arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۸۸۹۴
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۱۰ - ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۲

محمدعلی نجفی: فکر می‌کنم تصمیم هاشمی عدم حضور در انتخابات است

نجفی در خصوص موانع حضور اصلاح طلبان در انتخابات نیز گفت: متاسفانه فضای عمومی و سیاسی جامعه بسته است و اصلاح طلبان برای انجام کار‌هایشان با مشکلاتی رو به رو هستند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ایلنا: محمدعلی نجفی در خصوص صحبت‌های آیت الله هاشمی رفسنجانی درباره اینکه «نمی‌گویم که نمی‌آیم»، اظهار داشت: به نظر من نمی‌توان به صرف گفتن این جملات، آن را به معنای ورود ایشان به انتخابات معنا کرد. نظر من بر این است که تصمیم آقای هاشمی عدم حضور در انتخابات است.

این فعال سیاسی در پاسخ به این سوال که استراتژی اصلاح طلبان در صورت عدم کاندیداتوری خاتمی و هاشمی برای ورود به انتخابات چیست؟، بیان کرد: ما امید داریم که یکی از آقایان خاتمی یا هاشمی برای ورود به انتخابات اعلام آمادگی کنند. اما در صورت عدم کاندیداتوری آقایان خاتمی و هاشمی، امیدواریم که بتوانیم در میان دوستان، اجماعی برای ورود با یک نامزد در صحنه انتخابات ایجاد کنیم.

نجفی در خصوص ساز و کار رسیدن به اجماع اظهار داشت: هنوز این ساز و کار نهایی نشده است اما در این ساز و کار قطعاً نظر بزرگان اصلاحات برای کاندیدای اجماعی لحاظ خواهد شد.

عضو شورای شهر تهران در خصوص گمانه زنی‌ها در مورد کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری گفت: با بنده برای ورود به انتخابات، صحبت‌هایی از طریق گروه‌ها و افراد اصلاح طلب شده است و از من خواسته‌اند که برای انتخابات کاندیدا بشوم اما به دلیل اینکه انگیزه‌های کافی برای ورود به انتخابات نداشتم، از نامزدی در انتخابات منصرف شدم.

نجفی در خصوص موانع حضور اصلاح طلبان در انتخابات نیز گفت: متاسفانه فضای عمومی و سیاسی جامعه بسته است و اصلاح طلبان برای انجام کار‌هایشان با مشکلاتی رو به رو هستند. این در حالی است که فضای عمومی جامعه باید باز‌تر و پویا‌تر از شرایط موجود باشد تا بتوان انتخابات پر شور و حماسی داشت.

حمله به احمدی‌نژاد استراتژی خروج از بحران

وزیر اسبق آموزش و پروش افزایش انتقادات به احمدی‌نژاد توسط اصولگرایان را نوعی استراتژی برای خروج از بحران ارزیابی کرد و گفت: این تاکتیک طراحی شده در میان اصولگرایان برای خارج ساختن آن‌ها از شرایط فعلی است و به نوعی برای فرار به جلوست. اصولگرایان حتی تا دو سال گذشته حمایت بسیار زیادی از احمدی‌نژاد انجام می‌دادند ولی در این چند وقت گذشته، منتقد عملکرد وی شده‌اند. این در حالی است که تغییری در گفتمانی که این دولت در این هشت سال گذشته تعقیب کرده است و همچنین نوع رویکرد و نحوه عملکردش در طول این سال‌ها، هیچ تغییری نسبت به سال‌های قبل نداشته است. اصولگرایان باید پاسخگو باشند که چرا در طول سال‌های قبل نسبت به این مسائل بی‌توجه بودند. بنابراین من انتقادات اصولگرایان از دولت را اصیل نمی‌دانم و همانطور که گفتم به نوعی فرار به جلو و برای عدم پاسخگویی به عملکرد منفی خود است.
نظرات بینندگان