arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۷۸۲۲
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۷ - ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۲

تندیس طلایی AFC به علی پروین/ نشان افتخار آسیایی برای یک عمر تلاش فوتبالی سلطان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
علی پروین تنها نماینده فوتبال ایران در مراسم تجلیل از نخبگان فوتبال آسیا خواهد بود.

به گزارش خبرآنلاین ؛ در حاشیه کنگره 12 اردیبهشت کنفدراسیون آسیا در مالزی ، از 17 چهره اثرگذار فوتبال قاره تجلیل می شود که در میان این 17 عضو ، علی پروین به نمایندگی از ایران شرکت می کند. علی پروین ، متولد 3 مهر 1325 در کوچه غریبیان بازار است. او دوران کودکی و شروع فوتبال را از زمین خاکی های عارف آغاز کرده و همه پروین را به نام بچه محله عارف می شناسند. بازی را از 12 سالگی از تیم محله عارف در زمین عارف شروع کرده. رفتن به کیان سکوی پرتاب او بود . پروین جوان خیلی زود ستاره پرسپولیس شد و برای خود میان نام های بزرگ فوتبال ایران نامی به هم زد. تکنیک بالا ، شم مثال زدنی و ذکاوت بی نظیر از او علی پروین ساخت یک شماره 7 بی نظیر. پیراهنی که با او در پرسپولیس هویت گرفت و تا همیشه او را سلطان پرسپولیسی ها کرد. بیش از 25 عنوان قهرمانی در فوتبال ایران در مقام مربی و بازیکن . حضور و کاپیتانی تیم ملی ایران در جام جهانی 1978 ، قهرمانی در بازی های آسیایی و جام ملتهای آسیا و قهرمانی بازی های پکن همراه تیم ملی ایران از افتخارات بزرگ این چهره سرشناس فوتبال ایران است.
کنفدراسیون فوتبال آسیا چندی قبل در تماسی با فدراسیون فوتبال ایران در خواست کرد مثل دیگر کشورهای آسیایی ، نامزدهایش را برای دریافت نشان افتخار در 3 بخش طلایی ، نقره ای و برنزی اعلام کند و فدراسیون ایران در هر بخش چند نام را به کنفدراسیون فوتبال آسیا فرستاد. شاهین رحمانی عضو ایرانی کنفدراسیون فوتبال آسیا در این باره به خبرآنلاین می گوید:« AFC از کشورهای عضو خواسته بود تا پیشنهادهای شان را برای مراسم تقدیر از پیشکسوتان فوتبال آسیا اعلام کنند. مراسمی که در حاشیه کنگره آسیا برگزار خواهد شد . به دلیل محدودیت فضای مراسم تنها در این مراسم از 17 چهره سرشناس فوتبال آسیا تجلیل می شود. یکی از این 17 عضو هم آقای علی پروین از ایران هستند.»
البته فدراسیون فوتبال ایران اسامی دیگری از بزرگان فوتبال ایران را هم برای حضور در این مراسم دعوت کرده بود اما این محدودیت و گزینش افراد از سوی تشکیلات آسیایی سبب شده تا تنها مهمان ایرانی مراسم علی پروین باشد که پرسپولیسی ها او را «سلطان» می نامند. رحمانی در این باره می گوید:« البته من در بخش دیگری از تشکیلات کنفدراسیون هستم ولی تنها می دانم فشردگی برنامه مجمع و محدودیت جا سبب شده به جای 3 بخش ، این جوایز تنها در یک بخش اهداء شود. البته AFC پیشتر هم در مراسم مختلف خود از چهره های سرشناس فوتبال آسیا دعوت کرده بود. مثلا در کنگره مربیان از حشمت مهاجرانی ، محمود بیاتی و جلال طالبی تجلیل شد یا در مراسم تجلیل از داوران ، آقای نامدار از ایران دعوت شد . »

پیش از این هم در دوره مسئولیت محمد دادکان از زحمات فوتبالی و یک عمر خدمات ناصر نوآموز تجلیل شد و این بار این علی پروین است که به رغم همه گریزهایش از پرواز و هواپیما دعوت شده تا 15 ساعت را بر فراز آسمان سپری کند و به این مراسم برسد.
نظرات بینندگان