علنی و نیز ارجاع به قوه قضاییه طبق ماده 236 آیین‌نامه داخلی به هیئت رئیسه تقدیم می‌شود.

وی همچنین درباره محتوای اولین گزارش این کمیته، گفت: یکی از شرکت‌های تجاری چند ماه قبل اقدام به ثبت سفارش واردات کالا با عنوان MP3 reader از کشور چین با ارز مرجع به تعداد 120 هزار قطعه می‌کند؛ سپس گمرک تهران با حمایت از صاحب کالا اجازه می‌دهد که این محموله وارد کشور شود، یکی از مبادی استان اصفهان به طور اتفاقی یکی از کانتینرها را بازرسی کرده و معلوم می‌شود که این اصلاً MP3 reader نبوده بلکه موبایل چینی بوده است.

خجسته بر همین اساس ادامه داد: بیش از 120 هزار موبایل چینی با ارز مرجع در حالی وارد کشور می‌شود که واردات تلفن همراه مشمول تخصیص ارز مرجع نیست؛ متأسفانه گمرک به جای اینکه با تخلف برخورد کند از متخلف حمایت می‌کند هر چند بخش‌هایی از گمرک گزارش داده بودند که این محموله کیفیت قاچاق را دارد.

وی در ادامه به بیان تخلفات صورت گرفته در جریان این موضوع پرداخت و عدم اخذ مجوز ثبت سفارش برای واردات تلفن همراه به میزان بیش از 120 هزار دستگاه، ارائه اسناد و مدارک متقلبانه در هنگام ثبت سفارش، فاکتور و بارنامه، استفاده از ارز مرجع برای واردات تلفن همراه در حالی که تلفن همراه مشمول تخصیص ارز مرجع نیست، عدم رعایت قوانین و مقررات گمرکی مانند مواد 65 و 125 قوانین گمرگ و همچنین تعیین و تفاوت فاحش نوع و ماهیت کالای اظهارشده با کالای مکشوفه و تفاوت قبل توجه قیمت این دو نوع کالا را از تخلفات صورت گرفته در جریان این موضوع دانست.

نماینده همدان در مجلس تصریح کرد: حتی گمرک‌های اصفهان و بندرعباس به این موضوع اشاره کردند که این کالاها قاچاق است اما متأسفانه این کالاها وارد شدند، البته این موضوع هم‌اکنون توسط کمیته مبارزه با مفاسد اقتصادی و ارتقای سلامت نظام اداری کمیسیون امور شوراها در حال پیگیری است.

خجسته در خاتمه خاطرنشان کرد: بخشی از این یافته‌های کمیته در اختیار نهادهای نظارتی از جمله وزارت اطلاعات و سازمان بازرسی کل‌کشور برای بررسی و برخورد با متخلفان قرار خواهد گرفت.
نظرات بینندگان