arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۶۶۱۳
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۱۹ - ۲۸ فروردين ۱۳۹۲

لشكركشی برای تاييد صلاحيت مشايی!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
پرچم ايران در دست ها با رقص نسيم به حركت در مي‌آيد، شيريني و شكلات بين مردم پخش مي‌شود، موسيقي شاد و شعارهاي ميهن پرستانه آدرنالين خون ها را بالا مي‌برد و حتي براي ورود زن ها به استاديوم آزادي هم فرش قرمز پهن مي‌كنند. 

اين تصوير روزي است كه مي‌توانست در حافظه تاريخي مردم ايران تا ابد بماند اگر يك گوشه اش در سياست و سياست بازي گير نبود و اگر پاي لشكر كشي خياباني در كارزار انتخاباتي در ميان نبود!؟ قرار است همين فردا جشني در استاديوم آزادي برگزار شود كه ميزبانش دولت است و مهمانانش صد هزار نفر. 

جشني كه به گفته محمد شريف ملك‌زاده‌،رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري، در آن قرار است از خادمان سفرهاي نوروزي تقدير شود. يك پاي ثابت اين جشن و همه جشن ها و برنامه هاي اين‌روزهاي دولت هم كسي نيست جز اسفنديار رحيم مشايي. فردي كه حالا گمانه حضورش در انتخابات رياست جمهوري پيش رو پر رنگ تر از هميشه است و حتي بسياري جشن بهاري دولت را مارش انتخاباتي براي معرفي او مي‌دانند.

درباره رد صلاحيت
خيلي ها حتي او را رجل سياسي هم نمي‌دانند و تاييد صلاحيتش را خواب گونه اي براي او تلقي مي‌كنند.اما مشايي چرا نبايد تاييد صلاحيت شود؟ آن افرادي كه معتقدند بايد صلاحيت رحيم‌مشايي رد شود به كارنامه وي در 8 سال گذشته استناد مي‌كنند. مشايي در دوران رياست سازمان ميراث فرهنگي اظهارات و اقدامات انتقاد برانگيز زيادي داشته كه احتمال رد صلاحيت وي را قوت بخشيد. 

از حضور در مراسم رقص تا سخناني درباره دوستي با مردم اسرائيل ( رژيم صهيونيستي) و ده‌ها اقدام ديگري كه اعتراض و انتقاد بسياري از چهره هاي ارزشي كشور را برانگيخت و حتي موجب شد در موردي مانند موضع گيري درباره دوستي با مردم رژيم صهيونيستي‌، مقام معظم رهبر ي در خطبه‌های نماز جمعه سخنان وی را کاملاً اشتباه بخوانند. 

مكتب ايراني از ديگر تئوري هاي جنجالي مشايي بود كه انتقاد و اعتراض بسياري از علما را برانگيخت در امتداد همه اين جنجال ها بود كه وقتي احمدي نژاد بعد از انتخابات سال 1388 رحيم مشايي را به‌عنوان معاون اول خود معرفي كرد مقام معظم رهبري صراحتا با اين امر مخالفت كرد و طي نامه اي رسمي‌دستور بركناري وي را صادر كرد . با اين حال احمدي نژاد‌، مشايي را به رئيس دفتري خود منصوب كرد و غلامحسين محسني اژه اي وزير اطلاعات وقت و محمد حسين صفارهرندي وزيرفرهنگ و ارشاد اسلامي‌وقت را كه از منتقدان مشايي در كابينه بودند‌، از سمت خود بركنار كرد.

عبور قطار انتخاباتي از هر راه و بيراهه

اما فارغ از اين‌كه او صلاحيت مي‌گيرد يا نه، به نظر مي‌رسد او قطار انتخاباتي اش را به راه انداخته‌، قطاري كه انگار براي رسيدن به سر منزل مقصود از هر راه و بيراهه اي عبور مي‌كند. دولتي ها در يكي از بحث برانگيز ترين اقداماتشان‌، قرار است فردا يكصد هزارنفر را در استاديوم آزادي گرد هم آورند. امري كه اين بار صداي طرفداران پر و پاقرص آقاي احمدي‌نژاد را هم درآورده‌،اصولگرايان هم كه جاي خود دارند. چه حيف كه انتقادات اصولگرايان از احمدي نژاد لگد زدن به جسد دولتي است كه زدنش دردي از درد ملت دوا نمي‌كند. در همين راستا «قانون» در گفت و گو با جمعي از منتقدان امروز و ديروز آقاي احمدي نژاد‌،از گردهمايي روز پنج شنبه دولت رمزگشايي كرده است.

لشكركشي براي تاييد صلاحيت مشايي
سيد رضا اكرمي، از اعضاي جامعه روحانيت مبارز اگرچه اين برنامه را "انتخاباتي" خواند اما حرف زدن در مورد آن را بي فايده دانست. اكرمي‌افزود:"ديگرحرف زدن در اين مورد فايده اي ندارد و دولت كار خودش را مي‌كند.ما وقتي نظارت را قبول نكرديم ديگر نمي‌توانيم در موردش صحبت كنيم." اين عضو جامعه روحانيت مبارز از نيت خواني اين ميتينگ سر باز زد اما گفت؛از اين دولت قدرقدرت هرچيزي برمي‌آيد و ممكن است اين برنامه‌، لشكركشي براي تاييد صلاحيت مشايي باشد.اكرمي‌همچنين اين برنامه را انتخاباتي خواند اما گفت كه انتخابات ضابطه خاص خودش را دارد و آن ضابطه را بايد تقويت كرد.

برگزاري ميتينگ مساوي تاييد صلاحيت مشايي

عباس عبدي تحليلگر و فعال سياسي اصلاح طلب معتقد است " به احتمال قوي اجازه برگزاري چنين ميتينگي را نمي‌دهند." وي مي‌گويد: " اگر ميتينگ برگزار شود به معني لشكركشي دولتي ها براي تاييد صلاحيت مشايي است و در اين صورت تشنج ها بيشتر مي‌شود. "

جلوي برگزاري ميتينگ را بگيريد
عماد افروغ اين ميتينگ را يك حركت كاملا انتخاباتي مي‌داند و مي‌گويد: اين اقدام خلاف قانون و مصداق بارز دخالت قوه مجريه در انتخابات است. اين استاد جامعه شناسي دانشگاه و فعال اصولگرا پا را فراتر گذاشته و حركت دولت را خلاف قانون‌،شرع و اخلاق هم مي‌داند و مي‌گويد: كار دولت چيزي جز حيف و ميل بيت المال نيست و مغايرت تام با شعارهاي انقلاب اسلامي‌دارد. افروغ همچنين ازمقامات ناظر در عرصه رسمي‌و مدني مي‌خواهد بدون هيچ تعارفي جلوي اين ميتينگ انتخاباتي را بگيرند.

وي در ادامه ادعاي ساده زيستي دولت را مورد انتقاد قرار داده و مي‌گويد: دولتي كه دم از ساده زيستي و عدالت مي‌زند كارش به جايي رسيده كه بيت المال را خرج منافع انتخاباتي خودش مي‌كند. اين منتقد صريح اللهجه دولت با رايج خواندن صف آرايي هاي انتخاباتي " ميتينگ دولت را " از كيسه خليفه بخشيدن " خوانده و مي‌گويد: آنها كارمندان و كارگران پيماني را تهديد كرده اند كه اگر در اين ميتينگ شركت نكنند آنها را رسمي‌نخواهند كرد،به آنها قول داده اند كه حقوق آنها را افزايش مي‌دهند. اگر اين موضوعات صحت داشته باشد، فقط و فقط از شيطان برمي‌آيد.

خدمت به كانديداي مورد نظر دولت
احمد كريمي‌اصفهاني‌، دبير كل جامعه انجمن‌هاي اسلامي‌اصناف و بازار ديگر فعال سياسي اصولگراست كه در گفت و گو با " قانون" به انتقاد از اقدام دولت پرداخته و گفت: دور دوم رياست جمهوري احمدي‌ن‍‍‍‍‍‍‍ژاد تقر يبا به مديريت براي انتخابات دور يازدهم و فرد مورد نظر احمدي نژاد تبديل شده است. وي در ادامه تاكيد كرد: اين ميتينگ كه به بهانه قدرداني از كساني كه در نوروز خدمت كرده اند‌، خدمتي است كه به كانديداي مورد نظر آقاي احمدي ن‍ژاد است. 

كريمي‌اصفهاني به موضوع ديگري هم اشاره كرد و تصريح كرد: اين روزها دولت سفر استاني را شروع كرده كه اين هم براي تبليغ اين كانديداست كه خرج آن از جيب بيت المال است. اين چهره اصولگرا اين‌گونه اقدامات دولت را برخلاف قانون و شرع دانست و با تاكيد بر اين‌كه دولت درهيچ موردي گوش شنوايي ندارديادآور شد: تمام مسائل خودرايي آقاي احمدي‌ن‍‍ژاد را نشان مي‌دهد. اصل انحراف و كسي كه انحراف را در تمام زمينه ها به‌وجود آورده خود آقاي احمدي نژاد است و مشايي نيز يكي از ابزارهاي انحراف است.

وي ادامه داد: در هر صورت احمدي نژاد سناريوهايي را در ذهن دارد و اگر مشايي تاييد صلاحيت بگيرد، مي‌تواند به بخشي از اهداف خودش برسد و دولتي را بر سر كار بياورد كه از جنس خود آقاي احمدي نژاد است اما اگر رد بشود اين موضوع را به عنوان پرچمي‌براي مظلوم نمايي علم مي‌كند. در مورد ميتينگ اخير نيز به همين صورت است و در صورت اجازه ندادن براي برگزاري اين ميتينگ او در ميان افكارعمومي‌مظلوم نمايي خواهد كرد. 

دبير كل جامعه انجمن‌هاي اسلامي‌اصناف و بازار در ادامه تصريح كرد: بر هيچ كسي پوشيده نيست كه اين ميتينگ با اهداف انتخاباتي و براي تاييد صلاحيت مشايي است. او فكر مي‌كند با اين كار مي‌تواند مشايي را تحميل كند. وي با اشاره به اين‌كه " براي مسئولان مصالح نظام بالاتر از احمدي نژاد است " اضافه كرد: احمدي نژاد چون مي‌داند برخوردي با او نخواهد شد به هر كاري دست خواهد زد و اين برنامه هاي به همين جا ختم نخواهد شد.

وي افزود: هرچه به انتخابات نزديك تر مي‌شويم احتمال مسائل بسيار زياد ديگري وجود دارد و حتي مسائلي كه اصلاح‌طلبان انجام دادند بخش كوچكي از كارهاي آقاي احمدي نژاد است. اين فعال سياسي اصولگرا در انتها گفت: بخشي از حوادث 88 با سناريويي بود كه آقاي احمدي نژاد دامن زد اما زماني اين موضوع باز خواهد شد كه احمدي نژاد از قدرت به زير كشيده شود. او اكنون اجازه فاش شدن اين موضوع را نمي‌دهد. اكنون افراد بسيار خطاكاري در مجموعه دولت وجود دارند، كساني كه بيت المال را به غارت برده اند اما احمدي نژاد به صراحت گفته كه اطرافيانش خط قرمزش هستند.

منبع:قانون
نظرات بینندگان