arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۷۱۷۹
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۱۰ - ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۲

یارانه نان امسال چقدر می شود؟

در حالی که طی روزهای آینده در مورد قیمت نان تصمیم گیری می‌شود مشخص نیست که آیا دولت به ازای افزایش قیمت نان، یارانه نقدی به مردم پرداخت می‌کند یا خیر؟
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ایسنا: در حالی که طبق تصویب بودجه سه دوازدهمی برای سه ماه ابتدای سال جاری بنا شد گام دوم قانون هدفمندسازی یارانه‌ها اجرا نشود، اما همانند سال گذشته از اولین ماه سال صحبت از افزایش قیمت نان به میان آمده است.

سال گذشته نیز در حالی که دولت وعده داده بود تا پیش از اجرای فاز دوم قانون هدفمندسازی یارانه‌ها قیمت‌ها افزایش نیابد، ستاد تنظیم بازار به دلیل افزایش خرید تضمینی گندم از کشاورزان توسط دولت، قیمت نان را افزایش داد.

اما در پی این اقدام ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها مبلغ 28 هزار تومانی را که بابت مابه التفاوت اجرای گام اول و دوم قانون هدفمندسازی یارانه‌ها به ازای هر نفر، به حساب سرپرستان خانوار واریز کرده بود را به عنوان یارانه نان در 12 ماه سال گذشته در نظر گرفت.

در ابتدای اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها نیز دولت همزمان با آغاز فاز اول هدفمندی‌ یارانه‌ها، یارانه نان را به صورت نقدی به حساب مردم واریز کرد و قیمت نان را افزایش داد.

در سال جاری نیز با توجه به افزایش قیمت خرید تضمینی گندم ‌بنا شده دولت و مجلس درباره قیمت نان با یکدیگر توافق کنند به گونه‌ای که یا قیمت نان افزایش می‌یابد یا یارانه‌ای برای جلوگیری از افزایش قیمت در نظر گرفته می‌شود.

البته دولت در سال گذشته برای 12 ماه یارانه نان را پرداخت کرد و اگر در سال جاری توافق صورت بگیرد که قیمت نان بالا نرود،‌ دولت باید یارانه‌ای را به ازای افزایش قیمت نان در سال گذشته پرداخت کند.

این در حالی است که بنا به لایحه بودجه سال جاری رقمی معادل 37 میلیون و 546 هزار و 609 میلیون ریال برای پرداخت یارانه نقدی نان به خانوارها در نظر گرفته شده است اما مشخص نیست که این یارانه پس از اجرای گام دوم هدفمندسازی به مردم پرداخت می‌شود و یا مانند سال گذشته دولت با افزایش قیمت نان اقدام به پرداخت یارانه نقدی می‌کند.

بر این اساس در صورتی که دولت یارانه نان را به 74.5 میلیون ایرانی مشمول دریافت یارانه نقدی گام اول قانون هدفمندسازی یارانه‌ها اختصاص دهد، نرخ یارانه نان در سال 92 رقمی حدود 50 هزار تومان خواهد بود.

اما در صورتی که دولت مانند سال گذشته یارانه نان را به افرادی که برای اعلام انصراف از دریافت یارانه نقدی به آنها پیامک ارسال کرده بود اختصاص ندهد،‌ حدود 10 میلیون نفر این یارانه را دریافت نخواهند کرد و در نتیجه میزان یارانه نقدی نان به ازای هر نفر 58 هزار تومان خواهد بود.
نظرات بینندگان