arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۶۸۶۴
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۱۳ - ۳۰ فروردين ۱۳۹۲

بازداشت یک مرد به دلیل تلاش برای ترور اوباما

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
پلیس فدرال آمریکا در ارتباط با ارسال نامه‌های سمی به آدرس باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و یک سناتور این کشور مردی را بازداشت کرد و بازجویی‌ها ادامه دارد.

به گزارش انتخاب به نقل از ایسنا، پلیس فدرال آمریکا (اف‌.بی‌.آی) مردی را به اتهام ارسال نامه‌ سمی به اوباما بازداشت کرد. اف‌.بی‌.آی در این باره اعلام کرد که این مرد اهل کورینت در ایالت جنوبی می‌سی‌سی‌پی است. گفته می‌شود نامه‌ها که به سم مرگ‌آور "ریسین" آغشته بودند، توسط همین مرد تهیه و ارسال شده‌اند.


این نامه‌ها به آدرس باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، سناتور راجر ویکر، نماینده حزب جمهوری‌خواه در ایالت می‌سی‌سی‌پی و یکی از نمایندگان قوه قضائیه این ایالت ارسال شده بودند.


گفته می‌شود که اف‌بی‌آی هنوز هیچ رابطه‌ای میان ارسال نامه‌های سمی و اقدام تروریستی در جریان دوی ماراتن در بوستون به دست نیاورده است.


ادامه روند تحقیقات


تحقیقات گسترده در رابطه با ارسال این نامه‌ها همچنان ادامه دارد. ابتدا باید مشخص شود که آیا واقعا سم مرگ‌آور "ریسین" در نامه‌ها وجود داشته است یا خیر. برای قطعی شدن نتیجه، آزمایش دیگری روی نامه انجام شده است.


سم ریسین که به صورت پودر است، یکی از قوی‌ترین سم‌های گیاهی است و به مقدر بسیار کم نیز می‌تواند کشنده باشد.


گفته می‌شود که اثر سم ریسین یک هزار برابر بیش از سیانور است. این سم از طریق استشمام، خوردن و یا تزریق به بدن انسان وارد می‌شود.


گئورگی مارکوف، مخالف دولت بلغارستان، در سال ۱۹۷۸ توسط همین ماده به قتل رسید. وی در لندن در نزدیک خانه‌اش در یک ایستگاه اتوبوس بود که بدن او را با چتر آغشته به سم ریسین آلوده کردند. گئورگی مارکوف چهار روز پس از این حادثه درگذشت. پلیس نتوانست عاملان جنایت را بیابد.
نظرات بینندگان