arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۷۵۰۰
تاریخ انتشار: ۴۷ : ۱۹ - ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۲

متکی: اگر ائتلاف سه‌گانه قبل از ثبت‌‌نام به نامزد واحد نرسند نقض پیمان کرده‌اند

اعضای ائتلاف سه‌‌گانه گفته بودند که می‌خواهند قبل از ثبت‌نام به نامزد واحد برسند اما اکنون شنیده می‌شود که این آقایان می‌خواهند همه ثبت‌نام کنند و توافق را به بعد از مرحله ثبت‌نام بگذارند که به نظر من این اقدام نوعی آغاز انحراف است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
نامزد انتخابات آتی ریاست جمهوری با بیان اینکه ایران در موضوع هسته‌ای دست بالا را دارد و به اهداف خود رسیده است، گفت:اگر غرب برای اصل مذاکره مشکلی نداشته باشد ما مشکلی نداریم.

به گزارش فارس، منوچهر متکی عضو ائتلاف پنج‌گانه اصولگرایان و کاندیدای انتخابات آتی ریاست جمهوری در نشست خبری که عصر امروز در محل باشگاه خبرنگاران جوان برگزار شد، در پاسخ به سوالی درباره ماجرای سنگال و ناگفته‌های وی از آن گفت: بنا به دلایل اخلاقی و غیر شخصی تا پایان مسئولیت آقای احمدی‌نژاد از پاسخ به این سوال معذور هستم،این سوال به سوال ثابتی از بنده تبدیل شده است اما حاضر به پاسخ دادن به آن نیستم.

وی افزود: اگر چه با پاسخ دادن به این سوال بنده به نوعی از خودم دفاع کرده‌ام اما تا زمانی که بنده و آقای احمدی‌نژاد دو شهروند معمولی باشیم در این باره چیزی نخواهم گفت.

متکی در پاسخ به سوالی درباره نامه‌اش به رضایی جهت پیوستن به ائتلاف پنج‌گانه گفت: با توجه به اینکه در کشورمان نظام حزبی مشخصی وجود ندارد بنا به اشتراکات سیاسی زیادی که بین ما و آقای رضایی بود از ایشان دعوت کردیم که به ائتلاف اکثریت بپیوندند؛ توصیه‌ام به ایشان این است که به این ائتلاف اضافه شود.

نامزد انتخابات آتی ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که آیا ائتلاف پنج‌گانه با ائتلاف پیشرفت برای رسیدن به نامزد واحد توافق داشته‌اند یا خیر گفت: ما چنین توافقی نداشته‌ایم؛ البته ممکن است بر اساس آرایش سیاسی کشور خروجی‌های دو ائتلاف وارد گفت‌وگو بشود و بر حسب ضرورت تصمیم‌گیری شود؛ البته در همین حد هم توافقی بین ما و آ‌نها نبوده است.

خبرنگاری از متکی در زمینه تحرکات جریان انحرافی پرسید که وی در پاسخ گفت: انتظار می‌رود در مجموع کنش‌ها و واکنش‌ها طوری باشد که ما بتوانیم با آرامش از این برهه عبور کنیم و زمینه تحقق حماسه سیاسی را که مورد نظر مقام معظم رهبری است فراهم کنیم؛ این امر نیازمند برخورد همراه با طمانینه افراد است.

متکی درباره ائتلاف سه‌گانه نیز گفت: اعضای ائتلاف سه‌‌گانه گفته بودند که می‌خواهند قبل از ثبت‌نام به نامزد واحد برسند اما اکنون شنیده می‌شود که این آقایان می‌خواهند همه ثبت‌نام کنند و توافق را به بعد از مرحله ثبت‌نام بگذارند که به نظر من این اقدام نوعی آغاز انحراف است.

وی افزود: توصیه من به اعضای ائتلاف سه‌گانه این است که قبل از آغاز ثبت‌نام به نظر واحد برسند چرا که بعد از ثبت‌نام افراد برای عقب‌نشینی با مشکلات زیادی همراه خواهند شد، لذا اگر ائتلاف سه‌گانه قبل از ثبت‌‌نام به نامزد واحد نرسند نقض پیمان کرده‌اند و کارشان با مشکل مواجه خواهد شد.

متکی در پاسخ به این سوال که در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آیا از شخص احمدی‌نژاد و کابینه او استفاده خواهید کرد یا خیر اظهار داشت: تقیدی به عدم استفاده از اعضای کابینه آقای احمدی‌نژاد ندارم اما خود آقای احمدی‌نژاد 8 سال تلاش کرده و نیاز به استراحت دارد. پس در این صورت ابتدا باید استراحت کنند و سپس موضوع قابل مذاکره است.

خبرنگار از متکی پرسید آیا حاضر است به نفع گزینه اصلح کنار برود که وی در پاسخ گفت: بنده قبل از اینکه وارد این عرصه شوم تمام شرایط و جوانب را بررسی کرده‌‌ام و شرایط لازم را در خودم دیده‌ام لذا اینکه کسی بخواهد به نفع نامزد اصلح کنار برود باید قبل از ورود به عرصه انتخابات باشد.

وی در پاسخ به این سوال که در صورتی که ائتلاف پنج‌گانه به شما نرسد چه اقدامی انجام می‌دهید، گفت: این ائتلاف پنج نفری نیست که تصمیم می‌گیرد چه کسی بماند و چه کسی نمایند، این مردم هستند که نظر می‌دهند؛ در نظرسنجی‌هایی که از 17 الی 20 فروردین آغاز شده نتایجی به دست ما رسیده است و بخشی از این نظرسنجی‌ها نیز در فضای مجازی انجام شده است.

عضو ائتلاف پنج‌گانه در واکنش به اظهار نظر برخی از اعضای ائتلاف اکثریت که گفته‌اند در نظرسنجی‌ها از دیگران جلو هستند گفت: به آنها توصیه می‌کنم  که عجله نکنند.

خبرنگار فارس با اشاره به اظهار نظرهای مقامات غربی درباره نتایج انتخابات و رابطه آن با برنامه هسته‌ای، از متکی پرسید که آیا انتظار غربی‌ها برای تغییر موضع هسته‌ای دولت جمهوری اسلامی ایران بعداز انتخابات آتی درست است یا خیر، که وی پاسخ داد: مذاکره دو سو دارد، آن طرف اگر برای اصل مذاکره مشکلی نداشته باشد ما مشکلی نداریم. بخش برنامه هسته‌ای ایران در یک چارچوب منطقی و مستدل باید راه خود را دنبال کند تا مشکل حل شود.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در بحث هسته‌ای دست بالا را دارد و به اهداف مد نظرش رسیده است، گفت:‌در صورت تعامل سازنده غرب،‌ما می‌توانیم با 1+5 در شرایط مناسبی به تفاهم برسیم، لذا به نظر من اگر مذاکرات هسته‌ای به دولت آتی منتقل شود می‌توان با یک طرح مناسب برای حل مشکل به تفاهم رسید.

متکی تاکید کرد: اگر منتخب مردم در انتخابات شوم و اگر مقدر و مقرر شود طرحی مناسب برای حل مشکل هسته‌ای دارم که مطرح خواهم کرد.

متکی در پاسخ به سوالی درباره ائتلاف نامزدهای ائتلاف پنج‌گانه با ائتلاف پیشرفت گفت: آیت‌الله مهدوی کنی گفتند که اشکالی ندارد که اصولگرایان دو نامزد داشته باشند اما باید بر حسب آرایش سیاسی که در انتخابات آتی شکل خواهد گرفت، تصمیم‌گیری درستی کنیم.
نظرات بینندگان