arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۶۲۴۵
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۸ - ۲۶ فروردين ۱۳۹۲

سونامی تعطیلی آزمایشگاه‌های کشور

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس یازدهمین کنگره کشوری ارتقا کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیصی پزشکی ایران با اشاره به سونامی تعطیلی آزمایشگاه‌های کشور به دلیل نوسانات ارز گفت: با تعرفه جدید وزارت بهداشت بیماران باید ۹۰ درصد هزینه‌های درمانی را از جیب بپردازند.

به گزارش تسنیم، بهزاد پوپک در نشست خبری ششمین کنگره بین المللی و یازدهمین کنگره کشوری ارتقا کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیصی پزشکی ایران که از 31 فروردین تا 3 اردیبهشت در مرکز همایش‌های رازی برگزاری می‌شود، اظهارداشت: عمده ترین چالش‌های آزمایشگاه‌ها مربوط به هزینه‌های مکان فیزیکی آزمایشگاه‌ها، گرانی تجهیزات و کیت‌ها به دلیل نوسانات ارز و بالا رفتن هزینه‌های انرژی است.

وی افزود: مواد و تجهیزات آزمایشگاه‌ها به شدت وابسته به ارز است و این درحالی است که از این به بعد به گفته وزیر بهداشت دیگر ارز مرجع برای تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی اختصاص نمی‌یابد و از سال گذشته تاکنون نیز قیمت‌های مواد، کیت‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی بیش از 3 برابر افزایش یافته است.

پوپک با اشاره به اینکه در حال حاضر مردم بالغ بر 70 درصد هزینه‌های درمانی و آزمایشی را از جیب می‌پردازند و نقش بیمه‌ها در این زمینه کم رنگ است، گفت: در صورت اجرای تعرفه‌های جدید وزارت بهداشت که از 25 تا 29 درصد را اعلام کردند نقش بیمه کم رنگتر خواهد شد بطوریکه مردم باید با این تعرفه‌ها 90 درصد هزینه‌های درمانی را از جیب باید بپردازند.

وی با مشکلات وام‌های بانکی و همچنین ورشکستگی آزمایشگاه‌ها در ماه‌های اخیر تصریح کرد: متاسفانه بسیاری از آزمایشگاه‌ها به دلیل نوسانات ارز دچار ورشکستگی شده‌اند و اگر این روند ادامه یابد شاهد ورشکستگی تمام آزمایشگاه‌های کشور خواهیم بود.

پوپک ادامه داد: بیمه‌ها در حدود 7 ماه است که مبالغ بدهی‌های خود را به آزمایشگاه‌ها پرداخت نکرده اند و این مسئله مشکل آزمایشگاه‌ها را بیشتر می‌کند و این در حالی است که شرکت‌های وارد کننده کیت و تجهیزات آزمایشگاهی برخلاف گذشته مبالغ خود را به نرخ دلار روز و نقد دریافت می‌کنند در حالیکه در گذشته یک کیت را سه ماه استفاده می‌کردیم و بعد پول آن را می‌پرداختیم.
رئیس ششمین کنگره بین المللی و یازدهمین کنگره کشوری ارتقا کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیصی پزشکی ایران با استقبال از مشارکت آزمایشگاه‌ها برای ورود و همکاری در طرح پزشک خانواده گفت: البته باید در این زمینه شرایطی مطلوبی تعریف شود.

پوپک با اشاره به اختلاف و فاصله فاحش تعرفه وزارت بهداشت با تعرفه سازمان نظام پزشکی افزود: هنوز جزئیات تعرفه‌ها را به ما اعلام نکرده اند ولی در صورت  اجرای شدن تعرفه وزارت بهداشت بیمه‌ها فقط 10 درصد هزینه‌های درمانی بر گردن آنان خواهد افتاد در حالیکه براساس قانون باید مردم فقط 30 درصد هزینه‌های درمانی را بپردازند که امروز معکوس آن را شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه با وجود تمام این مشکلات خوشبختانه خدمات آزمایشگاهی در کشور متوقف نشده است، بیان داشت: ولی نوسانات ارز مشکلات زیادی برای آزمایشگاه‌ها ایجاد کرده است به صورتی که مسئولان آزمایشگاه‌ها باید از جیب خود هزینه‌های اضافی را بپردازند و حتی بیمار نیز به این صورت تحت فشار قرار نگرفته است که در نهایت این مشکلات باعث تعطیلی آزمایشگاه‌های متعددی شده است.

رئیس ششمین کنگره بین المللی و یازدهمین کنگره کشوری ارتقا کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیصی پزشکی ایران در تشریح تناسب آزمایشات در ایران گفت: خوشبختانه تناسب مناسبی بین آزمایشات و بیماری‌ها در کشور وجود دارد البته از هر 8 آزمایش یک مورد از آزمایشات غیرطبیعی می‌شوند.

پوپک به مسئله فارسی شدن آزمایشانت نیز اشاره کرد و گفت: فارسی شدن بخشی از آزمایشات هیچ مانعی ندارد ولی برخی از جواب‌های آزمایشات مانند بیماری‌های صعب العلاج نظیر سرطان می‌تواند با فارسی نویسی باعث استرس شدید بیمار از جهت آگاهی یافتن از آزمایشات شود و باید تمام روند فارسی کردن آزمایشات به دقت و کارشناسی شده صورت پذیرد.

وی خاطرنشان کرد: به هر حال جامع آزمایشگاهی کشور با توجه به شرایط کنونی کشور دچار مشکلات بسیاری است که مسلمأ بیماران را در روند تشخیص‌ها و درمان‌ها دچار مشکل می‌کند و خواستار آنیم که در یک فضای علمی و کارشناسی و به دور از مسائل سیاسی به این مشکلات پرداخته شود.
نظرات بینندگان