arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۸۷۷۰
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۱۶ - ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۲

شورای نگهبان چاپ تعرفه‌های انتخابات را از لحاظ ایمنی تایید کرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سخنگوی شورای نگهبان و عضو هیات مرکزی نظارت بر انتخابات گفت: چاپ تعرفه‌های انتخابات هم به لحاظ کیفیت و هم از لحاظ امنیتی و ایمنی از بالاترین استانداردهای روز برخوردار است.

به گزارش ایسنا، عباسعلی کدخدایی در بازدید از شرکت چاپ و نشر بانک ملی محل چاپ تعرفه‌های انتخاباتی ‌ در جمع مدیران و کارکنان این شرکت، اظهار کرد: تعرفه‌های انتخابات یکی از موضوعات حساس است که همه مردم، نامزدها و طرفداران آنها مشتاق هستند که بدانند این تعرفه‌ها چگونه و در چه شکلی چاپ می‌شود و در اختیار هیات‌های اجرایی و نظارت قرار می‌گیرد.

عضو هیات مرکزی نظارت بر انتخابات، ادامه داد: مراحل چاپ تعرفه با تدابیر کامل ایمنی و امنیتی در مرکزی که از همه امکانات پیشرفته استفاده شده، انجام می‌شود و پس از آن با تدابیر ایمنی و امنیتی کامل در اختیار مسوولان برگزاری انتخابات قرار می‌گیرد.

کدخدایی تصریح کرد: در مرحله طراحی نیز با استفاده از کارشناسان متعدد بین وزارت کشور و شورای نگهبان مذاکره شد و در پایان فرم پایانی تعرفه به تایید اعضای شورای نگهبان رسید. البته گاهی اوقات فرم‌های نخستین، چند بار بین شورا و وزارت کشور در رفت و آمد است تا فرم پایانی شکل بگیرد.

وی گفت: شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران به‌دلیل این که عهده‌دار چاپ اوراق اعتباری و اسناد مهمی است، طبیعتا به طور عادی هم مستلزم تشریفات اداری خاص و تدابیر امنیتی و ایمنی است که به صورت شبانه روزی این تدابیر اعمال می‌شود.

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: به دلیل وظایف نظارتی تلاش می‌کنیم که در این چاپخانه حضور داشته باشیم و معمولا برای همه انتخابات و چاپ تعرفه‌ها نیروهای ما در این مکان حضور دارند و با همکاری کارمندان این شرکت وظایف نظارتی انجام می‌شود.

عضو هیات مرکزی نظارت بر انتخابات تصریح کرد: مردم به طور مستقیم در هیات‌های اجرایی و نظارت عهده‌دار برگزاری و نظارت بر انتخابات هستند.

کدخدایی در ادامه گفت: اولین و بالاترین ضریب امنیتی و اطمینانی که به مردم می‌توانیم بدهیم این است که مردم مستقیما در هیات‌های اجرایی و نظارتی حضور دارند؛ اما با توجه به این که انتخابات روند طولانی اجرایی دارد این مانع از این نمی‌شود علاوه بر مردم؛ تدابیر امنیتی، حفاظتی و ایمنی نداشته باشیم.

سخنگوی شورای نگهبان با تاکید بر این‌که «برای مردم باید اطمینان به وجود آید که در همه مراحل انتخابات نکات ایمنی، امنیتی و مراقبت‌های لازم مدنظر است» گفت: این منجر می‌شود آنچه که مردم اراده کرده‌اند و در صندوق‌های رای ریخته‌اند، همان منعکس شود و زمام امور برعهده کسانی قرار گیرد که مردم انتخاب کرده‌اند.

وی افزود: انجام دادن وظایف قانونی برعهده ماست که این وظایف همان وظایف شرعی نیز محسوب می‌شود و باید این وظایف را به نحوی انجام دهیم که سلب اعتماد از مردم نشود و این مهم در صورتی محقق می‌شود که در هر مقام و موقعیتی که هستیم بتوانیم با رفتار و وظایف قانونی اطمینان ایجاد کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اصل 99 قانون اساسی و وظایف نظارتی این شورا بر روند انتخابات، اضافه کرد: اقدامات متعددی تاکنون صورت گرفته است و از این پس نیز خواهد شد و گزارش آن هم هنگام انتخابات برای مردم ارائه می‌شود.

عضو هیات مرکزی نظارت بر انتخابات با بیان این‌که «انتخابات به خاطر حساسیت‌های سیاسی و اجتماعی که دارد همیشه در منظر مردم و دوستان انقلاب و همچنین دشمنان نظام بوده است» خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از همان آغاز با این اطمینان که مردم پشتیبان خوب و همیشگی نظام هستند، اداره امور را برعهده مردم سپرده است.
نظرات بینندگان